Connect with us

В світі

ЄС хоче конфіскувати російські активи

Опубліковано

Наразі Європейська Комісія розглядає варіанти арешту активів російської держави та олігархів.

Зокрема, посадовці ЄК вивчають юридичні варіанти конфіскації російського державного та приватного майна в якості оплати за відновлення України. Як пише видання POLITICO, метою цього є «визначити шляхи посилення відстеження, ідентифікації, заморожування та управління активами як попередніх кроків для потенційної конфіскації». Потенційна вигода складатиметься із заморожених активів російського центрального банку майже на 300 мільярдів доларів, а також активів і доходів фізичних і юридичних осіб, включених до списку санкцій ЄС.

Читайте також: Ефективна й правомірна конфіскація активів осіб, афілійованих до російського режиму

Проблема полягає в тому, що в даний час не існує законного механізму для конфіскації російських активів, і його потрібно створити. Що стосується приватних активів, які належать санкційним особам або організаціям, то наразі Брюссель готує пропозиції щодо визнання ухилення від санкцій злочином в ЄС, що полегшило б їх конфіскацію, але лише у випадку засудження в кримінальній справі. Незважаючи на це, Євросоюзу доведеться оскаржувати кожну справу в суді, і, ймовірно, вести такі судові процеси роками.

До того ж, багато з цих активів будуть вважатися іноземними інвестиціями, які користуються захистом від експропріації без компенсації і правом на справедливе й рівноправне поводження відповідно до міжнародних договорів, які росія має з багатьма країнами ЄС. Конфіскаційному органу також необхідно буде встановити чіткий зв’язок між власником майна і війною в Україні.

Що стосується заморожених валютних резервів центрального банку, найбільшого грошового банку, то виконавчий директор ЄС зазначив, що «зазвичай вважається, що на них поширюється імунітет». «З точки зору міжнародного права абсолютно ясно, що без згоди росії ви не можете використовувати активи російського центрального банку», — додав експерт.

Що стосується активів державних підприємств, які належать рф, то, як заявляється, вони «в принципі» не підпадають під дію такої конвенції, але їх конфіскація може викликати проблеми, пов’язані з конфіскацією приватного майна, «крім необхідності продемонструвати достатній зв’язок з росією». ЄС також обмірковує «податок на виїзд» на активи або доходи від активів осіб, які перебувають під санкціями, котрі хочуть вивести свою власність із ЄС. Це може призвести до особистих юридичних проблем, оскільки воно буде націлене на певну групу осіб, що суперечить положенням міжнародного права про недискримінацію, і вони, в свою чергу, можуть посилатися на право людини на власність для захисту.

Читайте також: Як отримати суверенні активи росії, арештовані в державах Західної демократії?

Зазначимо, що 20 жовтня Великобританія заморозила російські активи на 20 мільярдів доларів, а 31 жовтня в Чехії заявили, що конфіскують уже заморожене в країні російське майно.

В свою чергу, Прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький знову запропонував конфіскувати російські активи, які знаходяться на території Європейського Союзу, на користь України. Дану ідею підтримала глава уряду Фінляндії Санна Марін.

Натомість міністр юстиції України Денис Малюська певен, що західні партнери мають політичну згоду віддати Україні 300 млрд дол. золотовалютних резервів рф, але потрібно розробити відповідний юридичний механізм. Додамо також, що на дев’ятому місяці повномасштабного російського вторгнення в Україну Європейський Союз заморозив 68 мільярдів євро російських активів.

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.