Connect with us

Юридична практика

Квартирні махінації Нацгвардії Перший обвинувальний вирок є, але радіти йому поки що рано

Дата публікації:

Юрій Котнюк,
ЮВУ

Цього місяця було ухвалено перший вирок у резонансній справі про махінації з житловим фондом Національної гвардії України, які за певними оцінками заподіяли державі збиток на суму 81 мільйон гривень: 10 листопада вироком Солом’янського районного суду Києва до умовного позбавлення волі було засуджено двох другорядних учасників цієї афери — Алісу Гринчук й Олену Солому, які, маючи офіційний статус оцінювачів майна, «малювали» фальсифіковані звіти про ринкову вартість квартир. Але попри те, що зазначений вердикт було ухвалено шляхом затвердження добровільно укладеної угоди про визнання винуватості між обвинуваченими і прокурором Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, він має всі шанси бути скасованим, як це вже не раз було у вітчизняній судовій практиці.

Як «Укрбуд» заходив на ринок житлового будівництва

Розповідь про цю історію хотілося б почати з ХІХ століття, коли в 1839 році в ході будівництва Києво-Печерської фортеці було завершене зведення одного з її елементів — Прозоровської башти у формі кільця. Відтоді й донині в ній квартирувалися різні військові формування, зокрема з 1993 р. підрозділ Національної гвардії, потім Внутрішніх військ, потім знову Національної гвардії з охорони дипломатичних представництв. Але окрім самої башти цій військовій частині належало ще 2,13 гектара прилеглої території, без якої вона могла й обійтися, тому в 2006 році між Головним управлінням Внутрішніх військ МВС України і ТОВ «Фінансово-будівельна компанія «Пагода» було укладено договір про передачу 0,9 га під будівництво висотного будинку під назвою Житловий комплекс «Аристократ» за адресою вулиця Щорса (нині Євгена Коновальця), 34-а. За його умовами ГУВВ мало отримати п’яту частину житлових і нежитлових приміщень, що складало 50 шикарних квартир і 30 машино-місць у підземному паркінгу, але оскільки військовим була така розкіш явно зайвою, це добро планувалося потім обміняти на значно більшу кількість скромніших квартир у якомусь менш престижному районі. Однак, після кризи 2008 року стало зрозуміло, що в силу своєї фінансової кволості «Пагода» не зможе довести проект до ладу, тож почалися тривалі пошуки більш сильного партнера, на роль якого зголосилося ТОВ «Укрбуд Девелопмент», що входило до корпорації «Укрбуд», про яку варто розповісти докладніше.

Публічне акціонерне товариство «Будівельна корпорація «Укрбуд» є правонаступницею ліквідованого ще в липні 1991 року Міністерства будівництва УРСР і підпорядковується Кабінету Міністрів України. Це складний комплекс будівельних підприємств, проектних інститутів і навчальних закладів, який спеціалізувався на промисловому будівництві, зокрема на зведенні об’єктів військово-промислового комплексу. Й ось у червні 2020 року цей гігант індустрії очолив 29-літній Максим Микитась: сам по собі він був мало що вартий, але у нього був дуже впливовий батько — Віктор Григорович Микитась, якого з повагою називають легендою галузі, оскільки під його керівництвом будувалися різні споруди Чорнобильської АЕС, причому як до аварії на ній, так і після неї.

Після того, як Микитась-молодший став президентом даної корпорації, вона, окрім промислового, почала займатися ще й житловим будівництвом, причому її своєрідною фішкою стало зведення висоток на колишніх землях «оборонки». В цьому немає нічого дивного: раз інженери «Укрбуду» займалися будівництвом і поточним ремонтом її об’єктів, значить вони першими знали, котрі з них виводяться з її структури й пускаються в цивільний обіг. Чим і користувалися для того, щоб через треті руки задешево придбати цінні земельні ділянки. У зв’язку з цим дуже скоро під дахом «Укрбуду» в статусі афільованих чи асоційованих членів корпорації пригрілися десятки приватних підприємств, кожне з яких мало в своїй назві слово «укрбуд». Найбільшим було ТОВ «Укрбуд Девелопмент», яке належало Микитасю. Користуючись авторитетом державної корпорації та перевагами, які надавало членство в ній, воно займалося зведенням житлових комплексів у Києві.

