Connect with us

В Україні

Земля громадам. Продовження земельної децентралізації в Україні

Дата публікації:

Довгоочікуваний і дискутований закон з реформування земельних відносин та відміни обмежень господарської діяльності нарешті прийнято. Йдеться про Закон «Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин». Перед тим народні депутати більше місяця розглядали тисячі поправок до нього, погоджували зміни до останньої хвилини.

Із прийняттям закону значно простішим став доступ до земельних ресурсів. Скасовано зайві дозволи та дублювання процедур перевірки документації із землеустрою, як і багато чого іншого, що заважало використання земель, віднині піде в історію. Замість цього буде запроваджена сучасна інтеграція та уніфікація землевпорядної, топографо-геодезичної та картографічної документації і діяльності. Крім того передбачено страхування професійної відповідальності землевпорядників, зменшення вартості їх послуг. Також очікується зменшення ризиків хабарництва та корупції.

Цьому слугуватиме й інша важлива новація, яка стосується того, що скасовуються вимоги щодо цільового використання земель сільськогосподарського призначення й запроваджуються нові умови зміни цільового призначення земельних ділянок. Відтепер надання дозволу органів виконавчої влади, місцевого самоврядування на таку зміну та її розроблення не потрібно. Тобто знято ризик шалених хабарів та корупції.

Загалом новації цього закону є місткими та фронтальними. Так, встановлено новий розмір площі орендованої земельної ділянки для надання громадянинові (до 6 га), а площа земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної або комунальної власності, право оренди, емфітевзису якої виставляється на земельні торги — до 20 гектарів.

Але головні новації полягають у тому, що землі державної власності за межами населених пунктів (крім земель, які потрібні державі для виконання її функцій) будуть передані до комунальної власності сільських, селищних, міських рад, тобто громадам. Таким чином відбудеться величезна децентралізація земельного фонду. Загальна площа переданих земель по країні близька до території деяких європейських держав. Тож мова про величезний капітал, який дістанеться територіальним громадам. Тому з 1 липня цього року громадяни України можуть набувати право власності на земельні ділянки площею до 100 га (для сільгоспвиробництва), а з 1 січня 2024- го року таку можливість отримають також юридичні особи, власниками яких є українці, які зможуть купувати до 10 тисяч гектарів землі. При цьому заборонено продаж державних і комунальних земель. Питання, чи надавати іноземцям право купувати землю, вирішуватиметься на референдумі.

Разом із тим прийняття цього закону супроводжувалося зняттям безлічі спекулятивних питань. Головне з них: «нашу землю приберуть іноземці», що все це «робиться для МВФ». І такі спекуляції не полишають політиків на кшталт народних депутатів від партій «Батьківщина» та «Опозиційна платформа — За життя». Відповідаючи на подібні закиди можна навести аргументи з досвіду децентралізації земель в інших країнах. Так, проросійськи налаштованим депутатам відомо, що в тій же Росії ринок землі є відкритим. І функціонує він досить активно, як і в більшості європейських країн. А земельні сервітути та іпотека стали інструментом збільшення інвестицій у всьому світі.

Окреме питання про державну охорону земель. Як вказується порядок здійснення державного контролю за використанням та охороною земель встановлюється цим законом, Земельним кодексом України, законами України «Про охорону земель» та «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». При цьому запроваджується інститут громадських інспекторів з контролю за використанням та охороною земель. Їх призначатиме центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Державний контроль за використанням та охороною земель здійснюватимуть виконавчі органи сільських, селищних, міських рад у межах повноважень, визначених законом, у разі прийняття відповідною радою рішення про здійснення такого контролю. Для полегшення цього завдання документація із землеустрою розробляється в електронній та паперовій формах у вигляді схеми, проекту, робочого проекту або технічної документації. Така документація має бути публічною та загальнодоступною.

Отже, земельна децентралізація продовжує наступ. Тепер важливо не втратити темпів земельної реформи й не загубити її мету — захист інтересів громад та людей, які живуть і користуються цими землями, які мають бути в їх повній власності, тобто у володінні, використанні та розпорядженні.

