Connect with us

В Україні

Земля громадам. Продовження земельної децентралізації в Україні

Дата публікації:

Довгоочікуваний і дискутований закон з реформування земельних відносин та відміни обмежень господарської діяльності нарешті прийнято. Йдеться про Закон «Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин». Перед тим народні депутати більше місяця розглядали тисячі поправок до нього, погоджували зміни до останньої хвилини.

Із прийняттям закону значно простішим став доступ до земельних ресурсів. Скасовано зайві дозволи та дублювання процедур перевірки документації із землеустрою, як і багато чого іншого, що заважало використання земель, віднині піде в історію. Замість цього буде запроваджена сучасна інтеграція та уніфікація землевпорядної, топографо-геодезичної та картографічної документації і діяльності. Крім того передбачено страхування професійної відповідальності землевпорядників, зменшення вартості їх послуг. Також очікується зменшення ризиків хабарництва та корупції.

LEX.ЮРИСТ

Сучасна онлайн-платформа для юриста.
Оновлення щоденно.

ДОКЛАДНІШЕ

Цьому слугуватиме й інша важлива новація, яка стосується того, що скасовуються вимоги щодо цільового використання земель сільськогосподарського призначення й запроваджуються нові умови зміни цільового призначення земельних ділянок. Відтепер надання дозволу органів виконавчої влади, місцевого самоврядування на таку зміну та її розроблення не потрібно. Тобто знято ризик шалених хабарів та корупції.

Загалом новації цього закону є місткими та фронтальними. Так, встановлено новий розмір площі орендованої земельної ділянки для надання громадянинові (до 6 га), а площа земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної або комунальної власності, право оренди, емфітевзису якої виставляється на земельні торги — до 20 гектарів.

Підписуйтесь на LexInform в Telegram. Найважливіші юридичні новини

Але головні новації полягають у тому, що землі державної власності за межами населених пунктів (крім земель, які потрібні державі для виконання її функцій) будуть передані до комунальної власності сільських, селищних, міських рад, тобто громадам. Таким чином відбудеться величезна децентралізація земельного фонду. Загальна площа переданих земель по країні близька до території деяких європейських держав. Тож мова про величезний капітал, який дістанеться територіальним громадам. Тому з 1 липня цього року громадяни України можуть набувати право власності на земельні ділянки площею до 100 га (для сільгоспвиробництва), а з 1 січня 2024- го року таку можливість отримають також юридичні особи, власниками яких є українці, які зможуть купувати до 10 тисяч гектарів землі. При цьому заборонено продаж державних і комунальних земель. Питання, чи надавати іноземцям право купувати землю, вирішуватиметься на референдумі.

Разом із тим прийняття цього закону супроводжувалося зняттям безлічі спекулятивних питань. Головне з них: «нашу землю приберуть іноземці», що все це «робиться для МВФ». І такі спекуляції не полишають політиків на кшталт народних депутатів від партій «Батьківщина» та «Опозиційна платформа — За життя». Відповідаючи на подібні закиди можна навести аргументи з досвіду децентралізації земель в інших країнах. Так, проросійськи налаштованим депутатам відомо, що в тій же Росії ринок землі є відкритим. І функціонує він досить активно, як і в більшості європейських країн. А земельні сервітути та іпотека стали інструментом збільшення інвестицій у всьому світі.

Окреме питання про державну охорону земель. Як вказується порядок здійснення державного контролю за використанням та охороною земель встановлюється цим законом, Земельним кодексом України, законами України «Про охорону земель» та «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». При цьому запроваджується інститут громадських інспекторів з контролю за використанням та охороною земель. Їх призначатиме центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Державний контроль за використанням та охороною земель здійснюватимуть виконавчі органи сільських, селищних, міських рад у межах повноважень, визначених законом, у разі прийняття відповідною радою рішення про здійснення такого контролю. Для полегшення цього завдання документація із землеустрою розробляється в електронній та паперовій формах у вигляді схеми, проекту, робочого проекту або технічної документації. Така документація має бути публічною та загальнодоступною.

