«Скрутки» ПДВ. Як вони працюють та як цю проблему побороти? - LexInform: Правові та юридичні новини, юридична практика, коментарі
Connect with us

В Україні

«Скрутки» ПДВ. Як вони працюють та як цю проблему побороти?

Дата публікації:

Мар’ян ЗАБЛОЦЬКИЙ,
народний депутат України

Як «скрутчики», податківці та бізнес обкрадають українців через податок на додану вартість та як це припинити.

Нещодавно НАБУ, САП та СБУ провели успішну операцію в боротьбі з так званими «скрутками» податку на додану вартість. Вилучили понад 1 мільйон доларів готівкою. В Службі безпеки тоді зазначили, що «фігуранти кримінального провадження сприяли мінімізації податкових платежів, так званим «скруткам», а також виводили підконтрольні їм фіктивні підприємства з категорії ризикових».

Читайте також: «Скрутки» ПДВ. Через це бюджет щомісяця втрачає два з половиною мільярди гривень

Національне антикорупційне бюро також випустило прес-реліз щодо цієї операції. В ньому зазначалося: «Слідчі дії здійснюють у межах розслідування так званих податкових «скруток», яке розпочато за власними напрацюваннями детективів, публікаціями в ЗМІ та інформацією, зазначеною в звіті Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради з питань розслідування фактів можливих корупційних дій посадових осіб органів державної влади, які призвели до значних втрат держбюджету». Як член Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради та автор низки публікацій на цю тему я спробую пояснити, що таке «скрутки», якими є масштаби цього явища, і чому правоохоронцям так важко їх побороти? Хоча просто пояснити не вийде: схеми надто складні, а їхні організатори — фахові та професійні фінансисти, а не типові бандити з 1990-х.

Як працюють схеми

«Скрутки» — це форма крадіжки з державного бюджету надходжень ще на етапі збору податків, крадуть податок на додану вартість, тобто ПДВ. Таким чином, ці гроші крадуть у рядових українців, що добросовісно сплатили цей податок під час купівлі товарів. У кожному касовому чеку вказано, що 20% націнки на кожен товар — це ПДВ. Додам і те, що саме цей податок є найбільшим джерелом наповнення державного бюджету — в 2020 році від ПДВ у держскарбницю надійшло 401 млрд гривень. Скажу інакше: від ПДВ надходить стільки ж коштів, скільки витрачається разом на всю освіту та охорону здоров’я країни. Приблизно половину цього податку державний бюджет отримує під час розмитнення товарів. Ще половину сплачують підприємства під час подальшої торгівлі та переробки товарів в Україні.

Читайте також: Операція «Антискрутка»

Один із найпоширеніших способів крадіжки — використати сплачений ПДВ під час імпорту товару в рахунок сплати даного податку в процесі подальшої переробки всередині країни. Це і є так звана «скрутка». Характерно, що саме аграрні підприємства тривалий час були основними споживачами «скруток». Є три причини, чому попит на такі специфічні послуги був саме з боку сільгосппідприємств. Перша — до 2016 року аграрії були звільнені від сплати ПДВ. Суто з ментальної точки зору: платити те, за що ніколи не платив, дуже важко. Перша реакція — уникнути сплати вказаного податку за будь-яку ціну.

Друга — аграріям простіше створити правдиві історії про «скрутки». З апельсинів теоретично дійсно можна виготовити органічне добриво, а потім використати його для вирощування зерна. Третя — урожай далеко не повністю залежить від кількості використаних добрив чи пального. Кореляція є, але врожайність — це ще й удача. Довести, скільки фермер втратив пального на гектар, майже нереально. Це можна прорахувати лише, якщо йдеться про переробку, бо точно відомо, скільки борошна чи олії можна виробити із певної кількості зерна чи соняшнику.

Найважливіші юридичні новини. Підписуйтесь на LexInform в Telegram

Саме тому Верховна Рада цього року ухвалила законопроект про зниження ставки ПДВ на зерно до 14%. Це переклало контроль за моніторингом реальності операцій на переробників. Бюджет при цьому отримує однакову суму податку на додану вартість, проте проконтролювати процес стає значно простіше. Але це вирішує лише частину проблеми.