Ще однією особливістю даної корпорації була реанімація проблемних об’єктів будівництва. За класичним сценарієм «Укрбуд Девелопмент» будувало десь на околиці міста цілком придатні для житла будинки — хоч зараз вселяйся в його квартири, потім знаходила якийсь недобуд у центрі міста й пропонувала його змученим від очікування інвесторам обмін. Така практика дуже подобалася міській владі, тож не дивно, що Максим Микитась у 2014 році став депутатом Київміськради від мерської фракції «Удар», а в 2016 році злетів ще вище — став народним депутатом на довиборах на одному з округів Чернігівської області, де переміг за неформальної підтримки Блоку Петра Порошенка. У зв’язку з цим він залишив посаду голови правління «Укрбуду», але продовжував впливати на його діяльність, уже не кажучи про те, що залишився власником ТОВ «Укрбуд Девелопмент».

Поштовхом стало журналістське розслідування

У тому ж 2016 році між Головним управлінням Національної гвардії України, «Пагодою» і «Укрбуд Девелопмент» було підписано тристоронню угоду, за умовами якої ГУНГУ виходила з проекту ЖК «Аристократ», яке було в стані 64-х відсотків готовності, але при цьому взамін за свої недобудовані 50 квартир і 30 машино-місць отримувала готові на всі 100 відсотків 65 квартир у збудованому «Укрбуд Девелопмент» житловому комплексі «Оберіг», розташованому на вулиці Бориспільській поруч із Київським бронетанковим заводом. З боку Нацгвардії угоду підписав тодішній її командувач генерал-лейтенант Юрій Аллеров.

Про те, що такий обмін був страшенно невигідним для держави, вперше повідомило 5 грудня 2017 року інформаційне агентство «Бігус. Інфо», яке присвятило цій події 14-хвилинний телефільм, де розповідалося, що НГУ втратила на цьому сто мільйонів гривень. Навряд чи журналісти самі докопалися до цієї інформації — їх роль полягала в тому, щоб художньо оформити й опублікувати інформацію, передану співробітниками МВС, котрі знали про деталі цієї оборудки й були дуже нею невдоволені. Попри те їх праця не була марною — вже 11 грудня того ж року Національне антикорупційне бюро України відкрило за даним фактом кримінальне провадження, проте активні дії по ньому почалися тільки в травні 2019 року, — після того, як Петро Порошенко програв президентські вибори, а Юрій Аллеров був звільнений з посади командувача Нацгвардії.

Так, 14 травня було затримано самого Аллерова, генерального директора ТОВ «Укрбуд Девелопмент» Олега Майбороду й колишнього директора ТОВ «Експерт оцінка плюс» Алісу Гринчук, яка проводила оцінку майна. Їм було повідомлено про підозру в заволодінні державним майном в особливо великих розмірах шляхом зловживання службовим становищем (ст. 191 ч. 5 Кримінального кодексу України) й обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з можливістю вийти під заставу: найменшу для Гринчук (1,5 млн грн), найбільшу для Аллерова (4,8 млн). Усі троє дуже скоро сплатили необхідну суму й звільнилися з ув’язнення, але справа на цьому не закінчилася. Через кілька місяців до кримінальної відповідальності було притягнуто ще низку учасників афери, в тому числі й самого Микитася — це сталося після того, як він програв парламентські вибори і втратив статус народного депутата. Йому було обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з можливістю вийти на волю під заставу спочатку у 80, а потім і 100 мільйонів гривень. Таких грошей у нього не знайшлося, тож нині колишній народний депутат перебуває в Київському слідчому ізоляторі.

