В Україні
Експерти з кримінальної юстиції обговорили перспективи вирішення кримінальних справ у мирний спосіб
Минулого тижня у Києві відбулася дводенна робоча зустріч партнерів проєкту «Впровадження відновного правосуддя в Україні», який спрямований на впровадження програми відновного правосуддя – медіації між потерпілими і правопорушниками – в систему кримінальної юстиції України. Проєкт реалізується ГО «Інститут миру і порозуміння» (ІМіП) у партнерстві з Верховним Судом та за підтримки Фонду демократії ООН (ФДООН/UNDEF).
В ході зустрічі було обговорено попередній досвід впровадження програм відновного правосуддя, проаналізовано кейси з медіаційної практики у пілотних регіонах та визначено ключові проблеми, що перешкоджають розвитку практики відновного правосуддя в Україні. Результатом спільної роботи стали розроблені рекомендації для покращення практики та сформовані подальші кроки у цьому напрямку.
Учасниками робочої зустрічі стали медіатори, судді та прокурори з пілотних міст України, де впроваджується проєкт: Києва, Миколаєва, Одеса, Харкова, Івано-Франківська, Львова та Сєвєродонецька. У заході також взяли участь експерти та члени Координаційної Ради проєкту: Надія Стефанів, суддя Касаційного Кримінального суду у складі Верховного Суду, Голова Координаційної Ради; Віктор Лобач, експерт з питань ювенальної юстиції; Роман Коваль, голова правління ГО «ІМіП», медіатор і фасилітатор з міжнародним досвідом; Лариса Швецова, член Вищої ради правосуддя; Ірина Шиба, виконавча директорка Фундація DEJURE, експертка з судової реформи, відновного правосуддя та правосуддя для дітей.
Так, експерт з питань ювенальної юстиції Віктор Лобач зауважив, що відновне правосуддя – це більш ефективний спосіб забезпечення правопорядку і миру у суспільстві, порівняно з каральними методами. «Це не суто адміністративний інструмент, а засіб впливу на психологію людини. Воно допомагає правопорушнику змінити свої погляди на життя, на закон, на стосунки з іншими людьми – і таким чином змінитися на краще. Також воно задовольняє потреби потерпілих як з точки зору матеріального задоволення, так і морального спокою. Непоодинокі випадки, коли потерпілій стороні і правопорушнику в ході процедури медіації вдається не тільки знайти спільну мову, а й сформувати приязні стосунки», – розказав експерт. На його думку, важливим кроком до впровадження відновного правосуддя в систему кримінальної юстиції України є формування державної політики у цій сфері, що зокрема передбачає широке інформування населення та спонукання працівників державних органів до використання у своїй діяльності програм відновного правосуддя.
У свою чергу, ювенальний прокурор окружної прокуратура Миколаєва Катерина Капраль поділилася досвідом застосування відновного правосуддя у роботі з неповнолітніми і зазначила, що широко використовує його можливості.
«Ще раніше, до Наказу міністра юстиції від 21 січня 2019 року, я постійно застосовувала його у своїй практиці, тому що відновні практики спрямовані на те, щоб людина більше не повторила кримінального проступку чи злочину, щоб була відшкодована шкода потерпілій стороні і відновлені її права та інтереси. Деякою мірою відновне правосуддя – це профілактика злочинності. А менше злочинів – це також менше навантаження для системи і користь для суспільства. Досить часто людина, яка потрапляє за грати, не виправляється, а вчиться вчиняти нові злочини, і коли виходить на волю, то скоює вже більш тяжкі злочини», – розповіла Катерина Капраль.
Вона підкреслила, що відновні практики мають бути застосовані в якомога більшій кількості справ, які підпадають під критерії медіабельності, щоби допомогти людям, які вступили в конфлікт із законом, зрозуміти, чому вони це вчинили. «У кожного злочину є своя першопричина. Я завжди її встановлюю – і після того залучаю медіатора. Я допомагаю цим людям, і потім вони не стають на злочинний шлях. Ефективність такого підходу дуже висока: лише 20% осіб відмовляються від медіації, а 80% – погоджуються, і медіація проводиться досить успішно. За чотири роки, впродовж яких я займаюся відновними практиками, діти не вчиняють повторних злочинів. Лише одного разу один хлопчик його вчинив, але вже з 2019 року він більше не потрапляє в поле нашого зору як правопорушник», – розповіла вона. А також побажала своїм колегам зберігати людяний підхід у їхній роботі. «Пам’ятайте, що діти потрапили на злочинний шлях не через щасливу долю. І у нас є важелі впливу, щоб їм допомогти – і шляхом використання відновних практик, і через залучення соціальних служб, і медіаторів у кримінальних справах. Є дуже багато способів не бути байдужими. Ми продовжуємо працювати, і я сподіваюся, що в подальшому наша практика, наш досвід стане основою для законопроєкту, для внесення змін у законодавство з метою найкращого забезпечення інтересів дитини і суспільства в цілому», – підсумувала Катерина Капраль.
Нагадаємо, що реалізація проєкту «Впровадження відновного правосуддя в Україні» розпочалася у травні 2019 року. Він покликаний зміцнити спроможність українських громад здійснювати відновне правосуддя для протидії злочинності, вирішення конфліктів і сприяння примиренню шляхом створення механізмів застосування відновного правосуддя. З цією метою були розроблені механізми застосування відновного правосуддя в системі кримінальної юстиції України – під час досудового розслідування та у кримінальному провадженні в суді першої інстанції. В рамках проєкту були створені пілотні майданчики відновного правосуддя в семи містах України – Києві, Миколаєві, Одесі, Харкові, Івано-Франківську, Львові та Сєвєродонецьку. Минулого року також запрацював онлайн-ресурс, який розповідає про переваги медіації у кримінальних справах для потерпілих і правопорушників та пропонує скористатися медіацією жителям семи пілотних регіонів. Ця послуга є конфіденційною і безкоштовною.
Проєкт завершиться у жовтні 2021 року. На основі досягнутих результатів Координаційною радою проєкту разом із провідними експертами у галузі кримінальної юстиції будуть розроблені рекомендації щодо подальшого застосування програм відновного правосуддя та, у разі необхідності, ініціювання змін до законодавства України.
Довідково: Медіація між потерпілим і правопорушником (медіація у кримінальних справах) – це програма відновного правосуддя, в якій потерпілий і правопорушник і, якщо доцільно, інші особи, на яких вплинула ця ситуація, разом беруть активну участь у визначенні наслідків правопорушення та шляхів їх виправлення за допомогою спеціально підготовленої та неупередженої сторони – медіатора.
Відновне правосуддя (ВП) – це підхід до реагування на протиправну поведінку та вчинення злочинів, який враховує баланс інтересів потерпілої особи, правопорушника та громади. ВП запрошує обидві сторони конфлікту до діалогу, дає можливість усім учасникам інциденту досягти спільного рішення та відновити справедливість.