Про роль бізнесу і податківців

Улюбленим інструментом для «скруток» залишаються зерно і соняшник. Спочатку їх купують за готівку у великих обсягах. Далі зловмисники вдають, що вони власноруч виростили зерно на добриві з імпортованих товарів — апельсинів, курятини, дизпалива тощо.

Трапляються навіть такі випадки, коли імпортери «доводять» податківцям, що для вирощування зерна їм конче потрібні імпортовані… цигарки. Зерно пізніше продають під експорт тим, у кого виникає значний обсяг ПДВ. Особливо дивно це виглядає, коли відомі мережі супермаркетів — «Varus» та «Сільпо» — стають «експортерами» соняшникової олії. Це демонструють дані по експорту товарів, надані міжфракційним депутатським об’єднанням «Фіскальні органи без корупції». Експорт олії, звичайно, не є профільним бізнесом цих торговельних мереж. Та якщо вони купують й експортують олію, що містить у собі «скручений» ПДВ, такі дії мають цілком логічний та, на жаль, злочинний зміст.

Такий приклад, у разі підтвердження достовірності, свідчить про те, що цілком легальний та прибутковий бізнес користується «скрутками». Є декілька причин того, чому деякі представники легального бізнесу вдаються до крадіжки ПДВ. По-перше, навіть легальний бізнес може бути жадібним і аморальним, бо таким він просто є. Хоча загалом важко зрозуміти, чому досить прибуткові супермаркети купують «скручений» ПДВ, але з цим, маю надію, розберуться правоохоронці. По-друге, для певного бізнесу це просто питання конкурентного виживання. Якщо один бізнес знаходить спосіб красти ПДВ, то він отримує конкурентну перевагу над іншими. Тож інші змушені робити те саме.

По-третє, це мовчазне схвалення таких схем деякими працівниками Державної податкової служби. Безумовно, не всі «скрутки» можна виявити. Чи використав аграрій трохи більше пального, чи ні — довести неможливо, а от чи були використані ті ж сигарети у виробництві соняшникової олії — податківці бачать завжди.

Зазначу й те, що «скрутки» — зручна форма корупції для податківців, адже за них всю роботу виконують організовані злочинні групи. «Схематозники» організовують скупку документів в імпортерів та знаходять клієнтів-покупців на них. У таких схемах податківцям не потрібно ставити ніде жодного підпису, їм просто потрібно їх не помітити.

На будь-які запитання від правоохоронців завжди можна відповісти так: «у нас реєструється за день 5 мільйонів податкових накладних, працюємо по 14 годин на день, не все побачити можемо».

Усі ці цифри правильні, але в реальності податківці бачать майже все, причому в режимі онлайн, а не через деякий час. А щоб прикрити свою бездіяльність, вони часто самі згодом знаходять «скрутки» і рапортують про них у правоохоронні органи. Буцімто, не одразу їх виявили, але фірми ці свої рахунки вже прикрили. Тож, мовляв, вибачте, що пізно, але раніше через навантаження не було фізичної змоги… Тож згодом правоохоронці змушені доводити причетність податківців до схем, про які ті самі їм і повідомили. Таку справу дійсно дуже важко довести в суді.

Джерела у правоохоронних органах кажуть: щоб вкрасти 1 гривню, податківцю необхідно дати вкрасти іншим 19 грн із державного бюджету. Такою є сумна математика такого явища як «скрутки» з податком на додану вартість, адже заробити повинні всі: ті, хто продає документи, ті, хто їх купує, і самі організатори.

