Connect with us

В Україні

Доля люстрації в Україні

Опубліковано

Міністр юстиції Денис Малюська вважає, що повторна люстрація може розпочатися не раніше початку 2021 року. Про це він заявив на прес-конференції, коментуючи рішення Європейського суду з прав людини, яким закон про люстрацію визнано таким, що порушує права людини.

«Безумовно, рішення ЄСПЛ ми будемо виконувати й робитимемо це за двома напрямами: необхідно буде виплатити компенсацію тим, хто виграв у ЄСПЛ і ми її виплатимо. Другий аспект — це привести українське законодавство у відповідність до вимог конвенції. Ми вже розробили законопроект, який вносить зміни в закон про очищення влади та внесли його на розгляд уряду. Розгляду його очікуємо наступної середи, або через тиждень. Потім законопроект буде внесено в парламент», — сказав міністр. Малюська уточнив, що суть законопроекту полягає в тому, що буде створено спеціальний орган — Люстраційну комісію, яка й розглядатиме заяви люстрованих, зокрема, щодо категорій осіб, по яких ЄСПЛ зробив висновок про недоцільність їхньої автоматичної люстрації. Такі особи будуть або поновлені на посадах, або отримають компенсацію за завдану шкоду. Крім того, міністр зазначив, що частина люстрованих такими й залишиться, «це топ-посадовці часів Януковича та члени уряду періоду його президентства, а по частині люстрація буде точно скасована». За його словами, йдеться про посадовців часів УРСР, адже люстрація чиновників радянського часу наразі неактуальна — минуло надто багато часу, тож немає небезпеки, що на держслужбу можуть потрапити функціонери часів СРСР. За його словами, в кращому випадку відповідний законопроект буде прийнято восени, а до кінця року може бути сформована й Люстраційна комісія «і з 2021 року за найоптимістичнішим сценарієм вона почне перегляд справ люстрованих осіб». Нагадаємо, 17 жовтня 2019 року на сайті Євросуду з прав людини було оприлюднено рішення ЄСПЛ у справі «Полях та інші проти України».

Справу було відкрито за скаргами п’ятьох українських держслужбовців. Суд визнав, що люстрація державних службовців в Україні, яка стала можливою завдяки Закону «Про очищення влади», порушила їхні права. ЄСПЛ постановив, що стосовно трьох позивачів була порушена стаття 6 §1 (право на справедливий суд) Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод через велику тривалість розгляду в українських судах їхніх справ та стаття 8 (право на повагу до приватного і сімейного життя) цієї Конвенції — стосовно усіх п’ятьох позивачів. Згідно з рішенням суду, Україна повинна виплатити кожному заявнику по 5 тисяч євро як компенсацію за завдану моральну шкоду. Крім того, суд постановив, що перший заявник має отримати 1,5 тисяч євро, а всі інші — по 300 євро у зв’язку з судовими витратами.

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.