Мей відклала голосування щодо Brexit | LexInform - Правові новини, юридична практика, коментарі
Connect with us

Lexinform™ - платформа важливої правової інформації.

Для правників усіх спеціалізацій - свіжі новини про найважливіші нормативні акти і законопроекти з погляду їх значущості, показові та прецедентні рішення судів, коментарі до цих рішень, юридичний аналіз правових позицій, зокрема – рішень Верховного Суду.

Правові новини охоплюють події в Україні, а також світові юридичні новини, які справляють вплив на нашу правову дійсність, в тому числі – на розвиток вітчизняного законодавства та правової системи в цілому.

Репортажі та фахові звіти про найцікавіші заходи в царині права дадуть можливість не лишити поза увагою жодної значної події, а календар прийдешніх науково-практичних конференцій, форумів, круглих столів, експертних нарад та інших зібрань, присвячених нагальним юридичним проблемам, - допоможе не пропустити майбутніх заходів.

Тут постійно накопичуються варіанти розв’язання складних правових питань, неординарні юридичні висновки, аналітичні матеріали з практики правозастосування, досудового розв’язання спорів, зокрема арбітражу і медіації.

Автори - досвідчені адвокати, знані фахівці з різних галузей права пропонують власне тлумачення норм права та випробувані практичні прийоми, переможні правові аргументи для судового спору.

В світі

Мей відклала голосування щодо Brexit

Опубліковано

on

Прем’єр-міністр Великої Британії Тереза Мей відклала голосування в британському парламенті щодо угоди з ЄС про Brexit, яке було заплановане на вівторок, 11 грудня.

Про це пише Reuters. Мей викликала сміх деяких членів парламенту, коли оголошувала про перенесення голосування, заявивши, що серед законодавців існує широка підтримка угоди. Вона зазначила, що документ підтримає більшість, якщо буде вирішене питання ірландського кордону. «Якби ми провели голосування завтра, то ця угода була б відхилена зі значною перевагою», — заявила вона, додавши, що впевнена в правильності своєї позиції.

«Тому ми відкладемо голосування, заплановане на завтра, і не будемо продовжувати розділяти Палату в цей час», — заявила вона, додавши, що Сполучене Королівство активізує роботу щодо виходу з ЄС без угоди. Мей має намір переглянути питання кордону Північної Ірландії в її угоді про Brexit з Євросоюзом.

Джерело: Юридичний вісник України

В світі

Між Кремлем та олігархом: що принесе зміна влади у «захоплену» Молдову?

Опубліковано

on

Сергій СИДОРЕНКО, редактор ЄП

Три роки тому молдовська медіаспільнота ухвалила дивне, на перший погляд, рішення. Переможцем щорічного конкурсу в номінації «найкращий політичний журналіст Молдови» став… генсек Ради Європи Турбйорн Ягланд. Це був не тролінг і не жарт. Тодішня стаття Ягланда про Молдову, що вийшла у New York Times, досі лишається найбільш цитованим матеріалом, точніше, цитують її назву, що звучить як «Захоплена держава».

 

У цій статті йшлося про те, що Молдова хоч і має державний апарат і всі необхідні інститути влади, але всі рішення в ній ухвалюють купка олігархів, а корупція перетворилася на норму. У 2015 році, коли публікувалася ця стаття, в Молдові зазвичай називали двох таких олігархів. Того ж року один із них, лідер нинішньої партії влади Влад Плахотнюк, спромігся посадити іншого (екс-прем’єра Влада Філата) та сконцентрував контроль над усіма інститутами влади в державі. Одна біда — для збереження цього стану потрібна підтримка парламенту. Тому вибори, які пройдуть уже цього місяця, мають особливу вагу і для Плахотнюка, і для його противників.

У лідерах нині три партії: Демпартія на чолі з одіозним олігархом, соратники президента Додона, який не приховує, що його козирем є дружба з Путіним, а також проєвропейська опозиція, яка визнає, що має мінімум шансів на перемогу. До слова, дві останні партії сподіваються на зміну влади в Україні, бо звинувачують Порошенка у підтримці Плахотнюка, який був його бізнес-партнером. Натомість Плахотнюк розраховує на американців, пояснюючи їм, що його влада — це єдине, що здатне утримати Молдову від падіння в обійми Кремля. То що ж чекає на Молдову після виборів?

