Connect with us

В Україні

Кричите про важливість IT та інновацій? Тоді чому в Україні ще немає Гарварду?…

Дата публікації:

Роман ШЕРЕМЕТА,
доктор філософії,
Університет Кейс Вестерн Резерв (США)

Хочете, щоб в Україні були свої Google й Apple? Займіться освітою і створіть український Гарвард. Це — складно, але реально. Україні сьогодні доконче потрібно перетворитися на інноваційну країну. Економіка, заснована на інноваціях, зростає швидше і є стабільнішою, ніж економіка, побудована на природних ресурсах.

Як її створити?

Звернемося до прикладу США, де інтернет-гіганти Google і Facebook, а також високотехнологічні компанії на кшталт Microsoft, Apple і Boeing створюють десятки тисяч високооплачуваних робочих місць. Щоб зрозуміти, чому в США так багато інноваційних компаній, давайте згадаємо, як вони виникли.

Більшість таких компаній заснували студенти провідних університетів — Stanford, Harvard, MIT. Там навчалися засновник Microsoft Білл Гейтс, Apple — Стів Джобс, Facebook — Марк Цукерберг.

Чим ці університети відрізняються від сотень інших університетів? Кращим у світі викладацьким складом і науково-дослідними інститутами. Вони, як магніт, притягують венчурних капіталістів і відкривають студентам масу можливостей для бізнесу. Ці університети є світовими лідерами і за кількістю стартапів, створених студентами, і за сумами залученого цими стартапами венчурного капіталу.

Що Україна може перейняти з досвіду США?

В Україні необхідно створювати науково-дослідні інститути світового класу, які залучатимуть найсвітліші розуми планети. Трансформація країни у високотехнологічну економіку має розпочатися зі створення цілком нового університету — еквівалента Stanford, Harvard, MIT. І для цього є відповідні передумови.

1. В Україні традиційно сильні природничо-наукова й інженерна школи, що підтверджує й нинішній бум української IТ-галузі.

2. У науковому світі дуже сильна українська діаспора. Серед науковців з українським корінням — директори елітних німецьких дослідницьких інститутів, що входять до Товариства ім. Макса Планка. Українці виграють престижні наукові гранти, створюють успішні стартапи в Кремнієвій долині. Більшість із них підтримає Україну, якщо в них з’явиться реальний шанс змінити її на краще.

3. У країні вже з’являються інститути світового класу, які займаються суспільними науками. Приклади — Консорціум економічних досліджень та освіти (EERC), а також Київська школа економіки (Kyiv School of Economics).

4. В Україні та за її межами працює чимало успішних українських бізнесменів. Вони могли б надати допомогу у фінансуванні нового університету. Велика частина бюджетів Stanford, Harvard, MIT — приватні пожертвування. Із віком українські бізнесмени усвідомлюють необхідність залишити після себе щось фундаментальне, що завжди асоціюватиметься з їхніми іменами.

На жаль, поки що в Україні немає університетів дійсно світового рівня. Згідно з новим QS-рейтингом, серед українських університетів, найкраща, 477 позиція в Харківського національного університету імені Каразіна. Ще п’ять університетів увійшли в першу 1000.

Якщо відверто, то ситуація невтішна, навіть якщо порівнювати з університетами Східної Європи та країнами колишнього СРСР.

Який рецепт створення українського Гарварда?

— університет потрібно створювати з нуля, а не на основі існуючих університетів;

— він повинен бути приватним і фінансуватися на пожертви української еліти;

— він повинен бути відкритий для студентів і викладачів з усього світу;

— до його складу мають входити незалежні дослідницькі інститути, що відкривають студентам можливість створювати інновації й засновувати стартапи.

Першим кроком до українського Гарварду може стати невеликий науково-дослідний інститут, нехай навіть сформований на базі одного з існуючих українських університетів, але який діє як самостійна юридична особа.

Такий інститут повинен визначитися з кількома вузькими пріоритетними напрямами й зібрати кращих українських та світових дослідників у цих сферах.

