Connect with us

Судова практика

Які умови передання особи на поруки?

Опубліковано

Верховний Суд зазначив, що передача особи на поруки є правом, а не обов’язком суду і є виправданою лише тоді, коли суд дійде висновку про те, що виправлення конкретної особи, яка вчинила злочин, є можливим без фактичного застосування до неї заходів кримінально-правової репресії.

Обвинувачений, керуючи автомобілем зі швидкістю приблизно 50 км/год, не надав дорогу пішоходу, який здійснював перехід проїзної частини дороги по неврегульованому пішохідному переході, та здійснив наїзд на нього, спричинивши потерпілому тілесні ушкодження середнього ступеня тяжкості.

Вироком суду першої інстанції, залишеним без змін ухвалою апеляційного суду, обвинуваченого засуджено до виправних робіт на строк 1 рік 6 місяців із відрахуванням із суми заробітку в дохід держави 10% щомісячно, без позбавлення права керувати транспортними засобами.

У касаційній скарзі захисник обвинуваченого твердив, що суд апеляційної інстанції не перевірив висновків суду першої інстанції з приводу звільнення його підзахисного від кримінальної відповідальності у зв’язку з передачею його на поруки.

13 лютого 2018 р. Верховний Суд своєю постановою у справі № 161/13242/16-к залишив без змін рішення попередніх інстанцій, оскільки передача особи на поруки є правом суду а не його обов’язком.

Верховний Суд, відмовляючи у задоволенні скарги захисника, зазначив, що звільнення від кримінальної відповідальності у зв’язку з передачею особи на поруки може мати місце за сукупності таких умов:

  1. особа вчинила злочин вперше;
  2. діяння належить до злочинів невеликої або середньої тяжкості;
  3. особа щиро розкаялася;
  4. колектив місця роботи звернувся з клопотанням про передачу йому на поруки такої особи;
  5. особа, яка вчинила злочин, не заперечує проти закриття кримінальної справи за цією нереабілітуючою підставою.

Колегія суддів ВС зазначила, що передача особи на поруки є правом, а не обов’язком суду і є виправданою лише тоді, коли суд дійде висновку про те, що виправлення конкретної особи, яка вчинила злочин, є можливим без фактичного застосування до неї заходів кримінально-правової репресії. Приймаючи таке рішення, суд виходить також з думки потерпілого та інших учасників справи.

Оскільки звільнення на поруки є правом суду навіть за наявності всіх умов такого звільнення, колегія суддів не визнала неправильного застосування норм процесуального та матеріального права судами попередніх інстанцій і залишила їх без змін.

Леонід Лазебний

Повний текст рішення

Продовжити читання →
Натисніть, щоб прокоментувати

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.