Connect with us

Судова практика

Визнання засудженим своєї вини та надання правдивих показань ще не підтверджує наявності активного сприяння розкриттю злочину

Опубліковано

7 квітня 2021 р. Верховний Суд колегією суддів Третьої судової палати Касаційного кримінального суду у справі № 263/15605/17 призначив новий розгляд у суді апеляційної інстанції, вказавши, що активне сприяння розкриттю злочину як обставина, що пом’якшує покарання, означає добровільну допомогу слідству будь-яким чином, зокрема таким, як повідомлення правоохоронним органам або суду фактів у справі, надання доказів, інших відомостей про власну кримінальну діяльність чи діяльність інших осіб, викриття інших співучасників, визначення ролі кожного з них у вчиненні злочину, надання допомоги в їх затриманні, видача знарядь і засобів вчинення злочину, майна, здобутого злочинним шляхом.

Читайте також: Визнання підозрюваним, обвинуваченим своєї вини у вчиненні кримінального правопорушення не є обов’язковою умовою звільнення від кримінальної відповідальності

Вироком районного суду, залишеним без змін апеляційним судом, особу засуджено за ч. 3 ст. 309 КК України до покарання у виді позбавлення волі на строк 5 років. На підставі ст. 75 звільнено від відбування призначеного покарання з випробуванням з іспитовим строком тривалістю 2 роки і покладено на нього обов`язки, передбачені ст. 76 КК України.

Суд першої інстанції, призначаючи покарання зі звільненням від його відбування з випробуванням, взяв до уваги щире каяття особи і його активне сприяння розкриттю злочину як обставини, що пом’якшують його покарання, та не встановив обставин, які його обтяжують.

Читайте також: Обвинувачений не втрачає права на укладення угоди про визнання винуватості через те, що його співучасники не визнають вини

У касаційній скарзі прокурор вказував на те, що призначене особі покарання зі звільненням від його відбування з випробуванням на підставі ст. 75 КК України не відповідає тяжкості вчиненого засудженим кримінального правопорушення та його особі через м’якість.

Верховний Суд погодився, що звільнення особи від відбування покарання з випробуванням на підставі ст. 75 КК не ґрунтувалося на загальних засадах призначення покарання, визначених у ст. 65 КК.

Зокрема, апеляційний суд, погоджуючись із рішенням місцевого суду в частині звільнення особи від відбування призначеного покарання з випробуванням, повною мірою не врахував ступеня тяжкості вчиненого засудженим злочину, який відповідно до ст. 12 КК є тяжким, та кількості вилученого особливо небезпечного наркотичного засобу в особливо великому розмірі.

Читайте також: Враховуючи пом`якшуючі обставини, суди мають обґрунтовувати як обставини знижують тяжкість вчиненого кримінального правопорушення

Також суд, посилаючись у своєму рішенні на активне сприяння особи розкриттю злочину, не зазначив, у чому саме полягала його активність та ініціативність у сприянні правоохоронним органам.

Активне сприяння розкриттю злочину як обставина, що пом’якшує покарання, означає добровільну допомогу слідству будь-яким чином: повідомлення правоохоронним органам або суду фактів у справі, надання доказів, інших відомостей про власну кримінальну діяльність чи діяльність інших осіб, викриття інших співучасників, визначення ролі кожного з них у вчиненні злочину, надання допомоги в їх затриманні, видача знарядь і засобів вчинення злочину, майна, здобутого злочинним шляхом. Тому, беззаперечно, воно має бути активним, тобто певним чином ініціативним.

Отже, визнання засудженим своєї вини та надання правдивих показань не підтверджує наявності такої обставини, що пом’якшує покарання, як активне сприяння розкриттю злочину.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.