Податкова амністія вимагає тиші, а не хайпу - LexInform: Правові та юридичні новини, юридична практика, коментарі
Connect with us

В Україні

Податкова амністія вимагає тиші, а не хайпу

Дата публікації:

Тема податкової амністії, особливо після її старту 1 вересня, набула ще більшого розголосу в парламенті, соцмережах, ЗМІ, суспільстві. Та попри заклики батьків цієї ідеї, сама статистика декларування не надихає й не говорить про успіх. За перший тиждень усього декілька десятків українців вирішили дослухатися до пропозицій влади. Хоча відомо, що наші співвітчизники традиційно не поспішають робити щось незвичне, а тут ще й декларувати власні статки. Може, в останню мить з’явиться натовп охочих це зробити, бо, кажуть у владі, це буде перша й остання можливість безкарної легалізації доходів.

Читайте також: «Податкова амністія»: НБУ приймає скарги на банки

Ідеологи амністії капіталів сподіваються, що в результаті це дасть можливість радикально покращити фінансовий стан держави, адже, як відомо, у розвинених країнах основний внесок до бюджету роблять не юридичні, а саме фізичні особи. І саме вони є головними донорами бюджету — в межах не менше двох третин його обсягу. Водночас для нашої країни такий фінансовий експеримент є досить показовим, хоча й дещо ризикованим. Після завершення кампанії з декларування можновладці вважатимуть, що всі громадяни, які не амністували «тіньові» кошти, їх і не мають. А отже, при здійсненні витрат, непідтверджених офіційними доходами, до таких громадян у податковій виникнуть приводи з перевірки. Із непідтверджених доходом коштів спишуть податковий збір за повноцінною ставкою, а не за зниженою, яка передбачена на період амністії.

В Кабміні вже навіть розробляють відповідний законопроект «про податок на витрати».

Найважливіші юридичні новини. Підписуйтесь на LexInform в Telegram

Читайте також: Стартувала «податкова амністія»

У межах амністії, тобто в цьому році, можна декларувати валютні цінності, в тому числі в гривні та інвалютах, як розміщені на банківських рахунках, так і готівку. В останньому випадку готівку необхідно покласти на спеціальний банківський рахунок, а пізніше ці гроші можна буде знову зняти. В цей період треба показати й інші валютні цінності, включаючи право грошової вимоги (депозити, кредитні кошти, видані третім особам за договором). До «декларувальної маси» можна віднести велику кількість речей. Проте не будемо входити в технологію амністії капіталів, вона чітко визначена законом. Хоча, як кажуть, саме в конкретних питаннях міститься весь декларувальний «цимус». Адже рухоме майно, дорогоцінні метали й вироби, предмети мистецтва та антикваріату, ювелірні вироби й нерухоме майно складають чималу масу декларування статків українців. Загалом же варто погодитися з твердженням класичних економістів, що податки мають сплачувати всі громадяни. Що, до речі, й записано в нашому Основному Законі (стаття 67), де вказується, що кожен зобов’язаний сплачувати податки і збори в порядку й розмірах, встановлених законом. А всі громадяни щорічно мають подавати до податкових інспекцій за місцем проживання декларації про свій майновий стан та доходи за минулий рік у порядку, встановленому законом.

Із повним списком найменувань «декларованої маси» можна ознайомитися на сайті Міністерства фінансів. При цьому Мінфін встановив і неоподатковуваний мінімум коштів, рухомого та нерухомого майна — фінансові активи сумарною вартістю до 400 тисяч гривень, один особистий автомобіль, призначений для перевезення щонайменше 10 осіб, з об’ємом двигуна не більше 3 тис. куб. см або вартістю 375 мінімальних зарплати, що зараз дорівнює 2,225 млн грн, або мотоцикл з двигуном до 800 тис. куб. см; одну або кілька квартир загальною площею до 120 кв. м; один або кілька житлових будинків до 240 кв. м (або недобудовані будинки такою ж площею при наявності права власності на земельну ділянку); нежитлові некомерційні будівлі загальною площею до 60 кв. м (в т. ч. недобудовані); земельні ділянки в межах норм безоплатної передачі (ст. 121 Земельного кодексу).

Читайте також: «Податкова амністія»: в декларації не зазначається інформація про джерела коштів

У майбутньому влада планує впровадити нову систему відстеження сплати податків, так звані методи непрямого податкового контролю — тобто перевірки витрат, а не доходів громадян, а в разі виявлення невідповідностей вимагати джерело походження коштів, що витрачаються, про що ми побіжно говорили вище. І якщо таких доказів не виявиться, то влада застосує до непідтвердженої суми витрат податок на доходи фізосіб (ПДФО — 18%).