Найслабшою ланкою виявилися молоді оцінювачки

А ще серед тих, кому було повідомлено про підозру, була колишній директор ТОВ «Меркурій Партнерс» Олена Солома, яка так само, як і Аліса Гринчук, зіграла в даній історії роль оцінювача майна. Ось ці двоє молодих жінок і стали найслабшою ланкою: коли НАБУ і САП збагнули, що добитися швидкого обвинувального вироку всім підозрюваним не вдасться, а хоч якийсь результат показати треба, то детективи, слідчі й прокурори переконали Гринчук і Солому погодитися на угоду про визнання винуватості. Для цього обом суттєво зменшили обсяг обвинувачень: виділивши матеріали справи в окреме провадження, їм замінили співучасть у заволодінні чужим майном на підроблення документів (ст. 358 ККУ) й приховування злочину (ст. 396).

У кінцевому варіанті пред’явлене Алісі Гринчук обвинувачення полягало в тому, що вона оцінила належне Нацгвардії в ЖК «Аристократ» майно в 126 мільйонів гривень, при його дійсній ринковій вартості 182 млн грн, а запропоновані до обміну квартири в ЖК «Оберіг» у 127 млн грн, при їх дійсній вартості не більше 101 млн грн. Різниця, як бачите, 81 млн грн. Олена Солома була залучена зловмисниками до цієї оборудки після того, як Фонду державного майна України здалися непереконливими розрахунки Аліси Гринчук і він зажадав провести повторне оцінювання. Його проведення й доручили Олені Соломі, яка трошки відкоригувала цифри своєї попередниці: підняла вартість приміщень в «Аристократі» з 126 до 144 мільйонів, а в «Оберегу» з 127 до 146 млн грн. Тобто результат той самий, але формально вважалося, що вимоги ФДМУ виконані. Визнавши вину в інкримінованих злочинах, А. Гринчук погодилася на покарання в 4 роки позбавлення волі умовно з іспитовим строком 2 роки, О. Солома — на 3 роки такого ж умовного позбавлення волі з іспитовим строком 1 рік.

Найбільш сумнівним моментом даної угоди є питання про те, звідки в сторони обвинувачення взялася така впевненість, що 50 квартир і 30 машино-місць у недоведеному до ладу будинку коштують 182 млн грн, а 65 квартир у готовому — 101 млн грн. В тексті вироку з приводу цього не наведено ні звіту якого-небудь незалежного оцінювача, ні висновків економічної експертизи, ні власних розрахунків слідчих. Виходить так, що обвинувачені погодилися, значить так воно і є й даний факт підтверджено вироком суду. Та коли прийде час розглядати в суді справу за обвинуваченням Аллерова, Микитася та інших учасників злочину, цей вирок не стане для суддів, так би мовити, залізобетонним доказом — доведеться прокурорам пред’являти розрахунки, з яких вони вивели цифру 81 мільйон гривень заподіяних державі збитків.

Але причиною для скасування цього вердикту в суді апеляційної інстанції може стати інша обставина. Справа в тому, що в тексті вироку, хоч і в знеособленому вигляді, але названі співучасники злочину, яких попри те цілком можливо ідентифікувати. Причому названі в тому контексті, що ці особи, як не крути, але винні в заволодінні державним майном в особливо великих розмірах, бо саме за приховування цього тяжкого злочину були засуджені Гринчук і Солома. Все це дає підстави як цим підозрюваним, так і їхнім адвокатам оскаржити законність вироку з мотивів порушення принципу презумпції невинуватості. Успішні приклади такого оскарження судовій практиці відомі — подібний випадок був докладно описаний в одному з минулих номерів нашої газети («Перлина Троєщини виявилася фальшивою», ЮВУ, № 41/2020 р., URL: https://yvu.com.ua/perlyna-troyeshhyny-vyyavylasya-falshyvoyu/).