Отрута для фінансової системи

На жаль, на цьому втрати держбюджету не вичерпуються. Купівля зерна та соняшника за готівку провокує аграріїв обробляти землю без сплати інших податків. Якщо маєш можливість легко продати зерно та соняшник за готівку, то чому б не платити оренду і зарплати також готівкою? Лише третина сільськогосподарських земель в оренді офіційно. А в двох третинах офіційно орендованих спостерігається масове ухилення від сплати податку на доходи фізичних осіб. За моїми оцінками, втрати місцевих бюджетів від тіньового ринку агропродукції сягають 20 млрд грн на рік. Саме тому в законопроекті № 5600 з’явився механізм мінімальної суми ПДФО для оренди земель — як додатковий механізм боротьби із втратами місцевих бюджетів через тіньовий ринок агропродукції.

«Скрутки» також заводять у «тінь» ринок акцизних товарів. Дуже вигідними є «скрутки» на ринку пального, оскільки цей товар так само легко продати за готівку. За оцінками самих представників автозаправних комплексів, 40% ринку пального бере участь у «скрутках». А якщо вже займаєшся незаконними «скрутками», то до незаконної несплати акцизу лише один крок. Держбюджет у 2020 році отримав 63 млрд грн від акцизу на пальне, майже 5% всіх надходжень. Але значна частка ринку ще в «тіні». Окрім того, «скрутки» вбивають конкуренцію та інвестиції. Якщо одна мережа заправок займається «скрутками», то іншим витримати цінову конкуренцію з нею буде важко. Навіщо тоді інвестувати в сервіс? Аналогічне вбивство конкуренції та демотивація інвестувати відбувається і в інших секторах економіки. В результаті «скрутка» спотворює нормальне функціонування економіки. Прямі втрати бюджету від крадіжок ПДВ доповнюються непрямими втратами від несплати акцизу, місцевих податків з обробітку землі тощо. В результаті на одну крадену податківцями гривню припадають уже десятки гривень, які втрачає бюджет та економіка.

«Скрутки» — це отрута, яка проникла в усю фінансову систему України, їх потрібно просто викорінити як явище. В Державній податковій службі точно є для цього і фахівці, і достатні ІТ-системи, щоб усе це бачити. Водночас потрібно з розумінням ставитися до низького рівня заробітних плат тих, хто займається сплатою ПДВ в країні. Важко вимагати 100% чесності від них, адже заробляють вони в рази менше, аніж хороший бухгалтер у легальному бізнесі. На мою думку, нам терміново потрібно підвищити оклади тим, хто адмініструє систему ПДВ у країні.

Водночас потрібно розширити доступ до баз даних щодо ПДВ для новоствореного Бюро економічної безпеки. Також необхідно налагодити максимально широкий доступ до даних з реєстрації податкових накладних для НАБУ, СБУ, ДБР та інших відомств. У багатьох відомств такий доступ уже є, але оскільки йдеться про мільярди записів у базах даних, то необхідні потужні сервери, алгоритми та фахові аналітики для їхнього аналізу.

Окремо я хочу звернутися до бізнесу, який вважає податкові «скрутки» нормою. СБУ, НАБУ та САП своїми діями чітко демонструють, що толерантність правоохоронних органів до цього явища нульова. Й останні кадрові рішення Верховної Ради та Кабінету Міністрів — це частина політики нульової толерантності до «скруток». Недоторканих немає — це чітке послання від влади: займатися «скрутками» небезпечно, за це буде законне покарання.

Закликаю правоохоронців, як і журналістів присвятити більшу увагу цим процесам. «Скрутки» зникнуть лише тоді, коли будуть сприйматися суспільством як чисте зло, якими вони насправді і є. Упевнений, що завдяки спільним діям ми вже зовсім скоро викорінимо це явище.

Джерело: Юридичний вісник України

В Україні

Про роботу учасників проєкту «Волонтер БПД» в умовах воєнного часу

Опубліковано

on

От

В умовах воєнного стану волонтерська діяльність набуває особливого значення. Десятки тисяч людей в Україні стали волонтерами та роблять те, що потрібно саме зараз — сортують гуманітарку, допомагають тим, хто залишився без житла, їжі та ліків. Не залишаються осторонь від подій у державі і волонтери системи безоплатної правової допомоги.

