Connect with us

В Україні

Регулювання судово-експертної діяльності: які зміни на часі?

Опубліковано

У Києві відбулося «Обговорення законопроекту No 6264 «Про судово-експертну діяльність», організоване секцією судових експертів Асоціації правників України. Основним доповідачем виступив член комітету Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя, народний депутат Ігор Лапін.Актуальність цієї теми мотивується зростанням потреби в найскорішому оновленні законодавства, що регулює судово-експертну діяльність. Прийняті восени зміни до Кримінально-процесуального кодексу істотно ускладнили процедуру призначення судових експертиз, що має наслідком критичне зростання навантаження на слідчих суддів, викликає справедливе обурення представників як слідчих органів, так й адвокатури.

Ігор Лапін, зокрема, закцентував увагу на найбільш проблемних моментах чинного законодавства з питань судово-експертної діяльності. На його думку, потребує реформування існуюча в державних експертних установах відомча система атестації судових експертів та подальшого контролю якості їх експертної діяльності. На сьогодні кожна державна експертна установа має власну експертно-кваліфікаційну комісію з числа своїх співробітників, на яку покладаються й обов’язки з рецензування висновків судових експертів цієї установи. Така система не забезпечує дієвого контролю якості судово-експертної діяльності й має бути видозмінена. Необхідним бачиться створення єдиної системи атестації та контролю експертної діяльності, яка б однаково поширювалася на експертів незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форми власності експертної установи, через яку ними здійснюється така діяльність.

Також І. Лапін наголосив на необхідності запровадження експертного саморегулювання через створення єдиної асоціації судових експертів, за аналогією з Національною асоціацією адвокатів. Саме на таку асоціацію поступово мають бути перекладені функції атестації судових експертів, дисциплінарного контролю та контролю якості експертної діяльності, створення єдиних стандартів діяльності експертної діяльності тощо.

У свою чергу заступник директора з експертної роботи НДІ інтелектуальної власності НАПрН України Олександр Дорошенко представив основні положення концепції реформування судово-експертної діяльності, закладені в основу обговорюваного законопроекту. Він також вказав на нагальну необхідність реформування системи атестації судових експертів з метою створення єдиних стандартів оцінки їх кваліфікаційного рівня. Як було зазначено, його особистий досвід участі в діяльності відомчих кваліфікаційних комісій дозволяє стверджувати про існування занижених вимог до рівня кваліфікації при атестації експертів на відомчому рівні, що в подальшому негативно впливає і на якість експертиз.

Натомість Катерина Сопова, науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, зупинилася на основних положеннях законопроекту «Про судово-експерту діяльність в Україні». Серед найістотніших змін, закладених у документ – запровадження експертного самоуправління через створення Національної асоціації судових експертів України, створення єдиної системи атестації судових експертів і контролю якості судово-експертної діяльності. На завершення дискусії її учасники висловили свої зауваження та побажання до змісту законопроекту.

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →
Натисніть, щоб прокоментувати

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.