Тож висновок про те, що цей вирок став нехай маленькою, але перемогою детективів НАБУ, був би передчасним — почекаємо, доки він набере законної сили.

Джерело: Юридичний вісник України

Юридична практика

Дніпровський металургійний завод: Верховний Суд вирішив, що Антимонопольний комітет «переборщив» із сумою штрафу

Опубліковано

on

Юрій Котнюк,
ЮВУ

На початку цього року Антимонопольний комітет України (далі — АМКУ) остаточно програв українському олігарху Олександру Ярославському справу про штраф у сумі 58 мільйонів гривень за порушення закону в ході придбання ним Дніпровського металургійного заводу, який до цього належав російському олігарху Роману Абрамовичу. У своїй постанові від 21.01.2021 р. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду погодився з висновками судів попередніх інстанцій про те, що порушення були, але вони не заслуговували на такий великий штраф. А оскільки в подібних випадках органи судової влади не можуть підміняти інші органи й призначати іншу суму, то було вирішено взагалі скасувати рішення АМКУ в частині призначення штрафу.

Невдалі пригоди російських олігархів в Україні

Розташований на околицях міста Дніпро металургійний завод ще зовсім недавно носив ім’я «всеукраїнського старости» Григорія Петровського, а тому в народі його ще іноді називають «Петрівкою». В процесі великої приватизації дев’яностих цей гігант індустрії потрапив під контроль структур Ігоря Коломойського, але у 2008-му, образно кажучи, за день до кризи, той зумів дуже вигідно продати його належному Абрамовичу холдингу «Євраз». В пакеті з ним були продані ще чотири підприємства галузі: розташований у Кривому Розі гірничо-збагачувальний комбінат «Суха Балка» й три розташовані в Дніпропетровську та Дніпродзержинську коксохімічні заводи. Аналітики називали цю оборудку кращою в житті Коломойського, оскільки він, за їхніми підрахунками, отримав від продажу цього господарства від півтора до двох мільярдів доларів США, хоча потратив на придбання в десять разів менше. А от «Євраз», навпаки, заробив на цьому менше, ніж витратив.

Нагадаємо, що в середині 2000-х світове споживання металу збільшувалося з кожним роком, ціни на нього росли й здавалося, що так буде завжди, тому російські олігархи, не рахуючи грошей, агресивно скуповували металургійні підприємства, причому не лише в країнах колишнього СРСР, а й у Західній Європі та Північній Америці. Думали, що купують курку, яка несе золоті яйця, виявилося, що валізу без ручки, яку й нести важко, і кинути шкода. Деякі з них все ж таки довелося кинути, тобто продати за символічний один долар, але українські активи їм вдалося спихнути значно дорожче. Так, Ярославський, який до того вже придбав в іншого російського олігарха Олега Дерипаски Харківський тракторний завод, а в «Євраза» — згадану вище «Суху Балку», заплатив за «Петрівку» 106 мільйонів доларів. Як він тоді пояснював діловим виданням, в його планах було створення чогось на кшталт вертикально інтегрованого холдингу, в якому «Суха Балка» виробляє для ДМЗ залізорудну сировину, а той виробляє з неї метал для Харківського тракторного.

Правда, скептично налаштовані аналітики тоді припускали, що насправді Ярославський має грандіозні плани із заготівлі металобрухту, натякаючи на те, що «Петрівка» під його керівництвом дуже скоро зупиниться й буде розібрана. Та життя поки що не підтвердило ці прогнози, хоча й показало, що вони були не такі вже й далекі від дійсності. Про це можна судити з офіційних даних про обсяги виробництва трьох основних видів продукції з 2017 року, коли ДМЗ належав Абрамовичу, і в 2020-му, коли там уже господарював Ярославський. Так виробництво чавуну зменшилося з 1 019 до 160 тис тонн, сталі — з 918 до 175 тис тонн, сталевого прокату — з 785 до 140 тисяч тонн.

