Connect with us

Lexinform™ - платформа важливої правової інформації.

Для правників усіх спеціалізацій - свіжі новини про найважливіші нормативні акти і законопроекти з погляду їх значущості, показові та прецедентні рішення судів, коментарі до цих рішень, юридичний аналіз правових позицій, зокрема – рішень Верховного Суду.

Правові новини охоплюють події в Україні, а також світові юридичні новини, які справляють вплив на нашу правову дійсність, в тому числі – на розвиток вітчизняного законодавства та правової системи в цілому.

Репортажі та фахові звіти про найцікавіші заходи в царині права дадуть можливість не лишити поза увагою жодної значної події, а календар прийдешніх науково-практичних конференцій, форумів, круглих столів, експертних нарад та інших зібрань, присвячених нагальним юридичним проблемам, - допоможе не пропустити майбутніх заходів.

Тут постійно накопичуються варіанти розв’язання складних правових питань, неординарні юридичні висновки, аналітичні матеріали з практики правозастосування, досудового розв’язання спорів, зокрема арбітражу і медіації.

Автори - досвідчені адвокати, знані фахівці з різних галузей права пропонують власне тлумачення норм права та випробувані практичні прийоми, переможні правові аргументи для судового спору.

В світі

Сім років за шпигунство на користь РФ

Опубліковано

on

Співробітника португальської розвідки засудили до семи років позбавлення волі за шпигунство на користь Росії, повідомляє Reuters.

Фредеріку Карвальяла Жив, ексспівробітник Служби інформаційної безпеки Португалії, був визнаний винним у передачі секретних документів Росії, а також корупційних злочинах. Його заарештували в Римі в 2016 році разом із росіянином, з яким він проводив зустріч. На цій зустрічі, як заявило слідство, Жив передав російському агенту за винагороду секретні дані про Європейський Союз і НАТО. Пізніше його було екстрадовано до Португалії. Слухання проходили в закритому режимі в кримінальному суді Лісабона.

Адвокат Жила заявив, що має намір оскаржити це рішення.

Джерело: Юридичний вісник України

В світі

Вибори в Італії: тріумф євроскептиків та труднощі Берлусконі

Опубліковано

on

Парламентські вибори в Італії 4 березня завершилися великим успіхом для євроскептиків та популістів, що виступають за скасування санкцій проти Росії. Вперше в історії країни більшість місць у парламенті отримали депутати від партій, які жорстко критикують Євросоюз та донедавна відкрито виступали проти валюти євро.

Головна сенсація — це 32% голосів «Руху п’ять зірок», який вважають популістським через його еклектичну програму та обіцянки гарантій базового доходу для всіх італійців, що коштуватиме бюджету мільярди євро.

Створений у 2009 році на хвилі невдоволення традиційними політичними елітами та наслідками економічної кризи, «Рух п’ять зірок» позиціює себе як антисистемний, висуває гасла боротьби за пряму демократію, участь працівників в ухваленні рішень на підприємствах, скорочення робочого дня, захист національного виробника, покращення екології, справедливий розподіл біженців по всіх країнах ЄС.

Лідер політичної сили, 31-річний Луїджі Ді Майо ще у грудні 2017 року виступав за проведення референдуму про вихід Італії із єврозони, але в січні 2018 року відмовився від цієї ідеї.

«Рух п’яти зірок» перевершив очікування соціологів, але отримав лише 245 мандатів з 630 у нижній палаті парламенту та змушений шукати партнерів по коаліції, попри напружені відносини з іншими партіями.

Хто ще переміг?

Права коаліція, до якої зокрема входять партія колишнього екс-прем’єра Сильвіо Берлусконі «Вперед, Італіє!» та «Ліга Півночі» на чолі з Маттео Сальвіні отримала передбачені соціологами 37% голосів, перемогла в багатьох провінціях та містах північної і центральної Італії, зокрема в Мілані та Римі. Але праві не мають достатньої кількості мандатів для формування уряду без залучення опонентів.

Сюрпризом стало, попри прогнози соціологів, лідерство серед правих не партїї Берлусконі, яка отримала 14% голосів виборців, а «Ліги Півночі» з 18 відсотками, яка виступає за максимальну автономію північних регіонів, федералізацію Італії, і водночас намагається поширити свою діяльність на всю країну, ставши чимось на кшталт французького Національного фронту Марін Ле Пен. Передвиборчу кампанію партія вела під гаслами «Спочатку італійці!» і «Стоп вторгненню!» — виступала за депортацію 600 тисяч нелегальних мігрантів, які прибули до країни починаючи з 2013 року.

