Крок на шляху до НАТО та ЄС: чому Захід так нетерпляче чекає від України новий закон про СБУ? - LexInform: Правові та юридичні новини, юридична практика, коментарі
Connect with us

В Україні

Крок на шляху до НАТО та ЄС: чому Захід так нетерпляче чекає від України новий закон про СБУ?

Дата публікації:

Перед Україною відкривається історична можливість зробити крок уперед на шляху до євроатлантичної інтеграції.

Читайте також: Між поганим і гіршим: як закон про СБУ ставить Раду перед складним вибором

Ініційований та підтриманий Президентом законопроект про Службу безпеки України очікує на остаточне голосування на пленарному засіданні Верховної Ради. Це результат наполегливої роботи з реформування СБУ, що тривала декілька років. «Ми, представники ЄС, НАТО і Сполучених Штатів рішуче підтримуємо законопроект № 3196-д, внесений на розгляд парламенту. Якщо документ у поточній редакції буде ухвалений та повноцінно втілений, він стане фундаментом для комплексного реформування СБУ відповідно до європейських і євроатлантичних принципів та провідної практики. Важливо, що цей проект передбачає поетапне позбавлення СБУ всіх повноважень досудового розслідування, суттєве скорочення штату й демілітаризацію служби, відсторонення СБУ від участі в розслідуваннях економічних злочинів, а також посилення механізмів нагляду за її діяльністю. Ми закликаємо всі політичні партії у Верховній Раді скористатися цією історичною можливістю й невідкладно ухвалити цей закон. Це стане важливим кроком на шляху України до ЄС та НАТО. Ми також висловлюємо вдячність Президентові Зеленському за особисту активну позицію й підтримку цієї реформи», — йдеться в статті-заклику до української влади наших західних партнерів.

Читайте також: СБУ має бути в «законі», або Дещо про реформу Служби безпеки України та застереження правозахисників

Найважливіші юридичні новини. Підписуйтесь на LexInform в Telegram

Дана публікація пояснює позицію ключових партнерів України щодо ухвалення закону про СБУ у чинній редакції. Стаття підписана керівниками посольств ЄС, НАТО, США в Україні, а також очільником Консультативної місії ЄС, надає поради українському уряду щодо реформування сектора громадської безпеки.

Підвищення довіри до України

Перетворення СБУ на сучасну, деполітизовану й ефективну службу є необхідною умовою для організації її роботи за євроатлантичними та європейськими принципами і провідною практикою. Новий закон покладає на СБУ такі життєво важливі функції, як контррозвідка, боротьба з тероризмом і захист державної таємниці. Від ефективного виконання цих функцій зараз, як ніколи, залежить захист України від гібридної агресії Росії та інших загроз національній безпеці.

Натомість нинішні повноваження Служби, успадковані ще з радянських часів, дублюють оперативно-розшукові та правоохоронні функції інших державних органів України, внаслідок чого СБУ не може повною мірою зосередитися на виконанні своїх основних функцій, життєво важливих для держави. Модернізація СБУ розширить можливості для міжнародної співпраці та партнерства із західними спецслужбами.

Відхід від правоохоронної діяльності

Центральний елемент реформи, передбачений законопроектом, — поступове позбавлення СБУ повноважень досудового розслідування. Завдяки цьому служба перетвориться на спецслужбу, що зосереджує свою роботу на контррозвідувальній, а не на правоохоронній діяльності. Слідчі повноваження перейдуть до правоохоронних органів, що спеціалізуються саме на розслідуванні злочинів і чия діяльність є предметом більш пильного нагляду, порівняно з діяльністю спецслужб.

Згідно із законопроектом, цей процес відбуватиметься поетапно. Це означає, що служба, як і раніше, виконуватиме свою роботу допоки державні органи, що отримують нові повноваження, не розвинуть свою інституційну спроможність для виконання нових функцій. Такий поетапний підхід надзвичайно важливий з огляду на те, що агресія Росії і конфлікт на Донбасі досі тривають.

Із середини 2022 року передбачається звуження слідчих повноважень СБУ до розслідування випадків шпигунства, тероризму й державної зради. За цими статтями СБУ зможе здійснювати досудове розслідування до кінця 2024 року, після чого служба перетвориться на суто контррозвідувальний орган, аналогічний спецслужбам держав— членів ЄС і НАТО.

Про ухвалення «сателітного» закону

Та є й наступний важливий крок, без якого така трансформація буде неможливою. Це — своєчасне ухвалення так званого «сателітного» закону, що внесе всі необхідні зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального кодексу та Кримінального процесуального кодексу України. Цей закон необхідний для того, щоб передання слідчих повноважень СБУ іншим правоохоронним органам відбулося так, як планується. «Ми очікуємо, що комітет Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності, з-під пера якого зрештою має вийти текст «сателітного» закону, повністю узгодить його із законопроектом № 3196-д, що забезпечить передання всіх слідчих повноважень у встановлені терміни» — йдеться в згаданій заяві західних партнерів.

Атестація працівників

Це ще не кінець роботи. Серед інших найважливіших новел законопроекту — невідкладне впровадження тимчасової системи парламентського нагляду, яка функціонуватиме до моменту створення спеціального наглядового парламентського комітету. Ще одна зміна — скорочення штату СБУ до 20 000 осіб і демілітаризація більшості штатних посад служби. Допомогти досягти поставлених цілей має атестація працівників.

