В Україні
Довіреності на представництво в банках можуть посвідчувати всі нотаріуси
Міністерство юстиції відреагувало на звернення Нотаріальної палати України та у своєму листі звернуло увагу на те, що постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» від 28 лютого 2022 р. № 164 встановлено, що в умовах воєнного стану та протягом одного місяця з дня його припинення або скасування нотаріальні дії щодо цінного майна вчиняються виключно нотаріусами, включеними до затвердженого Міністерством юстиції України переліку нотаріусів, якими в умовах воєнного стану вчиняються нотаріальні дії щодо цінного майна.
Наказом Міністерства юстиції України «Про затвердження переліку нотаріусів, якими в умовах воєнного стану вчиняються нотаріальні дії щодо цінного майна» від 3 травня 2022 р. № 1760/5 затверджено відповідний Перелік, який постійно оновлюється. Актуальну редакцію Переліку розміщено на офіційному веб-сайті Міністерства юстиції України за посиланням.
Читайте також: Як припинити нотаріальну діяльність під час воєнного стану?
Разом з тим пп. 8 п. 1 постанови визначено вичерпний перелік нотаріальних дій щодо цінного майна, до якого, зокрема, належить нотаріальне посвідчення довіреностей на право розпорядження нерухомим майном, управління і розпорядження цінними паперами, корпоративними правами, на право доступу до індивідуального банківського сейфа.
Згідно зі ст. 244 Цивільного кодексу України довіреністю є письмовий документ, що видається однією особою іншій особі для представництва перед третіми особами. Довіреність на вчинення правочину представником може бути надана особою, яку представляють (довірителем), безпосередньо третій особі.
У довіреності мають бути чітко визначені юридичні дії, які належить вчинити представнику (пп. 2.1 п. 2 гл. 4 розд. ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 р. № 296/5).
Читайте також: Оновлено перелік органів, які проставляють апостиль
Враховуючи зазначене, посвідчення довіреності, яка не містить обсягу прав, визначених пп. 8 п. 1 постанови, не є нотаріальною дією щодо цінного майна і відповідно така довіреність може бути посвідчена нотаріусом, не включеним до Переліку.
З метою недопущення порушень прав довірителів, а також уникнення випадків незаконної відмови у здійсненні представництва за довіреністю Міністерство юстиції України звернулось з проханням довести до відома банківських установ та територіальних органів Пенсійного фонду України вищенаведену інформацію.