Віктор КОВАЛЬСЬКИЙ

Джерело: Юридичний вісник України

В Україні

Більшість українців підтримують вступ України до НАТО

Опубліковано

on

Згідно даних соціологів, 64% українців підтримують ініціативу про вступ України в Північноатлантичний альянс.

Такі дані опитування, проведеного Українським інститутом майбутнього (UIF) за сприяння «Нью Імідж Маркетинг Груп», оприлюднені сьогодні на прес-конференції. Зокрема, 43% респондентів цілком підтримують вступ України до НАТО, 21% – скоріше підтримують. При цьому скоріше не підтримують 7% опитаних, 12% – цілком не підтримують вступ України в НАТО.

За словами доктора соціологічних наук Олександра Шульги, ці показники динамічні. «Коли в нас підвищується градус напруження, коли Росія стягує війська, коли йде або пряме вторгнення, як це було в 2015 році, то в нас набагато збільшується цифра тих, хто вважає, що Україні треба вступати до НАТО. В періоди відносного затишшя ця цифра дещо знижується, однак частка тих, хто вважає, що треба вступати до НАТО, завжди переважає кількість тих, хто вважає, що до НАТО вступати не треба», – пояснив він.

За його словами, цифра підтримки вступу до НАТО різко змінилася з 2014 році, коли лише 15-20% респондентів вважали, що Україні треба вступати до Альянсу, а на думку 50% опитаних цього робити не треба.

Водночас, за даними опитування, респонденти розглядають досить скептично можливість вступу України до НАТО найближчим часом. Лише 7% опитаних впевнені, що такий вступ можливий найближчим часом – до року, 28% – відповіли «вступ можливий». При цьому 37% опитаних переконані, що вступ можливий, але не в найближчі роки, 14% респондентів вважають, що він малоймовірний, а 14% – не вірять, що Україна вступить у НАТО.

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі

В Україні

Претенденти на житлові субсидії мають подавати декларацію про доходи та витрати

Опубліковано

on

Федерація профспілок України повідомляє, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 квітня 2021 р. № 420 претендентів на отримання житлових субсидій зобов’язано подавати декларацію про доходи та витрати.

Так, у травні 2021 р. призначення житлової субсидії (у тому числі на наступний період) здійснюється лише після подання нових заяви про призначення та надання житлової субсидії та декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії.

Розширено перелік джерел доходу, які враховуються для розрахунку середньомісячного сукупного доходу. При призначенні субсидій враховуватимуться доходи від розміщення депозитів і дивіденди від цінних паперів.

Подати заявку та супровідні документи можна поштою або в електронній формі на сайті Мінсоцполітики, або у паперовому вигляді через структурні підрозділи з питань соцзахисту населення у райдержадміністраціях.

Особам, які звернулися за призначенням житлової субсидії у травні-вересні 2021 р., вона буде призначена з травня 2021 р.

Читати далі

В Україні

Як можна автоматично оформити пенсію?

Опубліковано

on

В умовах пандемії майбутні пенсіонери можуть оформити виплати автоматично.

Для автоматичного призначення пенсії потрібно використовувати однойменний сервіс, який працював у 2020 році. Після досягнення пенсійного віку сервіс проінформує користувача про це, а також на ньому можна подивитися і уточнити розмір майбутньої пенсії.

Як подати необхідні дані на автоматичне призначення пенсії?

Для цього треба: – авторизуватися на веб-порталі Пенсійного фонду за допомогою електронного підпису (КЕП);

  • заповнити анкету-заяву;
  • прикріпити відскановані копії документів;
  • підписати анкету-заяву електронним підписом;
  • звісно, надіслати анкету-заяву в орган Пенсійного фонду.

Після цього пенсія буде призначена автоматично по досягненню пенсійного віку. В повідомленні нададуть інформацію про дату призначення пенсії та її розмір. Особисто звертатися до Пенсійного фонду буде непотрібно. До речі, станом на квітень уже понад 80 тисяч українців подали заяви про автоматичне призначення пенсій.

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі


Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Facebook

TWITTER

Календар юриста

В тренді

© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2021
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.

Telegram