Connect with us

Судова практика

Розрахунки державним виконавцем заборгованості зі сплати аліментів можна оспорювати у порядку оскарження його рішень, дій або бездіяльності

Опубліковано

9 вересня 2020 р. Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду у справі № 569/1662/18 скасував рішення судів, якими було визначено, що спір щодо визначення розміру аліментів підлягає вирішенню судом лише у позовному провадженні.

Боржник звернувся до суду із скаргою на дії державного виконавця, просив скасувати постанову про звернення стягнення на заробітну плату та інші доходи боржника.

Заявник обґрунтовував вимоги скарги тим, що постановою державного виконавця відкрито виконавче провадження з виконання рішення про стягнення з нього. До ВДВС надійшла заява стягувача про здійснення перерахунку заборгованості за аліментами у зв’язку з тим, що він не надав інформації про місце роботи.

Державним виконавцем здійснено перерахунок заборгованості за аліментами та внесено зміни до постанови про звернення стягнення на заробітну плату боржника.

Ухвалою міського суду, залишеною без змін апеляційним судом, у задоволенні скарги відмовлено у зв’язку з тим, що скаржник фактично не погоджується з розміром заборгованості, визначеним державним виконавцем, і між сторонами виконавчого провадження існує спір щодо розміру заборгованості зі сплати аліментів. Спір щодо визначення розміру аліментів підлягає вирішенню судом у позовному провадженні з обов’язковим залученням до розгляду справи стягувача за виконавчим листом.

У касаційній скарзі боржник зазначав, що державний виконавець прийняв рішення, не дотримавшись вимог Закону України «Про виконавче провадження», згідно з якими повинен був здійснювати перевірку майнового стану боржника не рідше одного разу на три місяці.

Верховний Суд вказав, що відповідно до ст. 447 ЦПК України сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду зі скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до ЦПК України, порушено їхні права чи свободи.

Згідно з ч. 8 ст. 71 Закону України «Про виконавче провадження» спори щодо розміру заборгованості зі сплати аліментів вирішуються судом за заявою заінтересованої особи у порядку, встановленому законом.

Частиною 1 ст. 448 ЦПК України передбачено, що скарга подається до суду, який розглянув справу як суд першої інстанції.

Верховний Суд у постановах від 01 квітня 2020 р. у справі № 401/3734/16-ц, від 22 квітня 2020 р. у справі № 523/7815/18, від 15 липня 2020 р. у справі № 645/5637/15-ц дійшов висновку, що спір про визнання незаконними розрахунків державного виконавця щодо заборгованості зі сплати аліментів може розглядатись у порядку оскарження рішень, дій або бездіяльності державного виконавця.

Отже, суди першої та апеляційної інстанцій дійшли помилкового висновку, що спір у цій справі підлягає вирішенню судом лише у порядку позовного провадження і що саме це є підставою для відмови у задоволенні скарги на дії державного виконавця.

Зробивши зазначений помилковий висновок, суди не здійснили повного, всебічного та об`єктивного розгляду справи, не надали оцінку наявним у справі доказам, не навели мотивів їх прийняття чи відхилення.

Тому Верховний Суд скасував рішення судів попередніх інстанцій та направив справу на новий розгляд до суду першої інстанції.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.