І «Ліга Півночі», як перша партія за кількістю мандатів у парламенті, і «Рух п’яти зірок» як провідна права партія, вже оголосили про своє право на формування уряду. При тому 81-річному екс-прем’єру Сільвіо Берлусконі успіх «Ліги Півночі», ймовірно, сплутав карти». Він хотів, щоб уряд очолив його давній соратник, президент Європарламенту Антоніо Таяні, проте тепер це буде зробити важко. «Можна говорити про «захід зірки Берлусконі». Він не може претендувати на визначення кандидатури прем’єра — в коаліції правоцентристів переміг Сальвіні, а він сам претендує на цю посаду», — наголошує BBC News Україна заступник директора Центру «Нова Європа» Катерина Зарембо.

Водночас кандидат історичних наук Вікторія Вдовиченко вважає, що трагедії для Берлусконі в результатах виборів немає, і він використає свій багаторічний досвід, аби вплинути на формування уряду. «Сильвіо Берлусконі ніколи не програє. Це його кредо. Він оперує ресурсами, досвідом і зв’язками. Хоча вгамувати апетити Маттео Сальвіні Берлусконі дійсно буде важко. Подивимося, чи молодість виграє, чи досвід», – зазначає BBC News Україна експерт.

Для проєвропейської і лівоцентристської Демократичної партії та її союзників, які керували Італією останні п’ять років, вибори стали жорсткою поразкою — вони отримали приблизно 22% голосів і втратили майже 200 місць у парламенті.

Демократи зберегли традиційні бастіони — Флоренцію та Болонью, але все одно мають найгірший результат в своїй історії.

Чим пояснюється успіх популістів?

На вибори вплинули наслідки економічної кризи, від якої страждала Італія в 2008-2013 роках. За уряду демократів з цієї кризи вдалося вийти, але відбувалося лише слабке економічне зростання, росла еміграція молоді, а безробіття зменшувалося переважно внаслідок збільшення часткової зайнятості.

Зараз Італія — єдина з великих країн Західної Європи, яка досі не досягла докризового рівня ВВП. Він становить 93% від показника 2007 року. Одночасно державний борг країни виріс за останні 10 років зі 100 до 132%. Це — найгірший показник в ЄС після Греції.

Найбільше голосів популістський «Рух п’ять зірок» отримав у південній Італії, де в більшості провінцій рівень безробіття сягає 17—29%. Неаполь віддав популістам 51% голосів, Сицилія — 48%, Сардинія — 42 відсотки. Успіх «Руху п’яти зірок» також символізує провал заходів з розвитку італійського півдня.

Хто сформує уряд?

В італійських ЗМІ новий італійський парламент вуже характеризують як «підвішений» та вважають ймовірним його розпуск. Водночас можливими називають три варіанти коаліції: «велика коаліція» з правих партій та Демократичної партії, коаліція «Руху п’яти зірок» з «Лігою Півночі» та коаліція «Руху п’яти зірок» з демократами.

«Рух п’яти зірок» буде з усіх сил намагатися створити коаліцію, бо досить прикро мати майже такий самий результат, як ціла права коаліція, і не сформувати уряд, вважають експерти. Якщо ж коаліцію сформувати не вдасться, Італію чекають або дострокові вибори восени, або технічний уряд. Можливо, будуть шукати зручного для всіх кандидата на посаду прем’єр-міністра, технічного кандидата», — зазначає Вікторія Вдовиченко.

Наслідки для ЄС та України

Для Євросоюзу найгіршим сценарієм буде формування коаліції між «Лігою Півночі» та «Рухом п’яти зірок». Адже обидві сили, хоча й не робили акцент на необхідності виходу з єврозони під час виборів, багато років критикували Євросоюз. Представники обох партій будуть незручними партнерами для ЄС, на відміну від представників партії Берлусконі. До того ж, успіх євроскептиків символізує іміджеву шкоду для всього європейського проекту. «ЄС варто зробити висновки з результатів виборів в Італії. Брюссель не зміг переконати італійських виборців, що Євросоюз підтримує Італію», — зазначає Катерина Зарембо.