Менеджери Ярославського двічі наступили на одні й ті самі граблі

Але від економічних питань перейдемо до суто юридичних. Коли ми говоримо, що Абрамович продав Ярославському Дніпровський металургійний завод, — це не зовсім вірно, оскільки формально одна кіпрська офшорка продала іншій кіпрській офшорці сто відсотків акцій третьої кіпрської офшорки, якій і належали 98 % акцій Приватного акціонерного товариства «Євраз–ДМЗ», як тоді офіційно називалася «Петрівка». Не заплутаймось у назвах: підконтрольна Абрамовичу компанія-продавець називається «Фегілтон Лімітед», підконтрольна Ярославському компанія-покупець називається «Сеналіор Інвестментс Лімітед», а компанія, якій належить 98 % акцій ДМЗ, — «Дрампіско Лімітед». На олівець до Антимонопольного комітету потрапила «Сеналіор», яка опосередковано придбала завод, не спитавши на це його дозволу, оскільки, відповідно до положень Закону України «Про захист економічної конкуренції» для прямого чи опосередкованого придбання будь-якого підприємства, вартість річної продукції якого перевищує поріг у 4 мільйони євро, обов’язково потрібна згода згаданого відомства.

Нагадаємо хронологію. Першого березня 2018 року «Фегілтон» і «Сеналіор» підписали договір купівлі-продажу, про що одразу ж повідомили на своїх сайтах як ДМЗ, так і «Євраз», по тому цю інформацію поширили сотні електронних засобів масової інформації. Шостого березня Антимонопольний комітет надіслав «Сеналіору» лист із вимогою про надання детальної інформації про цю оборудку, а 16 березня вказана компанія офіційно, тобто в свинячий голос, надіслав до АМКУ прохання про дозвіл на придбання. Ця ситуація виглядає доволі смішною з огляду на те, що влітку 2017 року інша підконтрольна Ярославському кіпрська офшорка під назвою «Барклемонд Інвестмент Лімітед» в приблизно такий же спосіб і без дозволу придбала «Суху Балку», за що рішенням Антимонопольного комітету від 23.11.2017 р. була оштрафована на 340 тисяч гривень, й ось тепер менеджери олігарха вирішили знову наступити на ті ж самі граблі. Й тоді чиновники АМКУ, напевне, вирішили, що цього разу йому так дешево не минеться.

Принцип «один за всіх і всі за одного» виявився недоречним

Варто зазначити, що «Петрівка» є лише одним із шести розташованих на підконтрольній Україні території підприємств, які виробляють чавун, сталь і прокат, то ж про якусь монополію не могло бути й мови, а дозвіл на придбання заводу компанія «Сеналіор» отримала б (а в подальшому й дійсно отримала) без зайвих проблем. Але за сам факт ігнорування вимог чинного законодавства на неї мав бути накладений штраф. Для подібних порушень згаданий вище закон передбачав два варіанти визначення його розміру. Перший — до 5 відсотків суми реалізованої в звітному році продукції. Другий варіант — якщо продукція не реалізовувалася або її сума з поважних причин не була задекларована — фіксована цифра 170 тисяч гривень. В даному випадку для «Сеналіор» більше підходив другий варіант: ця компанія була створена в жовтні 2017 р., тобто за кілька місяців до придбання «Петрівки», й відповідно до законів Республіки Кіпр свою першу декларацію мала подати до компетентних органів цієї держави до 31.03.2019 р. Проте в Антимонопольному комітеті вирішили, що за скоєний цією компанією гріх має відповідати не лише вона, а й уся бізнес-імперія Ярославського, всіма підприємствами якої у 2017 році було реалізовано продукції на 8,6 млрд грн, а за 9 місяців 2018-го — на 3,7 млрд грн. На думку чиновників, штраф у 58 млн грн, накладений рішенням АМКУ від 25.04.2019 р., цілком вкладався в 5-відсотковий ліміт і мав стати належним застереженням від подібних порушень у майбутньому.

