Connect with us

В Україні

Як не зупинити розслідування «справ Майдану»?

Роман ТРУБА, директор
Державного бюро розслідувань

Двадцятого листопада починається нова епоха в історії правоохоронної системи України — органи прокуратури більше не проводитимуть досудове розслідування в кримінальних провадженнях.

Відтепер за прокуратурою залишається лише функція процесуального керівництва. Власне, це та модель, яку Україна обіцяла запровадити ще в 1995 році при вступі до Ради Європи та позбавитися радянської традиції, коли прокуратура і розслідувала справи, і контролювала це розслідування.

Нагадаємо, у 2017 році органи прокуратури припинили реєструвати та розслідувати нові кримінальні провадження, але мали ще два роки на те, щоб завершити вже існуючі. Цей термін фактично сплив. Із 20 листопада усі провадження, які не завершені прокуратурою, перейдуть до інших правоохоронних органів, у тому числі, до Державного бюро розслідувань. Серед них — розслідування злочинів, пов’язаних із масовими протестами у 2013—2014 роках — «справи Майдану». П’ять тисяч томів матеріалів, які будуть передані новим слідчим, 5 років розслідування, які потрібно відмотати назад і дослідити все із самого початку.

На якийсь час це зупинить розслідування. Проблема полягає ще і в тому, що в ДБР катастрофічно не вистачає слідчих. Закон України «Про Державне бюро розслідувань» обмежує кількість працівників, які можуть працювати в бюро, кількістю в 1 500 людей по всій Україні разом зі слідчими, оперативниками та державними службовцями.

Де могли, ми максимально скоротили посади державної служби, щоб посилити слідчі та оперативні підрозділи. Але навіть при цьому навантаження на одного слідчого — понад 100 проваджень.

І це не розслідування крадіжок в автобусах чи деінде. Це злочини високопосадовців, правоохоронців, суддів, а також військові злочини. Це провадження, де учасниками є президенти, члени уряду та народні депутати.

Зазначу, що розслідувати справи Майдану буде окремий підрозділ, але сформувати його лише з чинних слідчих означає суттєво сповільнити розслідування в інших провадженнях.

Вважаю, що за цих умов потрібно в максимально стислі терміни у другому читанні приймати зміни до Закону України «Про Державне бюро розслідувань», якими, зокрема, скасовується гранична чисельність працівників ДБР. Це означає, що ми зможемо збільшити кількість слідчих та сформувати потужні слідчі підрозділи. Також запроваджується спрощена конкурсна процедура для слідчих ГПУ, які розслідують «справи Майдану». Їм не потрібно буде проходити всі етапи конкурсу, який триває, зазвичай, декілька місяців. Вони зможуть продовжити роботу над «справами Майдану» у стінах ДБР.

Із 1 листопада вже запрацювала інвентаризаційна комісія, яка буде займатися передачею проваджень протягом трьох місяців — це предмет плідної комунікації з Генеральною прокуратурою. Але для того, щоб вони не стали «валізою без ручки», потрібно терміново змінювати закон.

P.S. Користуючись нагодою, вітаємо Романа Михайловича Трубу з Днем народження, який він відсвяткував у середу, 6 листопада. Многая літа і успіхів у роботі.

Джерело: Юридичний вісник України

В Україні

Цифровій грамотності навчатимуть за допомогою освітніх серіалів

Запрацювала у тестовому режимі Національна онлайн-платформа з цифрової грамотності.

Відтепер кожен має безкоштовний доступ до цифрової освіти. Для навчання цифровій грамотності обраний інноваційний формат – освітні серіали.

Наразі, на онлайн-платформі доступні три освітні серіали:

  • базовий серіал із цифрової грамотності;
  • серіал із цифрової грамотності для вчителів;
  • серіал для батьків «Онлайн-безпека дітей».

Поступово на онлайн-платформу додаватимуться нові освітні серіали. Планується запустити спеціалізовані та нішеві курси для підприємців, lifestyle курси, курси нових цифрових професій.

