Судова практика
Позов військовослужбовця про визнання права перебувати на квартирному обліку підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства
15 лютого 2023 р. Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду у справі № 463/2626/21 задовольнив касаційну скаргу позивачки, яка наполягала, що спір належить до юрисдикції адміністративних судів.
Військовослужбовець звернулася до суду з позовом до управління Державної прикордонної служби про визнання права перебувати на квартирному обліку та зобов’язання до вчинення дій.
Рішенням районного суду, залишеним без змін апеляційним судом, у задоволенні позову відмовлено з вказанням на те, що позивака обрала неналежний спосіб захисту, оскільки не оскаржила рішення житлової комісії про відмову у зарахуванні на квартирний облік.
У касаційній скарзі позивачка зазначала, що суди першої та апеляційної інстанцій не звернули увагу на те, що спір належить до юрисдикції адміністративних судів.
Верховний Суд вказав, що у цій справі спірні правовідносини виникли з приводу визнання права перебувати на квартирному обліку та зобов’язання зарахувати на квартирний облік, тобто щодо можливості реалізації позивачкою права на соціальну гарантію, надану їй в силу особливого статусу військовослужбовця.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 19 КАС України установлено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
Однак, суди залишили поза увагою, що на обґрунтування позовних вимог позивачка послалася на порушення її прав як військовослужбовця, а саме – невиконання відповідачем обов’язку щодо зарахування його на квартирний облік за місцем попередньої роботи. Такий обов’язок органів державної влади є складовою системи соціального захисту військовослужбовців відповідно до приписів Конституції України та Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Частини 1 та 4 ст. 2 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» передбачають, що військова служба належить до служби публічної.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення.
На виконання цих приписів постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2006 р. № 1081 затверджено Порядок забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями.
Відповідно до п. 24 Порядку № 1081 військовослужбовці зараховуються на облік згідно з рішенням житлової комісії військової частини, яке затверджується командиром військової частини; у рішенні зазначаються дата зарахування на облік, склад сім’ї, підстави для зарахування на облік, вид черговості (загальна черга, в першу чергу, поза чергою), а також підстави включення до списків осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житлових приміщень, а в разі відмови в зарахуванні на облік – підстави відмови з посиланням на відповідні норми законодавства.
Пунктом 9 ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачено, що військовослужбовці, що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, при звільненні з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров’я, а також у зв’язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості використання на військовій службі залишаються на цьому обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду або за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, а в разі її розформування – у військових комісаріатах і квартирно-експлуатаційних частинах районів та користуються правом позачергового одержання житла.
Аналогічні приписи закріплені у п. 29 Порядку № 1081.
Відповідно до п. 26 Порядку № 1081 військовослужбовці, які перебувають на обліку, у разі переміщення по військовій службі, пов’язаного з переїздом до іншого гарнізону (в іншу місцевість), зараховуються на облік за новим місцем служби разом з членами їх сімей із збереженням попереднього часу перебування на обліку, а також у списках осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житла.
Тому у спірних правовідносинах відповідач у межах та у порядку, встановленому Порядком, наділений повноваженнями приймати рішення, що впливають на можливість реалізації позивачкою права на соціальну гарантію, надану йому в силу особливого статусу військовослужбовця.
Суди попередніх інстанцій не врахували, що з огляду на це зазначений спір є публічно-правовим та підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Схожі за змістом висновки викладені у постановах Верховного Суду від 22 грудня 2021 р. у справі № 308/1213/18, від 24 листопада 2021 р. у справі № 461/5225/19, від 27 жовтня 2021 р. у справі № 266/3935/20, від 11 жовтня 2021 р. у справі № 750/6370/19, від 8 червня 2022 р. у справі № 362/643/21, від 15 червня 2022 р. у справі № 303/3794/20, від 21 червня 2022 р. у справі № 161/11980/21, від 16 листопада 2022 р. у справі № 450/2418/21, від 30 листопада 2022 р. у справі № 454/1067/20.
Отже, Верховний Суд рішення судів першої та апеляційної інстанцій скасував і закрив провадження у справі.
Підготував Леонід Лазебний