Connect with us

Судова практика

У разі смерті потерпілого його адвокат втрачає повноваження представника

Опубліковано

19 квітня 2018 р. Верховний Суд у справі № 552/7009/15-к закрив провадження, оскільки представник потерпілого – адвокат втратила повноваження через його смерть.

Вироком місцевого суду, залишеним без змін апеляційним судом, обвинувачених було засудженого до 4 років позбавлення волі та звільнено від відбування покарання з іспитовим строком в 1 рік, кожному за те, що вони в ході конфлікту з потерпілим завдали йому ряду ударів руками та ногами після чого викрали належне останньому майно.

У касаційному порядку вирок місцевого суду та ухвалу суду апеляційної інстанції оскаржила адвокат – представник потерпілого.

Верховний Суд зазначив, що згідно зі ст.ст. 55, 56, 57, 425, 434 КПК потерпілий наділений правом на оскарження судових рішень у кримінальному провадженні, зокрема правом на подачу касаційної скарги, підтримання її шляхом дачі пояснень касаційному суду, на участь у судовому провадженні з перегляду судових рішень, а також правом бути завчасно повідомленим про час та місце судового розгляду.

Згідно із ст. 58 КПК потерпілого у кримінальному провадженні може представляти представник – особа, яка у кримінальному провадженні має право бути захисником, повноваження якого на участь у кримінальному провадженні має підтверджуватися документами, передбаченими ст. 50 КПК.

Представник користується процесуальними правами потерпілого, інтереси якого він представляє, крім процесуальних прав, реалізація яких здійснюється безпосередньо потерпілим і не може бути доручена представнику (ч. 4 ст. 58 КПК).

Верховний Суд звернув увагу на те, що сутність та правова природа представництва регулюються, зокрема, положеннями глави 17 ЦК, де визнається як правовідношення, в якому одна сторона (представник) зобов’язана або має право вчинити правочин від імені другої сторони, яку вона представляє (ч. 1 ст. 237 ЦК).

Метою інституту представництва є забезпечення реалізації прав та інтересів довірителя. Особа, що виступає від імені довірителя зобов’язана діяти в інтересах останньої добросовісно і розумно та не перевищувати своїх повноважень.

Колегія суддів ВС зазначила, що представництво адвокатом інтересів потерпілого у кримінальному провадженні оформлено на підставі угоди. Як викладено в угоді, потерпілий наділив адвоката правом на складання процесуальних документів та захист його інтересів у суді першої та апеляційної інстанції, але не наділяв адвоката правом складати процесуальні документи та захищати його інтереси у суді касаційної інстанції.

Попри це в матеріалах справи палатою ВС виявлено свідоцтво про смерть потерпілого, а за положенням п. 6 ч. 1 ст. 248 ЦК представництво за довіреністю припиняється у разі смерті особи, яка її видала, саме тому представництво інтересів потерпілого адвокатом було припинено.

Зважаючи на викладене, колегія суддів зазначає, що у адвоката на момент подачі даної касаційної скарги були відсутні повноваження на її підписання від імені потерпілого, тобто касаційну скаргу подано особою, яка не мала право її подавати.

Тому Верховний Суд закрив касаційне провадження.

Підготував Леонід Лазебний

Рішення в ЄДРСР.

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.