В Україні
«Революція» в Шевченковому університеті: юрфаку вже немає, є Інститут права
На тлі послаблення карантину активні правові події почали з’являтися практично щодня й щогодини, незалежно від того, з яким знаком вони йдуть — з плюсом чи мінусом. Загалом серед них чільне місце займають «нові» кроки влади в судовій реформі. Не останнє місце в цьому уявному рейтингу займають і оновлення процедур виконавчого провадження та оглядини очільником юстиції VIP-камер у слідчих ізоляторах, оплата за перебування VIP-підслідними в яких уже принесла лише Київському СІЗО чималі кошти. Так, вчимося заробляти навіть на ув’язнених. Водночас досить активно лунають і «вічні питання» — про зміни в системі юросвіти й можливу відміну ЗНО під час вступної сесії, а також новини з освітянських закладів.
Літо-2020 запам’ятається всім випускникам юрфаку КНУ імені Тараса Шевченка як перетворення цього факультету в Інститут права. Фактично те, що відбулося, стало несподіванкою для всіх, хто тут учився, працював і працює зараз. Без сумніву, здивувався б перший ректор університету Володимир Максимович, дізнавшись про це. Зазначимо, що вперше колектив юристів-викладачів очолила жінка, що само по собі є прикметою часу. Із 23 червня Олена Орлюк, професор, наймолодший свого часу доктор юридичних наук й академік Національної академії правових наук України, приступила до виконання обов’язків директора Інституту права КНУ імені Тараса Шевченка, який став правонаступником юридичного факультету. Добре те, що інститут залишається в Червоному корпусі. Від його керівництва нині вимагається підвищити рівень конкурентоздатності вихованців на ринку освітніх юридичних послуг, якість освіти, поєднуючи класичну базу знань із сучасними трендами компетентностей юристів, спираючись на критичне праворозуміння, логічне та аналітичне мислення випускників, на знання ними ідеології, догми та праксеології сучасного права.
Що треба зробити? Перше і головне, відродити академічну доброчесність — категорію, яка на юрфаці, на жаль, похитнулася. По-друге, не влаштовувати «охоту на відьом». По-третє, реорганізувати деякі кафедри, оптимізувати їх діяльність. По-четверте, створити Раду старійшин, власне той орган, який разом з адміністрацією, студентським активом має припинити нехтування гідністю, чесністю та викорінити елементарну корупцію, що мала місце в колективі. По-п’яте, організувати навчальний процес і контроль відповідно до сучасних вимог цифровізації.
Академічний колектив, як відомо, є особливою формою комунікації, в процесі якої створюється той «соціальний продукт» — випускник, яким юрфак завжди пишався. Безумовно, всі випускники хочуть і надалі пишатися своєю Аlma mater. Водночас виникає запитання: чи розуміють ті, хто не побоявся стати crisis manager у наших умовах, що вони йдуть на ризик втрати репутації? Адже хоча за цей короткий час і зроблено чимало добрих справ, все це провадиться наче саперами на мінному полі. Один невірний рух і реакція може не забаритися. Наразі тривають зустрічі з колективами кафедр, обговорюються шляхи розвитку інституту, виявляються нові проблеми, що існують у цих колективах. Усе це поєднується з розробкою стратегії розвитку саме фахового навчання в інституті. Звісно, і попередники це все робили, але чому пішов такий розголос про негаразди, про підміну академічної доброчесності на академічний «аферизм», який переважив усе те добре, що тут творилося. Мабуть, тому, що мляво йшла розробка міждисциплінарних та міжгалузевих магістерських програм, принижувалася роль та якість практичної компоненти в навчальному процесі та недостатньо залучалося студентство до академічного життя. Зараз в інституті робиться акцент на набутті теоретичних та практичних навичок і компетентностей, на розвитку «рухомого» й критичного способу мислення.
Зазначимо, що 30 червня Вчена рада КНУ одноголосно підтримала запропоновані зміни. Наразі підготовлено новий штатний розклад, триває реорганізація, ліквідація та створення нових кафедр. Безумовно, скоро ми побачимо й нових їх керівників. Інформація щодо діяльності інституту надається поки що на сайті факультету: (URL: https://law.univ.kiev.ua/ua/). Звісно, швидко змінити все неможливо, але потрібно якнайскоріше закласти той фундамент, який і принесе сподівані результати вже в найближчому майбутньому.
Якщо повертатися до початку цього матеріалу — рейтингу юридичних новин, то, безумовно, всі вони важливі й вимагають особливого підходу до їх оцінювання та відповідного аналізу, адже кожна з них по-своєму вагома та цінна. Це потрібно, аби, нарешті, вивести правове життя та життя всіх нас на реально новий, більш продуктивний рівень. А місце наших зустрічей має бути незмінним — це юрфак «Шеви», який назавжди таким і залишиться в нашій пам’яті.
Віктор КОВАЛЬСЬКИЙ
Джерело: Юридичний вісник України