Connect with us

Судова практика

Позов військової частини до військовослужбовця про відшкодування шкоди, завданої її майну, розглядається за правилами цивільного судочинства

Опубліковано

11 січня 2023 р. Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду у справі № 935/695/20 частково задовольнив касаційну скаргу військової частини у справі за її позовом до військовослужбовця, визнаного винуватим у вчиненні кримінального правопорушення.

Військова частина звернулася до суду з позовом до військовослужбовця про відшкодування майнової шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, передбаченим ч. 3 ст. 410 КК України.

Місцевий суд у задоволенні позову відмовив.

Читайте також: Позов військової частини про шкоди відшкодування в порядку регресу до військовослужбовця, який вчинив ДТП, розглядається за правилами цивільного судочинства

Апеляційний суд скасував рішення суду першої інстанції та закрив провадження з тих мотивів, що в рамках цивільного процесу суд не може досліджувати та встановлювати правомірність дій, рішень чи бездіяльності службовця або посадовця, оскільки така можливість передбачена лише в адміністративному процесі в силу вимог ст. 19 КАС України, якою охоплюється питання прийняття на публічну службу, її проходження та звільнення.

Розглянувши касаційну скаргу військової частини, Верховний Суд вказав, що відповідно до ч. 7 ст. 128 КПК України особа, яка не пред’явила цивільного позову в кримінальному провадженні, а також особа, цивільний позов якої залишено без розгляду, має право пред’явити його в порядку цивільного судочинства.

Статтею 22 ЦК України передбачено, що особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.

Читайте також: Звільнені військовослужбовці з вислугою 20 років і більше мають право на отримання житла, а отже, і на залишення на обліку до його отримання

Майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала (ч. 1 ст. 166 ЦК України).

Відшкодування шкоди, завданої розкраданням, пошкодженням, втратою чи незаконним використанням військового майна може бути способом захисту цивільного права або інтересу.

Апеляційний суд на порушення ст. 382 ЦПК України вимог закону та обставин справи, не звернув уваги на те, що у цій справі вироком суду встановлено винну особу (відповідача) та надано правову оцінку його діям, а тому дійшов помилкового висновку, що дана справа підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства.

За таких обставин Верховний Суд скасував постанову апеляційного суду, справу направив для розгляду до суду апеляційної інстанції.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.