Експерти з кримінальної юстиції обговорили перспективи вирішення кримінальних справ у мирний спосіб - LexInform: Правові та юридичні новини, юридична практика, коментарі
Connect with us

В Україні

Експерти з кримінальної юстиції обговорили перспективи вирішення кримінальних справ у мирний спосіб

Дата публікації:

Минулого тижня у Києві відбулася дводенна робоча зустріч партнерів проєкту «Впровадження відновного правосуддя в Україні», який спрямований на впровадження програми відновного правосуддя – медіації між потерпілими і правопорушниками – в систему кримінальної юстиції України. Проєкт реалізується ГО «Інститут миру і порозуміння» (ІМіП) у партнерстві з Верховним Судом та за підтримки Фонду демократії ООН (ФДООН/UNDEF).

В ході зустрічі було обговорено попередній досвід впровадження програм відновного правосуддя, проаналізовано кейси з медіаційної практики у пілотних регіонах та визначено ключові проблеми, що перешкоджають розвитку практики відновного правосуддя в Україні. Результатом спільної роботи стали розроблені рекомендації для покращення практики та сформовані подальші кроки у цьому напрямку.

Учасниками робочої зустрічі стали медіатори, судді та прокурори з пілотних міст України, де впроваджується проєкт: Києва, Миколаєва, Одеса, Харкова, Івано-Франківська, Львова та Сєвєродонецька. У заході також взяли участь експерти та члени Координаційної Ради проєкту: Надія Стефанів, суддя Касаційного Кримінального суду у складі Верховного Суду, Голова Координаційної Ради; Віктор Лобач, експерт з питань ювенальної юстиції; Роман Коваль, голова правління ГО «ІМіП», медіатор і фасилітатор з міжнародним досвідом; Лариса Швецова, член Вищої ради правосуддя; Ірина Шиба, виконавча директорка Фундація DEJURE, експертка з судової реформи, відновного правосуддя та правосуддя для дітей.

Так, експерт з питань ювенальної юстиції Віктор Лобач зауважив, що відновне правосуддя – це більш ефективний спосіб забезпечення правопорядку і миру у суспільстві, порівняно з каральними методами. «Це не суто адміністративний інструмент, а засіб впливу на психологію людини. Воно допомагає правопорушнику змінити свої погляди на життя, на закон, на стосунки з іншими людьми – і таким чином змінитися на краще. Також воно задовольняє потреби потерпілих як з точки зору матеріального задоволення, так і морального спокою. Непоодинокі випадки, коли потерпілій стороні і правопорушнику в ході процедури медіації вдається не тільки знайти спільну мову, а й сформувати приязні стосунки», – розказав експерт. На його думку, важливим кроком до впровадження відновного правосуддя в систему кримінальної юстиції України є формування державної політики у цій сфері, що зокрема передбачає широке інформування населення та спонукання працівників державних органів до використання у своїй діяльності програм відновного правосуддя.

Найважливіші юридичні новини. Підписуйтесь на LexInform в Telegram

У свою чергу, ювенальний прокурор окружної прокуратура Миколаєва Катерина Капраль поділилася досвідом застосування відновного правосуддя у роботі з неповнолітніми і зазначила, що широко використовує його можливості.

«Ще раніше, до Наказу міністра юстиції від 21 січня 2019 року, я постійно застосовувала його у своїй практиці, тому що відновні практики спрямовані на те, щоб людина більше не повторила кримінального проступку чи злочину, щоб була відшкодована шкода потерпілій стороні і відновлені її права та інтереси. Деякою мірою відновне правосуддя – це профілактика злочинності. А менше злочинів – це також менше навантаження для системи і користь для суспільства. Досить часто людина, яка потрапляє за грати, не виправляється, а вчиться вчиняти нові злочини, і коли виходить на волю, то скоює вже більш тяжкі злочини», – розповіла Катерина Капраль.

Вона підкреслила, що відновні практики мають бути застосовані в якомога більшій кількості справ, які підпадають під критерії медіабельності, щоби допомогти людям, які вступили в конфлікт із законом, зрозуміти, чому вони це вчинили. «У кожного злочину є своя першопричина. Я завжди її встановлюю – і після  того залучаю медіатора. Я допомагаю цим людям, і потім вони не стають на злочинний шлях. Ефективність такого підходу дуже висока: лише 20% осіб відмовляються від медіації, а 80% – погоджуються, і медіація проводиться досить успішно. За чотири роки, впродовж яких я займаюся відновними практиками, діти не вчиняють повторних злочинів. Лише одного разу один хлопчик його вчинив, але вже з 2019 року він більше не потрапляє в поле нашого зору як правопорушник», – розповіла вона. А також побажала своїм колегам зберігати людяний підхід у їхній роботі.  «Пам’ятайте, що діти потрапили на злочинний шлях не через щасливу долю. І у нас є важелі впливу, щоб їм допомогти – і шляхом використання відновних практик, і через залучення соціальних служб, і медіаторів у кримінальних справах. Є дуже багато способів не бути байдужими. Ми продовжуємо працювати, і я сподіваюся, що в подальшому наша практика, наш досвід стане основою для законопроєкту, для внесення змін у законодавство з метою найкращого забезпечення інтересів дитини і суспільства в цілому», – підсумувала Катерина Капраль.