Отже, земельна децентралізація продовжує наступ. Тепер важливо не втратити темпів земельної реформи й не загубити її мету — захист інтересів громад та людей, які живуть і користуються цими землями, які мають бути в їх повній власності, тобто у володінні, використанні та розпорядженні.

LEX.ЮРИСТ

Сучасна онлайн-платформа для юриста.
Оновлення щоденно.

ДОКЛАДНІШЕ

Віктор КОВАЛЬСЬКИЙ

Джерело: Юридичний вісник України

В Україні

Надати нотаріусам повноцінний доступ до земельного кадастру закликала НПУ

Опубліковано

on

Нотаріальна палата України нагадує, що 1 липня 2021 р. набирає чинності низка законів щодо відкриття ринку земель сільськогосподарського призначення, зокрема Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення» № 552-IX.

LEX.НОТАРІУС

Робочий простір для нотаріусів та реєстраторів з усіма документами.
Оновлення щоденно.

ДОКЛАДНІШЕ

Змінами до ст. 55 Закону «Про нотаріат» передбачається, що при посвідченні угоди про відчуження земельної ділянки с/г призначення нотаріус перевіряє дотримання встановлених Земельним кодексом України вимог до набувачів права власності, зокрема обмежень щодо загальної площі земельних ділянок, які вправі набувати у власність одна особа. Така перевірка здійснюється, зокрема із використанням відомостей Державного земельного кадастру.

Вимоги до набувачів с/г ділянок будуть визначатись новою редакцією ст. 130 Земельного кодексу України. Порядок здійснення перевірки набувачів затверджений постановою Кабінету Міністрів від 16 червня 2021 р.

Здійснення повноцінної перевірки дотримання вимог до набувача неможлива без належного забезпечення роботи ДЗК, а неналежна перевірка концентрації земель с/г призначення призводитиме до вкрай серйозних наслідків – конфіскації земель.

Підписуйтесь на LexInform в Telegram. Найважливіші юридичні новини

Враховуючи проведений аналіз ст.ст. 22, 130 ЗКУ та положень Порядку щодо здійснення нотаріусами перевірок набувача, а також перевірки концентрації земель с/г призначення, Нотаріальна палата України звернулася до Голови Держгеокадастру, а також в.о. Генерального директора ДП «Центр Державного земельного кадастру», з проханням:

– забезпечити можливість пошуку нотаріусом земельних ділянок в ДЗК за певними ідентифікаторами;

– забезпечити можливість перевірки інформації про належність земельної ділянки до такої, яка була сформована в результаті виділення її в натурі (на місцевості) власнику земельної частки (паю), та про її віддаленість від державного кордону України, та надати роз’яснення щодо порядку здійснення такої перевірки;

– врегулювати питання процедури підключення нотаріусів до ДЗК (не перегляд у режимі читання), а також визначити вид та форму документа, який формує нотаріус за результатом пошуку земельних ділянок за суб’єктом (витяг, відомість, інформація тощо) з ДЗК, його ідентифікаційні дані;

– забезпечити безоплатність отримання інформації нотаріусами для підрахунку концентрації земель, оскільки такі витрати покладаються на набувача;

– забезпечити доопрацювання інформаційної взаємодії між ДЗК та ДРРП та поінформувати про строки.

Також НПУ закликала забезпечити безспірність вчинення нотаріусами нотаріальних дій з метою дотримання законних прав та інтересів фізичних та юридичних осіб в умовах відкриття ринку земель сільськогосподарського призначення.

Читати далі

В Україні

4-й етап вакцинації проти COVID-19 розпочато

Опубліковано

on

Міністерство охорони здоров’я України інформує, що стартував 4-й етап вакцинації від COVID-19, на якому щеплять людей старше 60 років, а також людей віком 18-59, які мають супутні захворювання, ув’язнених та персонал закладів позбавлення волі та слідчих ізоляторів.

Одночасно продовжується щеплення пріоритетних груп з попередніх етапів, а на підконтрольній Уряду території щеплюють громадян, які проживають на тимчасово окупованих територіях.

