Connect with us

Судова практика

Суб’єкт господарювання, який ужив усіх належних заходів для недопущення господарського правопорушення, не може бути притягнутий до відповідальності

Опубліковано

29 липня 2020 р. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у справі № 826/4778/16 визнав, що притягнення позивача до відповідальності не відповідає меті господарської відповідальності.

Товариство з обмеженою відповідальністю звернулося до суду з позовом до ДАБІ про визнання протиправними дій, визнання протиправними та скасування постанов  про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

Окружним адміністративним судом позов задоволено частково. Визнано протиправною та скасовано одну з постанов, у задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Апеляційним адміністративним судом постанову суду першої інстанції у частині позовних вимог, у задоволенні яких судом було відмовлено – скасовано, ухвалено в цій частині нове рішення. Визнано протиправною та скасовано й іншу постанову.

Суд апеляційної інстанції не погодився з висновками суду першої інстанції в частині відмови в задоволенні частини позовних вимог, дійшовши висновку, що використання неприйнятого в експлуатацію об’єкта будівництва не є триваючим правопорушенням, оскільки суспільна небезпека такого правопорушення полягає у відсутності контролю за безпечністю побудованого об’єкта містобудування, а не в недотриманні встановленого порядку введення в експлуатацію. Відповідальність у такому випадку настає для осіб після закінчення будівництва та початку використання, які мають відповідний обов’язок ведення об’єкта в експлуатацію.

У касаційній скарзі відповідач наполягав, що інкриміновані позивачу правопорушення є триваючими.

Верховний Суд вказав, що згідно з ч. 1 ст. 238 ГК України адміністративно-господарські санкції, зокрема, майнового характеру (штраф) мають на меті припинення правопорушення та ліквідацію його наслідків.

Відповідно до ч. 2 ст. 216 ГК України застосування господарських санкцій повинно гарантувати захист прав і законних інтересів громадян, організацій та держави, в тому числі відшкодування збитків учасникам господарських відносин, завданих внаслідок правопорушення, та забезпечувати правопорядок у сфері господарювання.

Суб’єкта господарювання не може бути притягнуто до відповідальності, якщо він доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення (ч. 2 ст. 218 ГК України).

Верховний Суд звернув увагу на причини скасування декларації про готовність будівництва. Підставою для висновку ДАБІ про IV, а не III категорію складності об’єкта будівництва і, відповідно, скасування декларації, стала оцінка вартості об’єкта будівництва, а отже, й можливого збитку у разі його руйнування. При цьому не йдеться про недотримання норм та правил, які б створювали загрозу для людей чи навколишнього середовища.

Під час дії заходів забезпечення позову позивач експлуатував будівлю правомірно.

Позивач без зволікань вживав заходи, спрямовані на припинення правопорушення та ліквідацію його наслідків.

З огляду на те, що порушення містобудівного законодавства не становили реальної небезпеки, позивач оскаржував скасування декларації про готовність об’єкта будівництва в судовому порядку, а після відмови в задоволенні його позову оперативно розробив нову документацію, отримав дозвіл та звернувся з заявою про готовність об’єкта до будівництва, тобто добровільно усунув порушення, Верховний Суд постановив, що притягнення його до відповідальності не відповідає меті господарської відповідальності.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.