В Україні
Призов резервістів в особливий період. Коментар Міністра оборони
21 квітня 2021 р. Президент України Володимир Зеленський підписав Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення окремих питань виконання військового обов’язку та ведення військового обліку» № 1357-ІХ, який Верховна Рада ухвалила 30 березня 2021 р.
«Цим Законом система військового обліку приводиться у відповідність до принципів та підходів держав-членів НАТО та забезпечує потреби держави в обороні і захисті. У стислі строки було проведено аудит усього законодавства у сфері національної безпеки і оборони та внесено зміни до 43 законів. Завдяки цьому удосконалюються організаційно-правові засади комплектування Збройних Сил високопрофесійним особовим складом у мирний час і в особливий період виключно на добровільній основі», – прокоментував Міністр оборони Андрій Таран.
Міністр відповів на найпоширеніші запитання, пов’язані з імплементацією нового Закону.
Що планується зробити у найближчій перспективі? Це, передусім, робота, пов’язана з приведенням підзаконних нормативно-правових актів у відповідність до вимог Закону, необхідних для забезпечення реалізації новел законодавства, зокрема запровадження нового виду військової служби – за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.
Друге – організація роботи Територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, їх трансформація відповідно до нової адміністративно-територіальної реформи.
І третє – удосконалення функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів з урахуванням його інтеграції з іншими державними реєстрами та запровадженням надання електронних цифрових послуг громадянам України щодо виконання ними військового обов’язку.
Чого чекати від запровадження нового виду військової служби – за призовом осіб із числа резервістів в особливий період?
Закладається фундамент для подальшої професіоналізації запасу Збройних Сил України за рахунок збільшення частки громадян, які уклали контракти з командирами військових частин на проходження служби у військовому резерві. Розраховуємо на підвищення ефективності комплектування військових частин в особливий період за рахунок призову на військову службу резервістів – мотивованих підготовлених воїнів, які мають бойовий досвід. Крім того, Міністерство вже розробляє пропозиції для удосконалення законодавства у сфері соціального та правового захисту резервістів, зокрема щодо розширення існуючих та запровадження нових соціально-правових гарантій для резервістів.
Які саме електронні публічні послуги планується надавати громадянам?
На порталі «Дія» планується створити «Е-ТЦК», в якому будуть надаватися електронні послуги (сервіси) громадянам щодо виконання ними військового обов’язку, зокрема інформації, яка міститься про них в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
Також Міністерство у взаємодії з Міністерством внутрішніх справ бере участь у експериментальному проекті «Е-реєстрація», який передбачає надання можливості громадянам в режимі онлайн здійснити реєстрацію свого місця проживання без відвідування органів реєстрації місця проживання і Територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.