LEX.ЮРИСТ

Сучасна онлайн-платформа для юриста.
Оновлення щоденно.

ДОКЛАДНІШЕ

Нагадаємо, розпочалася вакцинація організованих колективів, які мають у своєму штаті понад 50 осіб, охочих щепитися.

Читати далі

В Україні

У Раді зареєстровано ініціативи з розвитку індустріальних парків

Опубліковано

on

У Парламенті зареєстровано законопроекти зі змінами до Податкового та Митного кодексів, що містять фіскальні стимули для індустріальних парків. Співавторами стали 29 народних депутатів різних фракцій. Ці ініціативи отримали реєстраційні номери 5688 і 5689.

Законопроекти передбачають можливість для учасників індустріальних парків отримати звільнення від сплати ввізного мита на обладнання, імпортного ПДВ на обладнання і від податку на прибуток на 10 років. Також пропонується надати місцевим владам право встановлювати пільги щодо місцевих податків для індустріальних парків та їх резидентів.

LEX.ЮРИСТ

Сучасна онлайн-платформа для юриста.
Оновлення щоденно.

ДОКЛАДНІШЕ

При цьому до одержувачів стимулів будуть встановлені вимоги з метою уникнути зловживань при використанні особливого податкового режиму. Так, учасником індустріального парку зможе бути окрема юрособа з видами діяльності, що відносяться до переробної промисловості і науково-технічну діяльність. Ввезене в пільговому режимі обладнання повинно протягом 5 років працювати виключно в межах індустріального парку – без права здачі в оренду, лізинг або передачу в користування третім особам.

Для отримання стимула з податку на прибуток учасник індустріального парку повинен знаходитися там не менше 10 років, і не повинен нараховувати та виплачувати дивіденди.

Підписуйтесь на LexInform в Telegram. Найважливіші юридичні новини

Разом з уже в процесі розгляду Парламентом законопроектом 4416-1 два нові законопроекти складають пакет ініціатив, покликаних запустити механізм індустріальних парків в Україні.

За словами одного з авторів законопроектів, заступника голови комітету ВР з питань економічного розвитку Дмитра Кисилевського, пропонований набір податкових і митних стимулів для резидентів індустріальних парків дозволить Україні конкурувати за інвестиції з сусідніми країнами.

“Без податкових, митних та фінансових стимулів індустріальні парки ніде не працюють. Є зрозумілий набір інструментів, випробуваний багатьма країнами, в тому числі нашими сусідами. Тому не треба винаходити велосипед. Треба просто дотримуватися того, що вони самі робили, щоб стати успішними”, – підкреслив заступник голови комітету ВР з економрозвитку.

Як приклад він навів Угорщину, де в 210 індустріальних парках створюється близько 30% національного ВВП.

LEX.ЮРИСТ

Сучасна онлайн-платформа для юриста.
Оновлення щоденно.

ДОКЛАДНІШЕ

При цьому в Угорщині під час заходу в індустріальний парк інвесторам пропонують податкову знижку до 80% на 5 років (за умови інвестицій понад € 350 тис.), А також 50% знижки на оплату соціальних внесків і державні субсидії в розмірі € 1300 за кожне робоче місце .

Кисилевський зазначив, що надання індустріальним паркам різних стимулів вигідно для держави – оскільки кожен $ 1 державних вкладень в парк дозволяє залучити $ 5-6 інвестицій. Крім того, один гектар площі індустріального парку створює за експертними оцінками близько 50 робочих місць.

Індустріальний парк – це ділянка землі промислового призначення, куди підведені інженерні мережі і дороги, можуть бути готові промислові корпуси. Інвестору достатньо встановити обладнання на почати працювати. У міжнародній практиці на території індустріальних парків діють спеціальні податкові режими, інвесторам надаються ряд компенсацій. Індустріальні парки є поширеним інструментом промислового розвитку, що спрямований на подолання сировинної структури економіки.

Читати далі

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Facebook

TWITTER

Календар юриста

В тренді

© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2021
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.

Telegram