Connect with us

Судова практика

Усунення перешкод у користуванні квартирою шляхом виселення кривдника не є заходом запобігання домашньому насильству

Опубліковано

28 квітня 2020 р. Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду у справі № 754/11171/19 задовольнив частково касаційну скаргу заявниці, яка просила усунути перешкоди у користуванні квартирою шляхом негайного виселення чоловіка та заборону останньому наближатися на відстань до 2 км до місця її проживання.

Дружина звернулася до суду із заявою про видачу обмежувального припису щодо чоловіка строком на 6 місяців, у зв`язку з тим, що останній систематично вчиняє насильницькі дії щодо неї та дітей, морально її принижує. Ці діяння мають характер мордувань і поєднані з фізичним, психологічним та сексуальним насильством.

Вимоги мотивовані тим, що вони перебувають у зареєстрованому шлюбі, від якого мають сина і дочку. Чоловік участі в утриманні дітей не бере, ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків, ініціює постійні сварки, здійснює протиправні дії та насильство у сім`ї, що стало підставою її неодноразових звернень до правоохоронних органів.

Рішенням районного суду, залишеним без змін апеляційним судом, заяву задоволено частково – застосовано обмежувальний припис. Вимоги заявниці про усунення перешкод у користуванні квартирою шляхом негайного виселення чоловіка та заборону останньому наближатися на відстань до 2 км до місця проживання, за рішенням судів, не підлягали до задоволення, оскільки чоловік є власником 1/8 частини цієї квартири, тому відповідно до вимог Цивільного кодексу України не може бути позбавлений права користування та розпорядження майном, власником якого він є.

У касаційній скарзі заявниця зазначала, що судами неправильно застосовано ст. 47 Конституції України, ст.ст. 316320 ЦК України, ч. 2 ст. 26 Закону України від 7 грудня 2017 р. № 2229-VIII «Про запобігання та протидію домашньому насильству», оскільки заходи протидії домашньому насильству, визначені Законом № 2229-VIII, і пов`язані із тимчасовим виселенням із цієї квартири, не порушують право власності чоловіка, не позбавляють його права власності на 1/8 частки у праві власності на квартиру і за своєю правовою природою є цивільно-правовою санкцією, пов`язаною із його неправомірною поведінкою.

Задовольняючи частково касаційну скаргу, Верховний Суд зазначив, що до спеціальних заходів щодо протидії домашньому насильству належить обмежувальний припис стосовно кривдника (п. 2 ч. 1 ст. 24 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству»).

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 321 ЦК України право власності є непорушним.

Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.

Тлумачення цих норм дає підстави для висновку, що тимчасове обмеження права власності кривдника, є легітимним заходом втручання у права та свободи особи з метою забезпечення безпеки постраждалої особи шляхом встановлення судом обмежувального припису у порядку, визначеному Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству». При вирішенні питання щодо застосування такого заходу суд на підставі установлених обставин справи та оцінки факторів небезпеки (ризиків) щодо вчинення домашнього насильства має оцінити пропорційність вручання у права і свободи особи з урахуванням того, що ці заходи пов’язані із протиправною поведінкою такої особи.

Верховний Суд, враховуючи принцип пропорційності, відповідність вимог заявниці щодо застосування заходів тимчасового обмеження прав кривдника, пердбачених ч. 2 ст. 26 зазначеного Закону, дійшов висновку про те, що вимоги заявниці підлягають задоволенню.

Водночас, ураховуючи вичерпність переліку заходів тимчасового обмеження прав кривдника у формі встановлення судом обмежувального припису, визначених у ч. 2 ст. 26 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», вимога про усунення перешкод у користуванні зазначеною квартирою шляхом негайного виселення кривдника задоволенню не підлягає.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.