Проєкт «Волонтер БПД» був запущений за рік до війни — на початку 2021 року. Його метою було залучити людей до співпраці з центрами надання БВПД: допомагати у правопросвітницькій роботі, налагоджувати взаємодію центрів з надання БВПД з партнерськими організаціями, розміщувати інформацію, здійснювати перенаправлення, комунікувати з об’єднаними територіальними громадами, органами місцевого самоврядування тощо.

Зараз ці волонтери разом з фахівцями регіональних, місцевих центрів з надання БВПД в усіх куточках України також працюють, щоб наблизити нашу перемогу.

«До війни з системою БПД співпрацювали понад 350 волонтерів. Війна внесла свої корективи у волонтерський рух системи БПД. Дехто став допомагати Збройним Силам України, дехто — вимушеним переселенцям, дехто пішов у територіальну оборону… Ми дуже вдячні людям, які у цей складний час залишаються разом з системою БПД», — говорить в.о. начальника управління правопросвітництва та вивчення правових потреб громадян Координаційного центру з надання правової допомоги Дар’я Шинкаренко.

Львівщина: вимушений переїзд та досвід волонтерства

Тетяна виїхала з Харкова у Львів у середині березня і вирішила стати волонтеркою, щоб хоч якось допомагати людям. До повномасштабного вторгнення росії вона працювала помічницею адвоката, тож з тонкощами юриспруденції була знайома. Вона знала про систему безоплатної правової допомоги, ще коли жила у Харкові, тож вирішила знайти центр з надання БВПД у Львові.

«В чому я сильна? В правових консультаціях. Де я можу охопити велику кількість людей? Там, куди вони підуть, коли їм потрібна юридична допомога. Підуть, скоріш за все, в центр безоплатної правової допомоги. Тож потрібно дізнатись, чи потрібні їм волонтери. Так я і стала волонтеркою БПД», — ділиться Тетяна Лузгарева.

Консультування громадян, відповіді на дзвінки та допомога юристам системи БПД — це далеко не весь перелік того, що робить Тетяна. Та розповідає, що для неї ця робота трохи стресова, адже запити дуже різні, а часто і складні. Але що складніша ситуація, то більше бажання розібратись в ній самій та допомогти людині.

«Нещодавно в місцевий центр зверталась 80-річна жінка. На жаль, вона не мала права на безоплатну вторинну правову допомогу. У неї була проблема з документами, на одному з них було вказано не таке прізвище, як в паспорті. Тому потрібно було звертатися до суду, щоб вирішити це питання. Я на волонтерських засадах вирішила їй допомогти. Допомогла зібрати необхідні документи, подати позов до суду через окреме провадження. І от вона прийшла в місцевий центр, щоб подякувати. Мене, на жаль, в той момент там не було, але коли мені розповіли — то я відчула, що все-таки я тут недарма», — розповідає волонтерка.

Тетяні подобається бути волонтеркою БПД, для неї це новий, цікавий та корисний досвід, але хоче якнайшвидше повернутись в рідний дім. Вона планує продовжити свою волонтерську діяльність в системі БПД вже на Харківщині.

Найважливіші юридичні новини. Підписуйтесь на LexInform в Telegram

Рівненщина: інформаційні буклети в гуманітарних наборах

Волонтерка, яка співпрацює з Сарненським місцевим центром з надання БВПД, Юлія Мулявко займається волонтерством і поза системою БПД. Вона вигадала оригінальний спосіб розповсюдження друкованої продукції серед переселенців. Зокрема, у кожен продуктовий пакунок, призначений для допомоги переселенцям, вона вкладає буклети та інформаційні матеріали із контактами Сарненського МЦ.

Ще одна волонтерка цього місцевого центру Руслана Третяк працює директоркою комунальної установи «Центр професійного розвитку педагогічних працівників». Вона долучається до онлайн-уроків місцевих шкіл та розповідає учням про те, як можна отримати безоплатну правову допомогу.

Волонтери Рівненського місцевого центру на початку повномасштабного вторгнення рф були залучені до участі у круглому столі «Від міфів до реальності», спрямованого на інформування жителів громади про способи та засоби запобігання та протидії проявам домашнього насильства.