Молдова — (не) Україна

Українці люблять скаржитися на «злочинну владу», говорити про складну структуру нашого суспільства, про відсутність перспектив для молоді тощо. Помножте це на 10 — і ви зможете уявити проблеми сучасної Молдови. Це і вкрай складна етнічна картина — осередки етнічних меншин розкидані по всій державі, при цьому частина громадян принципово не хочуть вчити державну румунську мову. Це і брак національної ідеї — адже значна кількість прозахідних громадян відкрито виступають за приєднання Молдови до Румунії. Це і шалений рівень трудової еміграції — навіть за офіційними даними, близько 10% населення Молдови вже виїхали за кордон на постійне проживання (не враховуючи тих, хто виїжджає для епізодичної роботи). А це — представники найактивнішої частини населення. Це  й дискредитована корупцією влада, яка дек ларує, що є проєвропейською, але має вкрай низьку довіру в ЄС (особливо після нещодавнього скасування результатів виборів мера столиці лише через те, що на них переміг один із лідерів опозиції).

А віднині Молдова додала проблему, прямо запозичену з українського досвіду. Торік наші сусіди змінили виборчу систему з партійної на змішану — точно таку, як діє в Україні. Половина депутатів обирається за списком, друга половина — в один тур на мажоритарних округах. Молдова — невелика держава, і сенс обирати депутатів «від територій» там доволі сумнівний. До того ж, у Кишиневі усвідомлювали, що зміна закону  викличе обурення Європи — Україну здавна критикують за змішану систему, закликаючи Київ змінити її.

Але всі ці доводи не мали значення, оскільки змін потребувала правляча в Молдові Демократична партія (ДПМ), рейтинг якої часом не лишав демократам місця навіть у трійці лідерів. Мажоритарні округи з українського досвіду відомі тим, що на них найпростіше застосовувати адмінресурс і методи непрямого підкупу виборців.

До слова, адмінресурсу в Демпартії більш ніж достатньо. Офіційно вона має 42 мандати зі 101 у парламенті, а фактично — контролює стійку більшість. Причому на початку скликання розклад сил був зовсім іншим. «На виборах вони отримали 19 мандатів, а тепер мають більшість. Те саме на місцевому рівні: ДПМ представляють 700 із 900 мерів та керівників сіл, хоча після виборів мали 250. В хід ішло все — і переслідування, і погрози, і стимули», — розповідає Павел Постіке, що опікується моніторингом виборів у авторитетній молдовській асоціації Promo-LEX.

Країна творчих політтехнологів

Два роки тому, восени 2016-го, у Молдові відбулися перші за 20 років всенародні президентські вибори — до того главу держави обирали в парламенті. Формальним приводом для зміни правил стало те, що в останні роки обрання президента в парламенті перетворювалося на  тривалий та виснажливий серіал, бо голосів традиційно не вистачало. От тільки на той момент Демпартія вже отримала впевнену більшість і не мала би проблем із обранням свого кандидата, але мала іншу проблему, яку вибори успішно вирішували. Річ у тім, що в 2015—2016 роках Кишинів був охоплений вуличними протестами за участі партій-антагоністів, проєвропейських та проросійських, яких об’єднувало спільне бажання — повалити владу ДПМ. Протести були доволі серйозними, — з багатотисячними мітингами, наметовими містечками і навіть штурмом парламенту Молдови.

Оголосивши всенародні вибори президента, Демпартія розірвала цей союз. Намети в центрі столиці дуже швидко зникли — активісти перейшли з вулиці «в поля», розпочавши агітацію виборців. Цікаво, що Демпартія навіть не стала всерйоз брати участь у цих перегонах — на них змагалася прозахідна екс-міністерка Майя Санду та лідер Соцпартії Ігор Додон, який фотографувався для білбордів із Путіним та обіцяв дружбу з Росією.

І тут чинна влада Молдови також вчинила нестандартно. Додона вони намагалися не помічати, натомість над дискредитацією Майї Санду працював увесь медійний ресурс Демпартії та Плахотнюка. Як підсумок — вона програла вибори із відривом лише в 67,5 тисяч голосів.

Справа в тому, що від перемоги Додона правляча в Молдові Демпартія нічого не втрачала. Президент країни і до того мав мінімум повноважень, а Додона після обрання позбавили навіть останнього важеля — можливості блокувати закони, не підписуючи їх. Допоміг Конституційний суд (опозиція називає його підконтрольним Плахотнюку). КС виніс «творче» рішення про те, що президента можна відстороняти від виконання обов’язків, передаючи право підписання законів спікеру, який на цю хвилину перебирає повноваження в.о. глави держави.