На онлайн-платформі є тест на загальну цифрову грамотність, який допоможе визначити можливі прогалини в знаннях. Також після кожної серії освітнього серіалу передбачене тестування, а після перегляду всіх серій освітнього серіалу, за результатами фінального тестування – видається електронний сертифікат.

Читати далі

В Україні

75% податку на доходи фізичних осіб має лишатися в скарбниці Києва

На засіданні постійної комісії Київської міської ради з питань місцевого самоврядування, регіональних та міжнародних зв’язків погоджено проект звернення до Верховної Ради України щодо справедливого розподілу податку на доходи фізичних осіб для столиці.

Як зазначив ініціатор проекту рішення депутат Київради Олександр Пабат – «…не вистачає місць для дітей у школах і садочках, більшість навчальних закладів потребують реконструкції та модернізації. Є чимало проблем із транспортною інфраструктурою, приміром, за останні роки кількість муніципального транспорту знизилась на 10%. Місто потребує нових станцій метрополітену. Але столиця не може швидко вирішувати ці проблеми через брак коштів. А тут ще й більшу частину ПДФО ми мусимо віддавати державі, замість того, аби розвивати столицю. Загалом, наразі право киян на використання податку на доходи фізичних осіб, сплаченого на території міста, суттєво обмежується положеннями чинного Бюджетного кодексу порівняно з іншими територіальними громадами. Ми пропонуємо виправити цю несправедливість».

У зв’язку з цим, Київрада звернеться до Верховної ради України з вимогою визнати чинні положення Бюджетного кодексу, що стосуються формування доходів м. Києва від розподілу податку на доходи фізичних осіб, дискримінаційними та неприйнятними, і внести в них відповідні зміни – у місті має залишатися 75% доходів від ПДФО (зараз 40%).

Читати далі

В Україні

Стати належним користувачем ТЗ можна онлайн

В Електронному кабінеті водія з’явилася послуга «Керування належним користувачем».

Належний користувач – це особа, яка на законних підставах користується транспортним засобом, що їй не належить.

Стати належним користувачем може лише особа, яка є власником національного посвідчення водія або посвідчення водія іноземної держави, що відповідає вимогам Конвенції про дорожній рух 1968 р. У випадках, якщо підставою для належного користування є оформлення на особу тимчасового реєстраційного талона або призначення працівника належним користувачем безпосередньо керівником юридичної особи, послуга надається лише у територіальних сервісних центрах МВС і за умови присутності власника ТЗ та особи, яка планує стати належним користувачем.

Послуга «Керування належним користувачем» доступна для фізичних та юридичних осіб і є безкоштовною. Для призначення належного користувача необхідно:

  • авторизуватися в Електронному кабінеті водія та обрати послугу «Керування належним користувачем»;
  • ввести VIN-код автомобіля, для якого особа хоче стати належним користувачем. Система видасть деперсоніфіковану інформацію про автомобіль (не про його власника);
  • обрати підставу для належного користування – домовленість із власником; довіреність на право користування ТЗ; договір оренди, найму чи позички; договір фінансового або оперативного лізингу;
  • ввести e-mail і телефон власника авто;
  • перевірити свої дані та за необхідності прикріпити скан-копії довіреності чи договору, що є підставою для належного користування;
  • підписати створену заявку за допомогою кваліфікованого електронного підпису.

Після цього власник отримає листа з посиланням на онлайн-заяву. Для успішного завершення процедури власник має перейти за посиланням і дати згоду на призначення. Далі особа, яка замовила послугу належного користувача, може побачити статус підтвердження заявки у е-Кабінеті водія. Якщо підставою для призначення є лише домовленість, власник автомобіля має підписати заяву за допомогою КЕПу.

На один транспортний засіб може бути призначено не більше одного належного користувача. Видалення призначеного належного користувача можливе власником ТЗ – за поданою заявою або автоматично, у разі закінчення терміну, на який був призначений належний користувач.

Читати далі

В тренді

© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.