Також у травні за участю волонтерського штабу був проведений семінар для громадян, які у зв’язку з військовою агресією російської федерації були змушені залишити свої домівки та тимчасово проживають на території Острозької територіальної громади.

А от волонтерка БПД Іванна Голуб, яка співпрацює з Регіональним центром з надання БВПД у Рівненській області, організувала практичний семінар «Самодопомога та взаємодопомога для збереження здоров’я у воєнний час. Психологічні аспекти» для працівників центру. Фахівці центру в перші дні війни, як і більшість українців, перебували в стані шоку, не розуміли, що чекає на країну завтра. Вийти з цього стану допоміг семінар.

«Я безмежно пишаюсь нашими волонтерами. Пул волонтерів БПД Рівненщини об’єднав адвокатів, психологів, науковців, студентів, працівників різних установ та організацій, громадських активістів та ін. Це напрочуд активні люди. Вони не лише допомагають фахівцям БПД в правопросвітницькій роботі, а й самі постійно виходять до нас з своїми ініціативами. Як, до прикладу, адвокатка та практична психологиня Іванна Голуб», — говорить директор Регіонального центру з надання БВПД у Рівненській області Василь Овдіюк.

Харківщина: обмін досвідом з майбутніми юристами

За ініціативи Харківського місцевого центру з надання БВПД та волонтера системи БПД, доцента Харківського національного аерокосмічного університету ім. М.Є. Жуковського Артема Голубова проведено низку заходів для студентів. Молоді розповіли про те, як знайти найближчий центр БПД, як отримати консультацію у єдиному контактному центрі БПД за номером 0 800 213 103, а також як отримати безоплатну правову допомогу в умовах воєнного стану.

Неабияку зацікавленість у студентів викликала інформація заступниці директора Харківського місцевого центру з надання БВПД Лілії Йолкіної, яка на численних прикладах з практики роботи місцевих центрів та «гарячої лінії» системи БПД, до якої фахівчиня зараз доєдналася, розповіла про особливості роботи з клієнтами саме в системі безоплатної правової допомоги. Учасники заходу дізналися, яка робота ведеться під час надання правової допомоги, особливості її організації. Досвідчені юристи поділилися лайфхаками успішної комунікації з клієнтами. Захід відбувся задля набуття майбутніми юристами практичних вмінь і навичок здійснення юридичної діяльності.

«Клієнтоорієнтований підхід — основний принцип у підході до роботи юристів системи БПД, адже першоосновою нашої діяльності є повага до людини та прагнення створити умови, за яких люди мають рівний доступ до права й правосуддя, незалежно від матеріальних статків чи ступеня соціальної вразливості. Ми сповідуємо рівне ставлення до всіх та допомагаємо їм вирішувати життєві проблеми у правовий спосіб. А зараз, у такий складний для країни час, громадяни потребують не лише правової допомоги, а й простого доброго слова, тому ми намагаємося надати не лише правову допомогу, а й підтримку», — констатує Лілія Йолкіна.

Полтавщина: робота зі школярами та проходження виробничої практики

Волонтерка Діана Дворовенко, яка співпрацює з Машівським бюро правової допомоги, стала ініціаторкою онлайн-просвітницьких заходів для учнів Машівського ліцею. Фахівець бюро правової допомоги розповідає школярам про те, як захистити себе в інформаційному просторі під час війни, особливості юридичної відповідальності неповнолітніх, нюанси професії юриста.

«Така робота з молодим поколінням в умовах воєнного стану є необхідною не лише для підвищення рівня їх правової обізнаності. Це також можливість спілкуватися з дітьми, їх підтримка. Проведення інтерактивних занять дозволяє дітям проявити творчу уяву та дещо відволіктися від суворих реалій», — переконана Діана Дворовенко.

