Connect with us

В Україні

Криптовалюта в Україні 2021: купівля, правовий статус та оподаткування

Дата публікації:

Юрій АСАДЧЕВ,
адвокат

На сьогодні в світі використовується понад 8 300 криптовалют на загальну суму понад 1 трільйон доларів. Серед найпопулярніших із них — Bitcoin (біткоіни) і Ethereum (Ефіріум). 

Криптовалюта — це цифрова (віртуальна) валюта, яка не має фізичного вираження. Одиницею такої валюти є «coin», що в перекладі з англійської означає «монета». При цьому монета захищена від підробки, оскільки представляє собою зашифровану інформацію, яку неможливо скопіювати.

Правовий статус в Україні

Другого грудня 2020 року депутати Верховної Ради в першому читанні прийняли законопроект № 3637 про віртуальні активи, покликаний легалізувати ринок криптовалюти в Україні.

В пояснювальній записці до документа мета закону описується так: «Учасники ринку віртуальних активів повинні отримати можливість користуватися банківськими послугами, платити податки з отриманих доходів і мати гарантований юридичний захист у судах при порушенні їхніх прав. Також дуже важливим завданням є забезпечення захисту українських інвесторів при здійсненні інвестицій на ринку віртуальних активів». Законопроектом визначається поняття та правовий статус віртуального активу, а також питання прав власності та здійснення операцій з такими активами в Україні.

Прийнятий документ можна назвати рамковим, оскільки в ньому чітко не вказані механізми та процедури здійснення операцій з віртуальними активами. Законопроект їх тільки визначає й дозволяє, а застосування на практиці буде прописуватися у додаткових актах.

Чи оподатковується криптовалюта?

Так. До Верховної Ради внесено проект закону № 2461, який встановлює правила оподаткування для продажу криптоактивів, зокрема криптовалюти. В документі беруться до уваги випадки виведення активів у фіат (тобто криптовалюта продається, наприклад, за долари). Водночас автори законопроекту зазначають, що український ринок віртуальних активів не може нормально розвиватися в силу відсутності визначеності правового статусу електронних валют і токенів.

У документі також зазначено, що прибуток, отриманий від операцій із криптовалютами, визначається як позитивна різниця між доходом від продажу та витратами від майнінгу або покупки активів. Законопроект встановлює податок на такий прибуток у розмірі 18% для організацій і 5% для фізосіб. Операції з продажу криптовалюта не обкладаються ПДВ.

Разом із тим у законі нічого не говориться з приводу застосування спрощеної системи оподаткування до таких операцій, але на даний момент торгівлі криптовалютою немає серед заборонених видів діяльності для платників єдиного податку.

Bitcoin у цифрах

Згідно з даними ресурсу coinmarketcap.com, за останні 3 роки актив переживав як спад, так і стрімке зростання. Якщо в 2019-му році вартість однієї монети так і не досягла позначки в 13 тисяч доларів, то 2021 рік для криптовалюти розпочався досить успішно. Так 9 cічня ціна за одну одиницю цифрового активу склала понад 1 тисячу доларів, встановивши таким чином абсолютний рекорд.

Для виконання транзакцій з криптовалютою потрібен спеціальний віртуальний гаманець. Існують наступні їх типи:

— десктопний (встановлюється на персональний комп’ютер);

— мобільний (у вигляді додатку на смартфоні);

— онлайн-гаманець (доступний із будь-яких пристроїв);

— апаратні пристрої (використовується у вигляді флешки).

Вибирати гаманець раджу з урахуванням існуючих потреб. З мобільного зручно розраховуватися, для частих транзакцій підійде онлайн-гаманець, для інвестицій і накопичень — апаратний.

Де продати або купити криптовалюту в Україні?

Розглянемо найпопулярніші способи.

1. Онлайн-обмінники. Це  — найпростіший метод для здійснення транзакцій з електронними грошима. Цей метод виграє в швидкості, зручності, конфіденційності та безпеці.