Водночас і «Ліга півночі», і «Рух п’яти зірок» виступають за зняття санкцій з Росії. Так, в інтерв’ю РИА Новости в листопаді 2016 року лідер «Руху п’яти зірок» Луїджі Ді Майо назвав санкції «божевільними» і стверджував, що вони завдають Італії шкоду в 7 млрд доларів на рік. «Наша мета — мати хороші відносини з російським народом… Чому? Бо зараз скасування санкцій проти Росії в зовнішній політиці означає також створення спільного антитерористичного фронту», — переконував політик.

У свою чергу «Ліга Півночі» має договір про співпрацю з «Єдиною Росією» і виступає за розвиток співпраці з Москвою на Близькому Сході.

Як вважає Вікторія Вдовиченко, якщо від «Ліги Півночі» та Маттео Сальвіні компромісів з російського питання чекати не варто, то лідер «Руху п’яти зірок» Луїджі Ді Майо може обговорювати питання санкцій із президентом Франції Емманюелем Макроном. «Макрон дуже подобається Луїджі Ді Майо. Йому імпонують кроки французького президента в економіці та щодо міграції. Я навіть не сумніваюся, що він буде домовлятися по російському питанню з Макроном», зазначає В. Вдовиченко.

При тому експерти вважають, що незалежно від складу нового уряду для України ситуація суттєво не зміниться. «Україна, можна сказати, друга не втратила й не набула: Італія завжди була складною країною», — резюмує Катерина Зарембо.

Георгій Ерман,

ВВС Україна

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі

В світі

Справа «фабрики тролів» і «кухаря Путіна»

Опубліковано

on

Вашингтон має намір вимагати екстрадиції росіян, яких звинувачують у масштабних маніпуляціях політичним процесом у США та втручанні в президентські вибори.

Спецпрокурор США Роберт Мюллер передав до суду документ на 37 сторінках з докладними доказами втручання щонайменше 13 громадян РФ та трьох російських компаній в процес американського волевиявлення, пише «Русская служба ВВС».

Відповідно до документу, обвинувачені вели кампанії на підтримку кандидата від республіканців Дональда Трампа та підривали імідж демократичного кандидата Хілларі Клінтон у соцмережах і за їх межами, використовували крадені персональні дані громадян США для створення профілів у Facebook, Instagram, Twitter і Youtube, а також проникли в США під фальшивим приводом і не мали наміру реєструватися в Мін’юсті в якості іноземних агентів.

У центрі розслідування спец прокурора Мюллера так звана «фабрика тролів» Кремля — «Агентство інтернет-досліджень», що фінансується Євгеном Пригожиним, якого ЗМІ називали «кухарем Путіна».

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі

В світі

Обережно, двері зачиняються. Макрон починає реформу міграційної політики Франції

Опубліковано

on

Президент Франції Еммануель Макрон представив свій довгоочікуваний законопроект, який запроваджує суворі правила перетину кордону та ускладнює мігрантам можливість потрапити у Францію.

Жорсткіші правила

Закон уже наробив чимало галасу не лише в Парижі, але й по всьому ЄС. Чимало європейських політиків розглядають ініціативу Макрона як зміну всього європейського курсу в питанні міграційної кризи. А той факт, що саме новий президент Франції просуває такий закон, свідчить про те, що проєвропейські сили починають боротьбу з правими популістами та євроскептиками на їхньому ж електоральному полі.

Серед основних нововведень французького закону — посилення відповідальності за незаконний перетин кордону, збільшення терміну утримання шукачів притулку під вартою, зміни в процесі розгляду заяв на політичний притулок, полегшення процедури депортації мігрантів. Осіб, які незаконно перетнуть французький кордон, штрафуватимуть на суму 3 750 євро або вони будуть змушені просидіти у в’язниці до одного року.

Також шукачів притулку зможуть затримувати при перетині кордону без оголошення підозри терміном на 90 днів, а не 60, як зараз. Крім того, скорочується кількість спроб для біженців повторно подавати заяву на отримання притулку, а розгляд заяви триватиме не 11 місяців, а лише шість. Насамкінець, законом передбачено полегшену та прискорену процедуру депортації біженців, якщо доведуть, що вони насправді – економічні мігранти.

Реакція політикуму та суспільства

Законопроект викликав палкі дискусії всередині французького суспільства та політикуму. Частина депутатів парламенту в самій партії Макрона заявили, що цей закон занадто суворий і може нашкодити найбільш уразливим біженцям. Вони також розкритикували Еммануеля Макрона за те, що він пропонує країні закритися від мігрантів, але не бореться з корінням проблеми, яке сягає тих держав, звідки масово їдуть біженці.

