Судова практика
Якщо потерпілий через грубу необережність порушив ПДР, то розмір відшкодування моральної шкоди, заявлений у цивільному позові, підлягає зменшенню
2 червня 2021 р. Верховний Суд колегією суддів Третьої судової палати Касаційного кримінального суду у справі № 175/4256/18 задовольнив частково касаційну скаргу захисника обвинуваченого, який наполягав на зменшенні розміру суми моральної шкоди.
Вироком районного суду особу засуджено за ч. 2 ст. 286 КК. Цим же вироком, зокрема, стягнуто на користь потерпілої 600 000 грн моральної шкоди.
Читайте також: Верховний Суд назвав у чому може полягати моральна шкода від кримінального правопорушення
Згідно з вироком водія було визнано винуватим у тому, що він, керуючи автомобілем зі швидкістю 74,6 км/год, тобто з перевищенням допустимої швидкості руху в населеному пункті, здійснив наїзд на потерпілу, яка перетинала проїзну частину вулиці по регульованому пішохідному переходу на червоний сигнал світлофора, внаслідок чого остання отримала смертельні тілесні ушкодження.
Апеляційний суд вирок скасував у частині вирішення цивільного позову потерпілих, а саме в частині стягнення моральної шкоди, і призначив новий розгляд у суді першої інстанції в порядку цивільного судочинства.
У касаційній скарзі захисник зазначав, що при призначенні засудженому покарання і вирішенні цивільного позову в частині визначення суми моральної шкоди суди попередніх інстанцій не врахували факту грубого порушення вимог ПДР допущених самою потерпілою, а також положень ч. 2 ст. 1193 ЦК.
Верховний Суд вказав, що відповідно до ч. 1 ст. 129, абз. 7 п. 2 ч. 3 ст. 374 КПК, суд ухвалюючи обвинувальний вирок, залежно від доведеності підстав і розміру позову задовольняє цивільний позов повністю або частково чи відмовляє в ньому, про що у вироку зазначаються відповідні підстави.
Відповідно до ч. 1 ст. 1167 ЦК моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, котра її завдала, за наявності її винуватості, крім випадків, установлених ч. 2 цієї статті.
Розглядаючи вимоги цивільного позову у частині стягнення моральної шкоди, місцевий суд урахував, що в результаті дій засудженого потерпіла понесла непоправні наслідки, пов`язані з загибеллю доньки, пережила сильний стрес та сильні душевні страждання.
Читайте також: Потерпілий має право на відшкодування моральної шкоди, заподіяної затягуванням страховиком виплати відшкодування
З огляду на викладене, суд першої інстанції задовольнив заявлені потерпілою вимоги, щодо стягнення суми моральної шкоди в повному обсязі, і відповідно стягнув на користь потерпілої у рахунок названого відшкодування 600 000 грн, з чим погодився апеляційний суд.
Водночас Верховний Суд зазначив, що суди попередніх інстанцій, визначаючи розмір морального відшкодування, належним чином не врахували положень ч. 2 ст. 1193 ЦК, якою регламентовано, що якщо груба необережність потерпілого сприяла виникненню або збільшенню шкоди, то залежно від ступеня вини потерпілого (а в разі вини особи, яка завдала шкоди, також залежно від ступеня її вини) розмір відшкодування зменшується, якщо інше не встановлено законом.
У цьому кримінальному провадженні встановлено, що неповнолітня потерпіла рухалась на забороняючий сигнал світлофора по пішохідному переходу, що вказує на те, що її груба необережність сприяла виникненню і збільшенню завданої шкоди.
Зважаючи на це, Верховний Суд зменшив до 500 000 грн розмір суми моральної шкоди, яка підлягає стягненню та вказав, що саме такий розмір моральної шкоди відповідає засадам розумності, виваженості та справедливості і конкретним обставинам справи.
Підготував Леонід Лазебний