Джерело: Юридичний вісник України

В Україні

Більшість українців підтримують вступ України до НАТО

Опубліковано

on

Згідно даних соціологів, 64% українців підтримують ініціативу про вступ України в Північноатлантичний альянс.

Такі дані опитування, проведеного Українським інститутом майбутнього (UIF) за сприяння «Нью Імідж Маркетинг Груп», оприлюднені сьогодні на прес-конференції. Зокрема, 43% респондентів цілком підтримують вступ України до НАТО, 21% – скоріше підтримують. При цьому скоріше не підтримують 7% опитаних, 12% – цілком не підтримують вступ України в НАТО.

За словами доктора соціологічних наук Олександра Шульги, ці показники динамічні. «Коли в нас підвищується градус напруження, коли Росія стягує війська, коли йде або пряме вторгнення, як це було в 2015 році, то в нас набагато збільшується цифра тих, хто вважає, що Україні треба вступати до НАТО. В періоди відносного затишшя ця цифра дещо знижується, однак частка тих, хто вважає, що треба вступати до НАТО, завжди переважає кількість тих, хто вважає, що до НАТО вступати не треба», – пояснив він.

За його словами, цифра підтримки вступу до НАТО різко змінилася з 2014 році, коли лише 15-20% респондентів вважали, що Україні треба вступати до Альянсу, а на думку 50% опитаних цього робити не треба.

Водночас, за даними опитування, респонденти розглядають досить скептично можливість вступу України до НАТО найближчим часом. Лише 7% опитаних впевнені, що такий вступ можливий найближчим часом – до року, 28% – відповіли «вступ можливий». При цьому 37% опитаних переконані, що вступ можливий, але не в найближчі роки, 14% респондентів вважають, що він малоймовірний, а 14% – не вірять, що Україна вступить у НАТО.

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі

В Україні

Претенденти на житлові субсидії мають подавати декларацію про доходи та витрати

Опубліковано

on

Федерація профспілок України повідомляє, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 квітня 2021 р. № 420 претендентів на отримання житлових субсидій зобов’язано подавати декларацію про доходи та витрати.

Так, у травні 2021 р. призначення житлової субсидії (у тому числі на наступний період) здійснюється лише після подання нових заяви про призначення та надання житлової субсидії та декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії.

Розширено перелік джерел доходу, які враховуються для розрахунку середньомісячного сукупного доходу. При призначенні субсидій враховуватимуться доходи від розміщення депозитів і дивіденди від цінних паперів.

Подати заявку та супровідні документи можна поштою або в електронній формі на сайті Мінсоцполітики, або у паперовому вигляді через структурні підрозділи з питань соцзахисту населення у райдержадміністраціях.

Особам, які звернулися за призначенням житлової субсидії у травні-вересні 2021 р., вона буде призначена з травня 2021 р.

Читати далі

В Україні

Як можна автоматично оформити пенсію?

Опубліковано

on

В умовах пандемії майбутні пенсіонери можуть оформити виплати автоматично.

Для автоматичного призначення пенсії потрібно використовувати однойменний сервіс, який працював у 2020 році. Після досягнення пенсійного віку сервіс проінформує користувача про це, а також на ньому можна подивитися і уточнити розмір майбутньої пенсії.

Як подати необхідні дані на автоматичне призначення пенсії?

Для цього треба: – авторизуватися на веб-порталі Пенсійного фонду за допомогою електронного підпису (КЕП);

  • заповнити анкету-заяву;
  • прикріпити відскановані копії документів;
  • підписати анкету-заяву електронним підписом;
  • звісно, надіслати анкету-заяву в орган Пенсійного фонду.

Після цього пенсія буде призначена автоматично по досягненню пенсійного віку. В повідомленні нададуть інформацію про дату призначення пенсії та її розмір. Особисто звертатися до Пенсійного фонду буде непотрібно. До речі, станом на квітень уже понад 80 тисяч українців подали заяви про автоматичне призначення пенсій.

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі


Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Facebook

TWITTER

Календар юриста

В тренді

© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2021
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.

Telegram