Між тим, як вказують експерти, законопроект залишає відкритими низку питань. Це, зокрема, надзвичайно широкі повноваження контррозвідки, що дозволяють порушувати основні права і свободи людини; збереження права на застосування фізичної сили, спеціальних засобів і вогнепальної зброї; збереження ізоляторів тимчасового тримання; недостатня визначеність процедури атестації працівників СБУ, а також можливість призначення звільнених працівників СБУ без конкурсу на посади в інших відомствах. Згадані недоліки потребують доопрацювання, особливо на етапі реалізації ключових положень закону щодо посилення судового контролю і зміцнення механізмів нагляду, але вони не мають бути перешкодою для якнайшвидшого ухвалення закону Верховною Радою.

Як наголошується, вперше за всю історію незалежної України склалися такі сприятливі умови для докорінної реформи СБУ. Такою унікальною можливістю не можна нехтувати. Новий закон про СБУ та узгоджений з ним «сателітний» закон «стануть для України дороговказами для успішного впровадження цієї реформи, що має величезне значення для євроатлантичного майбутнього України і для забезпечення безпеки її громадян», — вказується в публікації.

Матті МААСІКАС, голова представництва ЄС в Україні,
Вінета КЛЯЙНЕ, виконувачка обов’язків голови офісу зв’язку НАТО,
Крістіна КВІН, повірена у справах посольства США в Україні,
Антті ХАРТІКАЙНЕН, голова КМЄС в Україні

Джерело: Юридичний вісник України

В Україні

1 000 грн за вакцинацію можна буде витратити і на купівлю книжок

Опубліковано

on

От

Програму підтримки бізнесу, який постраждав від карантинних обмежень, розширено – громадяни зможуть витратити кошти, отримані за вакцинацію, на придбання книжок.

Читайте також: Посилено карантинні обмеження для невакцинованих з 6 грудня

«Урядова команда працює для того, щоб людям було зручно скористатися 1000 грн за участь в кампанії вакцинації, а бізнес отримав необхідну підтримку. Ми провели зустрічі з представниками сфери культури, Інституту книги, Асоціації книговидавців та книгорозповсюджувачів, інших інституцій, та за результатами вирішили, що витратити 1000 грн на придбання книг можна буде від початку програми «єПідтримка», – прокоментувала Перша віце-прем’єр-міністр України – Міністр економіки України Юлія Свириденко.

Нагадаємо, вакциновані громадяни отримають по 1 000 гривень

Найважливіші юридичні новини. Підписуйтесь на LexInform в Telegram
Читати далі

В Україні

Вагітних жінок звільнятимуть від роботи на час медобстежень

Опубліковано

on

От

Кабінет Міністрів схвалив проект Закону щодо удосконалення правового регулювання та заборони дискримінації працюючих жінок під час вагітності, пологів та вигодовування дитини, яким передбачається:

– заборонити на рівні законодавства дискримінацію в трудових відносинах за ознакою вагітності;

– скасувати низку обмежень для праці жінок, що забезпечить їм повноцінну реалізацію права на працю;

Читайте також: Зміна трудової функції, характеру роботи та функціональних обов’язків працівника є переведенням, а не переміщенням

Найважливіші юридичні новини. Підписуйтесь на LexInform в Telegram

– надати гарантії жінкам на період проходження рекомендованих лікарем медичних обстежень, що проводяться у зв’язку з вагітністю (зокрема вагітну звільнятимуть від роботи на час рекомендованих лікарем медобстежень, що проводять у зв’язку із вагітністю. На цей період за нею зберігатиметься середній заробіток);

– удосконалити процедуру надання відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами з метою недопущення зменшення післяпологової частини цієї відпустки.

Нагадаємо, зазначення в актах підприємства додаткових підстав для відсторонення працівника від роботи не є підставою для їх застосування.

Читати далі

В Україні

Розширено перелік сільгосптехніки, вартість якої компенсує держава

Опубліковано

on

От

Міністерство економіки розширило Перелік вітчизняної сільгосптехніки, 25% вартості якої відшкодовує держава.

«До оновленого переліку включено 209 підприємств, номенклатура їх продукції збільшилася на 235 одиниць с/г техніки – до 17 041 найменувань. Зокрема доповнено Перелік посівними комплексами, агрегатами та аплікаторами для внесення рідких мінеральних добрив, зерноочищувальними сепараторами, технологічним обладнання для комбікормових заводів та елеваторних комплексів, обладнанням для хімічного захисту рослин, зрошувальним, іригаційним та насосним обладнанням, зерносушарками та теплогенераторами, ваговим обладнанням для зважування сільгосппродукції, напівпричепами, ґрунтообробною технікою, обладнанням для утримання ВРХ та свиней тощо», – прокоментувала Перший віце-прем’єр-міністр України – Міністр економіки України Юлія Свириденко.

Нагадаємо, новий перелік сільгосптехніки, вартість якої частково компенсує держава

Читати далі

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

В тренді

© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2021
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.

Вже йдете? Перш ніж Ви підете ...

Запрошуємо до нашого каналу Telegram

Не варто пропускати жодної актуальної новини ;)
close-link