Нагадаємо, що реалізація проєкту «Впровадження відновного правосуддя в Україні» розпочалася у травні 2019 року. Він покликаний зміцнити спроможність українських громад здійснювати відновне правосуддя для протидії злочинності, вирішення конфліктів і сприяння примиренню шляхом створення механізмів застосування відновного правосуддя. З цією метою були розроблені механізми застосування відновного правосуддя в системі кримінальної юстиції України – під час досудового розслідування та у кримінальному провадженні в суді першої інстанції. В рамках проєкту були створені пілотні майданчики відновного правосуддя в семи містах України – Києві, Миколаєві, Одесі, Харкові, Івано-Франківську, Львові та Сєвєродонецьку. Минулого року також запрацював онлайн-ресурс, який розповідає про переваги медіації у кримінальних справах для потерпілих і правопорушників та пропонує скористатися медіацією жителям семи пілотних регіонів. Ця послуга є конфіденційною і безкоштовною.

Проєкт завершиться у жовтні 2021 року. На основі досягнутих результатів Координаційною радою проєкту разом із провідними експертами у галузі кримінальної юстиції будуть розроблені рекомендації щодо подальшого застосування програм відновного правосуддя та, у разі необхідності, ініціювання змін до законодавства України.

Довідково: Медіація між потерпілим і правопорушником (медіація у кримінальних справах) – це програма відновного правосуддя, в якій потерпілий і правопорушник і, якщо доцільно, інші особи, на яких вплинула ця ситуація, разом беруть активну участь у визначенні наслідків правопорушення та шляхів їх виправлення за допомогою спеціально підготовленої та неупередженої сторони – медіатора.

Відновне правосуддя (ВП) – це підхід до реагування на протиправну поведінку та вчинення злочинів, який враховує баланс інтересів потерпілої особи, правопорушника та громади. ВП запрошує обидві сторони конфлікту до діалогу, дає можливість усім учасникам інциденту досягти спільного рішення та відновити справедливість.  

В Україні

Міжнародні COVID-сертифікати доступні на порталі «Дія»

Опубліковано

on

От

Тепер на порталі «Дія» можна згенерувати міжнародний COVID-сертифікат про вакцинацію, який діятиме 365 днів. Для цього потрібен буде лише електронний підпис.

Читайте також: Щеплення від COVID-19 будуть обов’язковими, але не для всіх

«Уже майже мільйон українців згенерували свої міжнародні COVID-сертифікати в застосунку Дія. Тепер згенерувати сертифікат можна і на порталі Дія. Так українці, що не мають ID-картки або закордонного біометричного паспорта, або Дія.Підпису, зможуть отримати сертифікат та подорожувати з ним. Адже українські COVID-сертифікати в Дії офіційно визнані в ЄС», – прокоментував Віце-прем’єр-міністр – Міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров.

Як згенерувати міжнародний COVID-сертифікат із порталу «Дія», дивіться у відео.

Найважливіші юридичні новини. Підписуйтесь на LexInform в Telegram

Нагадаємо, ЄС та Україна взаємно визнали цифрові сертифікати COVID-19.

Читати далі

В Україні

SELFIE поширять на всю середню та професійну освіту

Опубліковано

on

От

Міністерство освіти і науки інформує, що онлайн-інструмент SELFIE масштабують на всю систему загальної середньої та професійної освіти.

«Нині кожен заклад освіти повинен вміти визначати, реагувати та керувати цифровими викликами. Для розв’язання цього завдання чудово підходить онлайн-інструмент SELFIE. Його використання дозволяє чітко визначити, який напрям цифровізації потрібно пріоритизувати та розвивати в закладі освіти: покращити цифрову компетентність вчителів або ж закупити більше комп’ютерів», – прокоментувала заступник Міністра цифрової трансформації з питань євроінтеграції Валерія Іонан.

Читайте також: Дистанційне навчання у школах не запроваджується

Оцінювання цифрової готовності закладів освіти інструментом SELFIE відбувається за 8 основними сферами, зокрема: інфраструктура закладу, цифрові навички учнів та педагогів, ефективність використання різних форм і методів навчання.

Найважливіші юридичні новини. Підписуйтесь на LexInform в Telegram

Нагадаємо, новий порядок організації інклюзивного навчання в школах з 2022 р.

Читати далі

В Україні

Нові схеми структури власності

Опубліковано

on

От

Міністерство фінансів оприлюднило оновлені зразки складання схематичного зображення структури власності та коментарі щодо їх заповнення.

LEX.НОТАРІУС

Робочий простір для нотаріусів та реєстраторів з усіма документами.
Оновлення щоденно.

ДОКЛАДНІШЕ

Читайте також: Форма і зміст структури власності, яка має обов’язково надаватися державному реєстратору

Нотаріальна палата України роз’яснює, що, зокрема, зазнали змін Приклади 10 «Непрямий вирішальний вплив (велика кількість фізичних осіб)» та 11 «Публічна компанія».

Зміни відбулись у схематичному зображенні юридичних осіб частками в статутному капіталі та/або акціями яких володіє велика кількість фізичних осіб з незначним відсотком участі у статутному капіталі такої юридичної особи.

Найважливіші юридичні новини. Підписуйтесь на LexInform в Telegram

Оновлені зразки передбачають зазначення на схематичному зображенні повного переліку учасників та/або акціонерів, а саме: ПІБ, дата народження, РНОКПП), розмір участі (відсоток корпоративних прав), в той час як попередні зразки містили лише відомості про загальну кількість таких фізичних осіб.

Також додано зразки: Приклад 16 «Державне підприємство» та Приклад 17 «Держава володіє 50% капіталу компанії».

Нагадаємо, Нотаріальна палата роз’яснила як подавати структуру власності та оновлювати відомості про бенефіціарів

Читати далі

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

В тренді

© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2021
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.

Вже йдете? Перш ніж Ви підете ...

Запрошуємо до нашого каналу Telegram

Не варто пропускати жодної актуальної новини ;)
close-link