Такими є попередні умови новації. Згідно з ними документ про непрямі способи контролю має бути внесений у Верховну Раду до березня 2022 року. Очікується, що його норми повинні набрати чинності одразу по завершенні амністії. Тоді й почнеться «тихе» життя для бюджету, адже великі гроші вимагають саме тиші, а не хайпу, з яким податкова амністія ввійшла в наше повсякденне життя.

Віктор КОВАЛЬСЬКИЙ

Джерело: Юридичний вісник України

В Україні

Відповіді на юридичні питання можна отримати у «WikiLegalAid»

Опубліковано

on

От

Громадяни можуть отримати відповіді на свої правові запитання на платформі правових консультацій «WikiLegalAid»довідково-інформаційна платформа правових консультацій, що функціонує за принципом Вікіпедії, орієнтована на потреби як людей без юридичної освіти, так і правознавців.

Згідно з інформацією Координаційного центру Безоплатної правової допомоги у 2021 р. найпопулярнішими правовими консультаціями на платформі, зокрема стали:

  • «Умови призначення, тривалість та розмір виплати допомоги по безробіттю» (понад 155,7 тис. переглядів);
  • «Підстави зупинення транспортного засобу. Повноваження поліцейського та права водія» (близько 112 тис. переглядів);

Читайте також: П’ята річниця відкриття Бюро правової допомоги в Україні

  • «Оформлення постійного догляду за особами, які його потребують (особи з інвалідністю, громадяни похилого віку) (понад 100 тис. переглядів).

Окрім правової інформації на платформі можна знайти зразки документів правового та процесуального характеру, ознайомитися з судовою практикою, а також перейти зі сторінки консультації на сайт Верховної Ради України та переглянути необхідні нормативно-правові акти.

Найважливіші юридичні новини. Підписуйтесь на LexInform в Telegram

Інформація на платформі постійно оновлюється з урахуванням змін законодавства та судової практики, а її функціонування забезпечують понад 600 консультантів системи безоплатної правової допомоги та представники професійних правничих спільнот.

Нагадаємо, відбір адвокатів для системи безоплатної правової допомоги може проводитися дистанційно

Читати далі

В Україні

Понад 110 млн гривень на зміцнення обороноздатності Києва

Опубліковано

on

От

Київрада прийняла міську цільову програму «Захисник Києва» на 2022‒2024 роки, якою передбачено виділення понад 110 млн грн на зміцнення обороноздатності Києва.

Читайте також: Землі оборони інвентаризують Міноборони та Держгеокадастр

«В умовах продовження збройної агресії з боку Російської Федерації проти України, високої вірогідності повномасштабного вторгнення та застосування агресором диверсійно-розвідувальних сил або здійснення актів тероризму, важливого значення набуває виконання заходів з організації військової служби, виконання військового обов’язку, мобілізаційної підготовки і територіальної оборони у місті Києві. Зокрема на це і спрямовані заходи, що увійшли до програми «Захисник Києва», – прокоментував заступник Голови КМДА Андрій Крищенко.

У рамках програми заплановано також створити Єдиний центр підготовки Сил муніципальної безпеки м. Києва, зокрема і бригади територіальної оборони.

Найважливіші юридичні новини. Підписуйтесь на LexInform в Telegram
Читати далі

В Україні

65 000 гривень штрафу за «формальне» переведення медпрацівника на неповний робочий день

Опубліковано

on

От

Заступник Міністра охорони здоров’я Олексій Яременко повідомив, що забезпечення базових виплат працівникам залежить саме від керівника лікарні, який безпосередньо розпоряджається бюджетом закладу, а зловживання керівництва, такі як «суто формальне» переведення на неповний робочий день, працівники мають право оскаржити.

Читайте також: Лікарі отримуватимуть не менше 20000 гривень заробітної плати

«Аби не виплачувати лікарям базову зарплату, яка була встановлена Урядом, керівники медзакладів іноді, суто на папері, можуть перевести працівників на 0,75 чи 0,5 ставки. При цьому медики і надалі продовжують працювати повний робочий день. Така ситуація є абсолютно неприпустимою. Кожен медичний працівник, який зіштовхнувся з подібною ситуацією, має звернутися зі скаргою до регіонального управління Держпраці», – зауважив О. Яременко.

В разі отримання скарги Держпраці проведе інспекційну перевірку. Якщо ж буде встановлено, що медпрацівника формально переведено на неповний робочий день, а фактично він працює повний, на керівника медичного закладу буде накладено штраф – 65 000 грн за кожного працівника.

Найважливіші юридичні новини. Підписуйтесь на LexInform в Telegram

Нагадаємо, підвищення базової зарплати медикам поширюється на всі заклади охорони здоров’я

Читати далі

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

В тренді

© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2022
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.

Вже йдете? Перш ніж Ви підете ...

Запрошуємо до нашого каналу Telegram

Не варто пропускати жодної актуальної новини ;)
close-link