Connect with us

Судова практика

Якщо дії особи перекваліфіковано з тяжкого злочину на злочин невеликої тяжкості, строк давності притягнення за який минув, суд має звільнити обвинуваченого

Опубліковано

1 червня 2021 р. Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду у справі № 373/3768/13-к задовольнив касаційну скаргу захисника, який просив закрити кримінальне провадження у зв`язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності.

Вироком місцевого суду, залишеним без змін апеляційним судом, особу визнано винуватою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст. 124 КК, з призначенням покарання у виді обмеження волі на строк 2 роки.

Читайте також: Клопотання про звільнення особи від кримінальної відповідальності у зв’язку із закінченням строків давності може бути подано стороною захисту

У касаційній скарзі захисник зазначав, що кримінальне правопорушення, передбачене ст. 124 КК, є злочином невеликої тяжкості, отже, відповідно до положень ст. 49 КК, якщо з дня вчинення злочину і до набрання вироком законної сили минуло три роки, особу має бути звільнено від кримінальної відповідальності.

Верховний Суд вказав, що строк давності – це передбачений ст. 49 КК певний проміжок часу з дня вчинення кримінального правопорушення, що визначено в обвинувальному акті та встановлено судом, і до дня набрання вироком законної сили, закінчення якого є підставою для звільнення особи, котра вчинила кримінальне правопорушення, від кримінальної відповідальності.

З матеріалів кримінального провадження вбачається, що відповідно до обвинувального акта, що надійшов до суду першої інстанції, особа обвинувачувалася у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 1 та 2 ст. 121 КК, які відповідно до ст. 12 КК є тяжкими злочинами, строк давності притягнення до кримінальної відповідальності за вчинення яких не закінчився.

Читайте також: Особу може бути звільнено від кримінальної відповідальності у зв’язку зі зміною обстановки, яка усунула її суспільну небезпечність

Місцевий суд, не погодившись із висунутим обвинуваченням за ч.ч. 1, 2 ст. 121 КК, ухвалив вирок, яким визнав особу винуватою та засудив його за вчинення злочину, передбаченого ст. 124 КК, строк давності за вчинення якого вже минув. За таких обставин місцевий суд був позбавлений процесуальної можливості звільнити особу від кримінальної відповідальності рішенням суду у формі вироку. Разом з тим суд першої інстанції був зобов’язаний цим вироком звільнити особу від призначеного покарання за ст. 124 КК у зв’язку із закінченням строків давності, передбачених ст. 49 КК. Отже, суд першої інстанції неправильно застосував закон України про кримінальну відповідальність, чим допустився порушень п. 1 ч. 1 ст. 413 КПК.

Переглядаючи вирок суду першої інстанції, апеляційний  суд не тільки не усунув вказані порушення, але й сам не звернув уваги на те, що на момент апеляційного розгляду вже закінчились строки давності притягнення до кримінальної відповідальності за ст. 124 КК та неправильно застосував закон України по кримінальну відповідальність – не застосувавши закон, який підлягає застосуванню.

Читайте також: Дійшовши висновку про необхідність звільнення особи від кримінальної відповідальності, суд має також прийняти рішення про закриття провадження

Так, відповідно до ст. 285 КПК особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.

Зважаючи на те, що особу визнано винуватою у вчиненні нетяжкого злочину, передбаченого ст. 124 КК, строки давності за вчинення якого, відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 49 КК, вже спливли, а засуджений не заперечував проти закриття кримінального провадження з цих підстав, особа підлягає звільненню від кримінальної відповідальності за вчинення цього злочину.

Тому Верховний Суд скасував рішення судів попередніх інстанцій, а кримінальне провадження щодо особи закрив на підставі положень п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК, звільнивши її від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення.

 Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.