Як це працює? Криптообменники нагадують класичні обмінні пункти валют. Відмінність у тому, що всі операції з купівлі цифрових грошей проводяться в режимі онлайн за допомогою різних платіжних систем, банківських карт і переказів.

2. Криптовалютні біржі . Криптобіржа використовується при здійсненні трейдингу віртуальними активами. Її переваги — велика торгова функціональність і можливість швидкої покупки та продажу криптовалюти. Недоліки  — висока комісія, підвищена складність і знижена безпека, позаяк немає контролю держави за біржами.

Як це працює? Криптобіржі  — аналог класичних фондових бірж, тільки торгівля ведеться не акціями, а віртуальними активами.

3. Термінали. Альтернативний спосіб купити криптовалюту — вдатися до послуг криптотерміналів. У багатьох містах вже є такі термінали.

А найпростіший і найоперативніший спосіб провести обмін криптовалюти — скористатися онлайн-сервісами. Якщо ж ви плануєте пізніше інвестувати коін і зайнятися трейдингом, тоді варто скористатися біржею. У будь-якому випадку варто відмовитися від купівлі-продажу криптовалюти через посередників, оскільки за даної ситуації ризик шахрайства дуже високий.

Вкладення в криптовалюту в 2021 році продовжують приносити дохід інвесторам і залишаються одним з ефективних інструментів інвестування. Але пам’ятайте, що успіх завжди залежить від ваших знань, досвіду, тактики, аналізу й везіння. Тож зайвий раз не ризикуйте.

Джерело: Юридичний вісник України

В Україні

Негативний ПЛР-тест не потрібен прибулим іноземцям та особам без громадянства віком до 12 років

Опубліковано

on

Державна прикордонна служба інформує, що постановою від 7 квітня 2021 р. № 310 Уряд змінив порядок перетинання державного кордону в умовах карантинних обмежень.

Зокрема, відповідно до внесених змін, для перетину державного кордону на в’їзд в Україну іноземці та особи без громадянства повинні мати поліс (свідоцтво, сертифікат) страхування, що виданий страховою компанією, яка зареєстрована в Україні, або іноземною страховою компанією, яка має представництво на території України чи договірні відносини із страховою компанією – партнером на території України (асистанс), покриває витрати, пов’язані з лікуванням COVID-19, обсервацією, та діє на строк перебування в Україні, та негативний результат тестування на COVID-19 методом полімеразної ланцюгової реакції, яке проведено не більш як за 72 години до перетину державного кордону.

Поліс страхування не потрібен таким категоріям: іноземцям, особам без громадянства, які постійно проживають на території України, та особам, яких визнано біженцями, або особам, які потребують додаткового захисту, працівникам дипломатичних представництв та консульських установ іноземних держав, представництв офіційних міжнародних місій, організацій, акредитованих в Україні, та членам їхніх сімей, водіям та членам екіпажу вантажних транспортних засобів, автобусів, що здійснюють регулярні, нерегулярні та маятникові перевезення, членам екіпажів повітряних і морських, річкових суден, членам поїзних і локомотивних бригад, військовослужбовцям (підрозділів) збройних сил держав – членів НАТО та держав – учасниць програми НАТО «Партнерство заради миру», які беруть участь у заходах з підготовки підрозділів Збройних Сил.

Негативний результат тестування на COVID-19 методом полімеразної ланцюгової реакції не потрібен іноземцям та особам без громадянства, які не досягли 12 років.