Виникає запитання: то чому б тоді не пустити на невпливову посаду проєвропейську, хоч і опозиційну Санду? Відповідь, як це часто буває у молдовській політиці, досить несподівана. По-перше, Плахотнюк довго і навіть успішно (про це трохи нижче) вибудовував для себе імідж безальтернативної політичної сили, що здатна зупинити поступ Кремля в Молдові. Інших прозахідних політиків, здатних протидіяти РФ, у Кишиневі бути не повинно. Майя Санду не мала права зруйнувати цей імідж, перемігши на виборах. По-друге, Плахотнюку був потрібен живий «привид Кремля» у Кишиневі — той, хто демонстрував би для Вашингтона та Брюсселя, що російська загроза поруч, що вона реальна. Санду в цю концепцію також не вписувалася, а Додон ідеально підходив під неї. І по-третє, перемога Санду на виборах, навіть якщо йдеться про посаду без повноважень, була здатна мобілізувати проєвропейську опозицію в Молдові, довести людям, що вони можуть перемогти навіть всесильного Плахотнюка.

Звісно, на виборах-2019 у Молдові працюють також стандартні, звичні для українців методи політичної технології. Це й безкоштовні концерти з агітацією за партії політиків, і продуктові набори, і кандидати-клони. Приміром, на окрузі другого опозиційного лідера Андрея Нестасе з’явився досі невідомий нікому кандидат, колишній поліцейський Андрей Нестас, який спромігся швидко зібрати підписи виборців і зареєструвався один день з тезкою-опозиціонером — за молдавським виборчим законодаством це гарантувало, що їх імена стоятимуть поруч у бюлетені.

(Далі буде…)

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі

В світі

«Золоті візи» загрожують безпеці ЄС

Опубліковано

on

Продаж громадянства або посвідок на проживання у країнах-членах ЄС збільшує ризик проникнення на територію блоку членів організованих злочинних угруповань, корупції та відмивання грошей.

 

Про це йдеться в драфтовому звіті Єврокомісії, повідомляє Reuters. «Європейська Комісія попередить, що програми щодо продажу громадянства або посвідок на проживання в країнах-членах ЄС можуть допомогти іноземним організованим злочинним угрупованням проникнути на територію блоку та збільшують ризик відмивання грошей, корупції та ухилення від сплати податків», — йдеться в повідомленні.

Наразі з-поміж 28 країн-членів ЄС лише на Мальті, Кіпрі та в Болгарії можна купити громадянство за інвестиції від одного до двох мільйонів євро. Посвідку на проживання можна придбати за гроші в двадцяти країнах Євросоюзу. Ціни за це коливаються від 15 тисяч євро у Хорватії до п’яти мільйонів євро в Люксембурзі та Словаччині.

Таким чином порушуються чинні правила ЄС, згідно з якими люди «фізично» мають проживати в країні-члені блоку, щоб претендувати на громадянство в ній. У Єврокомісії вважають, що продаж посвідок на проживання іноземцям має схожі ризики, як і продаж паспортів в обмін на інвестиції. Тому європейські чиновники пропонують створити експертну групу, яка до кінця року має виробити рекомендації і заходи, за допомогою яких можна буде зменшити ризики від програм з продажу «золотих віз».

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі

В світі

Естонія вимагатиме від Росії відшкодування збитків за радянську окупацію

Опубліковано

on

Естонія повинна офіційно вимагати від Росії відшкодувати збитки за радянську окупацію, вважає міністр юстиції країни Урмас Рейнсалу.

 

Про це повідомляє «Європейська правда». «Ми відзначаємо річницю Тартуського миру і ми з відданістю згадуємо про сміливість естонських солдатів і дипломатів, які будували свою державу», – написав естонський міністр у газеті Eesti Päevaleht.

«Для Естонії мирний договір, по суті, закінчився перемогою. Друга стаття мирного договору, згідно з якою Росія назавжди відмовляється від своїх привілеїв щодо Естонії, дійсна і зараз», – додав Рейнсалу. За його словами, Тартуський мир – це не просто «якесь історичне питання». «Дотепер конституційно діє і визначена в Тартуському мирному договорі лінія державного кордону, до укладення між країнами інших домовленостей. У той же час, нещодавно були озвучені питання з приводу правової спадкоємності в зв’язку з Тартуським мирним договором, що викликають занепокоєння», – зазначив естонський міністр.

Він нагадав, що Радянський Союз окупував Естонію, порушивши саме Тартуський мир. Його правонаступниця Росія повинна це визнати – і за фактом вона, виходячи з міжнародного права, зобов’язана відшкодувати завдану нею шкоду», – вважає Рейнсалу.

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі

В тренді

 

Підпишись на нашу розсилку.

Юридичні новини 1 раз на день у твоїй поштовій скринці.