Волонтери БПД Полтавщини стежать за актуальними правовими питаннями сьогодення, щоб донести потрібну правову інформацію до різних цільових аудиторій. Так, за сприяння волонтерки системи БПД Юлії Колісніченко для відвідувачів служби у справах дітей виконавчого комітету Козельщинської селищної ради фахівчині бюро правової допомоги Аліна Юрченко та Ілона Свистун провели семінар «Протидія сексуальному та гендерному насильству в умовах конфлікту в Україні». Адже в умовах війни такі злочини є поширеними, і ця тема потребує широкого висвітлення, щоб суспільство знало, як на них реагувати та що робити, щоб отримати шанс притягнути до відповідальності винних.

Волонтери системи БПД використовують волонтерство для набуття практичного досвіду. Так, студентки-волонтерки юридичного відділення Фахового коледжу управління, економіки і права Полтавського державного аграрного університету Жанна Лазірська та Тетяна Козина проходять виробничу практику у Полтавському місцевому центрі з надання БВПД.

«Волонтерство — це можливість не лише отримати море позитивних емоцій, нові знайомства і цікаві завдання. Це ще щоденна копітка діяльність, мета якої допомагати людям. І для нас це головне — приносити користь людям», — відзначає Жанна Лазірська.

Волонтерська діяльність в умовах воєнного стану — це взаємовигідна діяльність для двох сторін. Адже волонтери намагаються робити добрі справи для людей, які потребують допомоги та опинилися у скрутному становищі. Волонтерський рух дозволяє волонтерові реалізувати потребу в спілкуванні, знайти нові зв’язки, відчути свою корисність. Це надає впевненості в собі і в тому, що ми як країна та як суспільство, зможемо все.

«Волонтерство — це можливість займатися цікавою справою і отримувати досвід, це можливість реалізуватися. І найголовніше —  бути багатим. Адже багатий не той, хто має багато грошей, а той, хто може чимось поділитися», — переконана начальниця відділу комунікацій та правопросвітництва Регіонального центру з надання БВПД у Полтавській області Юлія Козаченко.

Читати далі

В Україні

Тимчасові режимні обмеження у прикордонних районах трьох областей

Опубліковано

on

От

У межах прикордонних районів Київської, Житомирської та Рівненської областей запроваджено додаткові тимчасові режимні обмеження, а саме заборонено:

1) пересування осіб та транспортних засобів, проведення всіх видів робіт з 22.00 вечора до 05.00 ранку;

2) перебування осіб у лісових масивах;

3) перевезення зброї та будь-яких засобів активної оборони без відповідних дозволів;

Читайте також: Воєнний стан і загальну мобілізацію продовжено на 90 діб

4) фото-, відеознімання доріг, об’єктів інфраструктури, розташування чи переміщення військових підрозділів;

5) використання будь-яких літальних апаратів та випуск плавзасобів на річках;

6) носіння військової форми одягу;

7) проведення різного роду відпочинку, плавання, полювання тощо.

Обмеження діятимуть до закінчення воєнного стану та не поширюються на представників військових формувань.

Найважливіші юридичні новини. Підписуйтесь на LexInform в Telegram
Читати далі

В Україні

Терористична війна — це поєднання агресії, геноциду та насильства над мирним населенням

Опубліковано

on

От

Сьогодні ніхто не стане заперечувати того факту, що російське вторгнення — це терористична війна, і аж ніяк не спецоперація чи міждержавний конфлікт, як це стверджує російська пропаганда. Це мають зрозуміти в усьому світі, як це розуміють парламентарі Литовської Республіки, які одностайно ухвалили резолюцію, яка визнає російське вторгнення в Україну геноцидом, а саму росію — державою, яка підтримує тероризм. Далі Сейм Латвії слідом за парламентом Естонії також визнав війну Росії проти України геноцидом, про що повідомляється на сайті цієї республіки.