За даними Європейського агентства статистики, у 2012—2017 роках найбільша кількість біженців у Франції прибула з африканського континенту, зокрема з Нігерії, Еритреї, Сомалі, Лівії і Південного Судану. Відповідно, частина політиків пропонують не просто депортувати біженців і змінювати правила перетину кордону, а намагатися вплинути на ситуацію в цих державах, особливо враховуючи той факт, що чимало конфліктів в Африці спалахнули не без участі самої Франції.

Натомість прихильники закону зазначили, що лише в такий спосіб можна врегулювати проблему та посилити контроль державних органів над міграцією. У приклад вони наводили 2017 рік, коли Франція прийняла рекордну за весь час кількість біженців – понад 100 тисяч людей. На думку Макрона, необхідно врегулювати це питання вже зараз, щоб зупинити потік мігрантів, а в цей час завершити розподілення біженців, які вже живуть у Франції. Закон Макрона, якщо буде прийнятий, створить політичні умови для радикальної зміни європейської міграційної політики.

Чи змінить це європейську політику щодо мігрантів?

Франція як один з локомотивів розвитку Євросоюзу може стати першою країною, яка розвернула політику щодо мігрантів, пожертвувавши частиною своїх гуманістичних цінностей. Крім того, цим законом як політичною технологією можуть скористатися й інші європейські країни, адже він дозволяє проєвропейським політичним силам грати на електоральному полі їхніх головних ворогів – правих популістів, радикалів і євроскептиків.

Ухвалення такого закону зможе вибити в антиімміграційних партій їхній головний козир і аргумент, їхню улюблену тему. Наприклад, у сусідній Німеччині подібне законодавство могло б посилити позиції канцлера, яка перебуває під шквалом критики за свою політику «відкритих дверей».

Заради збереження рейтингу та влади традиційні партії можуть перейняти досвід Франції, якщо він буде успішним. А це означає радикальну зміну загальної стратегії Європи у міграційній політиці та часткову зміну цінностей, які так довго сповідували ці політичні сили.

Символічно, що саме в цей день у Брюсселі відбулася зустріч «Великої п’ятірки» африканських держав з регіону Сахель: Буркіна-Фасо, Чаду, Малі, Мавританії і Нігеру. Вони провели перший раунд переговорів з ЄС щодо посилення співпраці в галузі безпеки та міграції. Такий формат зустрічей був ініційований Францією.

Чому саме ці держави? Вони є частиною так званого «Сахельського маршруту», яким біженці потрапляють до Євросоюзу, починаючи з 2015 року. Тому від цієї зустрічі залежатиме, наскільки Євросоюз зможе укріпити свої кордони на заході та півдні.

У Франції більше не буде «джунглів»

У пакеті з новим французьким законом ці дії можуть лягти в основу подальшої політики ЄС стосовно мігрантів протягом наступних кількох років. І рушієм цих процесів виступатиме саме Франція та її президент Еммануель Макрон.

Для президента Франції цей закон – його передвиборча обіцянка та одна з амбітних реформ, які він поставив своєму уряду, намагаючись очолити європейські процеси після пасивного Франсуа Олланда. Макрон особисто неодноразово заявляв, що у Франції більше не буде «джунглів», натякаючи на неофіційну назву найбільшого табору біженців у місті Кале. Його знесли в жовтні 2016 року після цілої хвилі критики в бік французької влади через, нібито, її бездіяльність.

За Макроном стоїть підтримка суспільства, більшість якого вважає проблему мігрантів першочерговою, та плече його однопартійців. Проти нього грає хиткий політичний розклад у парламенті та неурядові організації й активісти з прав людини, які можуть подати до суду з наміром заблокувати цей закон, голосування за який відбудеться в найближчі тижні. Від нього залежатиме подальша домінуюча роль Франції у питаннях політики ЄС, а також рейтинг Макрона.

Крім того, ухвалення закону буде лакмусовим папірцем для європейських політиків, які продемонструють, чи підуть вони за новим європейським курсом у питанні мігрантів на шкоду власним цінностям і чи зможуть зіграти в «жорстку гру» з правими популістами.

Ілія Куса,

експерт з міжнародної політики

Українського інституту майбутнього

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі

В тренді

 

© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.