Стосовно проходження самоізоляції громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які постійно проживають на території України, після перетинання державного кордону на в’їзд в Україну виняток застосовується до таких осіб, якщо немає підстав вважати, що вони були в контакті із хворою на COVID-19 особою:

 • особи, які не досягли 12 років;
 • водії та члени екіпажу вантажних транспортних засобів, автобусів, що здійснюють регулярні перевезення, члени екіпажів повітряних і морських, річкових суден, члени поїзних і локомотивних бригад;
 • особи, що здійснюють перевезення гемопоетичних стовбурових клітин для трансплантації;
 • особи, які мають негативний результат тестування на COVID-19 методом полімеразної ланцюгової реакції, яке проведено не більш як за 72 години до перетину державного кордону.
Читати далі

В Україні

Розширено пільги для малого та середнього бізнесу в Києві

Опубліковано

on

Київрада розширила пільги та преференції для малого і середнього бізнесу столиці, який постраждав через пандемію.

Так, на період дії карантинних обмежень зменшено розмір пайової участі власникам майданчиків для харчування біля стаціонарних закладів ресторанного господарства, у тому числі сезонних та відкритих (літніх) майданчиків. Внесок становитиме одну гривню, незалежно від розміру пайової участі, визначеного у договорах, а для власників об’єктів сезонної та пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі розмір внеску залишатиметься 50% від розміру пайової участі, визначеного у договорах.

Запроваджено пільги на розміщення засобів зовнішньої реклами та реклами на транспорті комунальної форми власності у розмірі 50% від визначеної плати у договорі. Йдеться про користування місцями, які є власністю громади.

Для власників авто, які пересуваються столицею, на період дії карантинних обмежень скасовано плату за користування паркувальними майданчиками КП «Київтранспарксервіс».

Також Київрада доручила розширити перелік бізнесів, на які поширюється фінансово-кредитна підтримка для обслуговування їхніх кредитних запозичень. На період дії карантину підтримка від міста збільшується з 50% до 99% від суми відсотків за кредитними договорами підприємців – вони зможуть отримати кредити усього під 0,01%, а у результаті розширення переліку буде збільшено допомогу бізнесу з 9 млн грн до 50 млн грн прямих видатків із бюджету.

ля представників бізнесу, які орендують майно територіальної громади міста, але не можуть продовжити ведення діяльності, розмір орендної плати так і залишатиметься – 1 гривня, незалежно від умов договору, а у випадку продовження діяльності – 50% від визначеної суми у договорі.

Читати далі

В Україні

Розстрочення сплати застави, застава майна, новий вид покарання пропонує запровадити Мін’юст

Опубліковано

on

Кабінет Міністрів схвалив проекти Законів про альтернативні види покарань, спрямовані на індивідуалізацію системи покарань та розширення переліку видів покарань, альтернативних позбавленню волі.

Схвалені проекти передбачають такі зміни:

 • заміна покарання у виді обмеження волі на новий вид покарання – пробаційний нагляд;
 • розширення кола осіб, яким може призначатися покарання у виді громадських робіт;
 • розширення кола осіб, до яких може бути застосовано звільнення від відбування покарання з випробуванням;
 • запровадження застави майна (а не лише грошових коштів) як запобіжного заходу у кримінальному провадженні;
 • можливість слідчого судді, суду встановлювати розстрочку внесення застави з урахуванням майнового стану підозрюваного, обвинуваченого;
 • обмеження строків тримання обвинуваченого під вартою під час судового розгляду;
 • запровадження системи оцінки криміногенних ризиків вчинення особою нового кримінального правопорушення;
 • покращення умов перебування у слідчих ізоляторах осіб, узятих під варту, завдяки можливості надання платних послуг з поліпшених побутових умов та харчування, можливості доступу до глобальної мережі Інтернет, зміні порядку надання побачень.

«Передбачається, що пробація застосовуватиметься і як основне, і як додаткове покарання. В першу чергу, вона розрахована на ті випадки, де наразі суд як покарання призначає обмеження волі або арешт. Пробацією не замінюватиметься позбавлення волі. Загалом законопроекти про альтернативні види покарання мають гуманізувати нашу систему виконання кримінальних покарань», – зауважив Міністр юстиції Денис Малюська.

Читати далі


Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Facebook

TWITTER

Календар юриста

В тренді

© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2021
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.

Telegram