Читайте також: Нормативно-правові акти окупаційної влади є недійсними

На сьогодні багато держав вже визнали факти поєднання агресії, геноциду та масового насильства в Україні з боку російської воєнщини. Влада росії намагається виправдатися за геноцид українців, називаючи війну «запобіжною відсіччю агресії» або «вимушеним превентивним заходом». То яка ця війна? Так, вона агресивна, віроломна, безпричинна… Але соціально-психологічні ознаки не розкривають її основного юридичного змісту. Адже це — терористична дія (ст. 258 КК України), що поєднана з геноцидом (ст. 442), агресивним характером війни (ст. 437), помноженим на насильство над мирним населенням (ст. 433). Можливо, всі разом узяті ознаки цих злочинів охоплять це поняття в юридичному сенсі. Влада швидко переступила психологічний бар’єр, включивши одразу воєнний стан та кваліфікувала «спецоперацію» як війну й зорганізувала протистояння агресії рф, що намагається за визначенням «демілітаризації та денацифікації» влаштувати табірний геноцид українського народу. Так звані «ЛНР» та «ДНР», їхні організовані збройні формування, також втягнуті в бойові дії. Відмінностей агресивної та терористичної війни в умовах російського вторгнення є чимало. Їх можна порівняти як «дорогу життя» і «дорогу смерті». Перша йшла до холодного Ленінграда під час війни з фашизмом, друга — до нашого розбомбленого Маріуполя у війні з рашизмом. Скільки надій, мрій та бажань їх наповнювали та ще наповнюватимуть. Тільки от до Ленінграда можна було проїхати, довезти людей, боєприпаси, їжу, а до Маріуполя пробитися неможливо. Місто в оточенні рашистів. Жорстокість фашистів увійшла в історію, жорстокість рашистів її повторює. Безумовно, Україна ніколи не пробачить окупантам їхні злочини. Тому замість спогадів про «дорогу життя» нам завжди буде боліти «дорога смерті», що йде до героїчного міста, названого на честь Марії. А численні факти масового насильства, фільтраційні табори, знищення житла та відбирання майна без будь-яких приводів у мирного населення стали додатковим доказом тероризму, тотального залякування людей. Терористична війна й агресивна війна мають багато спільного, зокрема, у воєнній брутальності подій. Хоча перша є предметом міжнародного кримінального права, а друга скоріше відноситься до предмету національного кримінального права.

Загалом війна, яка відбувається на нашій землі, є продовженням зовнішньої агресивної політики кремля, а не окремо взяті терористичні акти чи войовничі дії. І те, що російські військові формування підтримують окремі громадяни України, не змінює її міжнародного статусу, а міжнародні правові акти, ратифіковані Україною, приміром, Женевські конвенції від 12 серпня 1949 року, допускають визнання воєнного характеру будь-якого конфлікту, навіть якщо стан війни не визнаний однією зі сторін. росія, як відомо, не визнає того, що вона веде війну, бо це їм наразі невигідно. Але це війна, терористична війна, навіть попри те, що агресор офіційно її не оголошував.

Важливо розуміти, що юридичне підтвердження факту не створює самого факту, а лише його засвідчує. В Резолюції «Про агресію» Генеральної Асамблеї ООН відповідно до пунктів «а», «g» її третьої статті агресивними, незалежно від оголошення війни, кваліфікуються такі дії: будь-яка анексія території іншої держави із застосуванням сили; заслання державою або від імені держави озброєних банд, груп і регулярних сил або найманців, які здійснюють акти застосування збройної сили проти іншої держави або значна участь держави в таких діях. Переважна більшість громадян це бачить і розуміє. Але всіх нас і міжнародне товариство російське керівництво переконує не вірити своїм очам. Добре те, що введення воєнного стану створило необхідні правові умови, зокрема для надання військовому командуванню цивільних повноважень; наявності юридичних підстав для визнання причин та вимушеності переселення цивільного населення в інші регіони; допомогло утворити військові комендатури та сили територіальної оборони. Перелом у цій війні вже наступив, незважаючи на надзвичайну агресивність та терористичний характер дій рф. І це зобов’язує нас перемогти ворога, аби назавжди позбавитися його погроз та викликів.

Віктор КОВАЛЬСЬКИЙ

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

В тренді

© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2022
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.