Формальні підстави для цього були. Відповідно до статті 52 Закону України «Про захист економічної конкуренції» штраф міг бути накладений як на фізичну чи юридичну особу, так і на групу суб’єктів господарювання, в якій один із них здійснює контроль над іншими. В цій ситуації і Дніпровський металургійний, і Харківський тракторний, і «Суха Балка» перебували під контролем товариства з обмеженою відповідальністю «Девелопмент Констракшн Холдинг», яке займається управлінням активами названих вище трьох підприємств, а ще, крім того, низки торговельно-розважальних, офісно-готельних та інших комплексів. Від англійської назви цього товариства — «Development Construction Holding» — підпорядковані їй, тобто персонально Олександру Ярославському, суб’єкти господарювання зазвичай іменують себе групою «DCH». Сукупний розмір вартості реалізованих усіма цими підприємствами товарів, робіт і послуг якраз і складав названу вищу суму в згадані періоди.

Таким чином Антимонопольний комітет вирішив застосувати принцип «один за всіх і всі за одного», що в даному випадку означає — за порушення одного розплачуються всі. Проте юристи Ярославського, які подали до Господарського суду Києва позов про скасування рішення АМКУ в частині накладення штрафу, знайшли слабке місце в цій логіці. Річ у тім, що в частині 4 згаданої вище статті 52 чітко зазначено, що штраф може накладатися на всю групу лише в тому випадку, коли підпорядковані їй суб’єкти господарювання не лише вчинили дії, які призвели до порушення законодавства про захист економічної конкуренції, а й отримали чи могли отримати переваги в конкуренції чи інші вигоди. Розтлумачити це можна було так, що коли компанія «Сеналіор» вчинила порушення, від якого нікому, окрім неї, не стало ні холодно, ні жарко, то нести відповідальність має лише вона одна. Але якщо від цього порушення отримала якусь неправомірну виходу вся група «DCH» чи хоча б один з інших її членів, тоді платити штраф мала б уся група.

Яким чином треба визначати факт отримання неправомірної вигоди детально описано в документі під назвою Рекомендаційні роз’яснення Антимонопольного комітету України № 39-рр від 9.08.2016 р. Там згадується і про збільшення за рахунок недобросовісної конкуренції обсягу реалізації своїх товарів, і про збільшення частки на ринку, і про встановлення контролю над обмеженими ресурсами, але ключовий момент полягає в тому, що можливість отримання переваг у конкуренції чи інших вигод повинна встановлюватися в кожному окремому випадку.

Розглянувши аргументи сторін, суддя Господарського суду Києва Сергій Щербаков вирішив, що цього АМКУ якраз і не зробив. В спірному рішенні було зазначено, що на ринках вище й нижче ланцюга виробництва металопрокату, яким займається «Петрівка», знаходяться два інших підприємства групи «DCH» — гірничо-збагачувальний комбінат «Суха Балка», який виробляє залізорудну сировину, і Харківський тракторний завод, який споживає метал для виробництва готової продукції. Але разом з тим у рішенні АМКУ, на думку судді Щербакова, не було встановлено, тобто детально описано, які саме вигоди й переваги отримають зазначені рудокопи й машинобудівники від того, що до їхньої групи приєднаються ще й металурги. Враховуючи викладене рішенням суду від 16.01.2020 р. позов було задоволено і рішення АМКУ в спірній його частині визнано недійсним, причому в мотивувальній частині окремо було підкреслено, що виносячи свій вердикт, Антимонопольний комітет зробив це всупереч власним роз’ясненням. Постановою Північного апеляційного господарського суду рішення ГСК було залишене без змін.

У касаційний скарзі юристи АМК нарікали на те, що суди попередніх інстанцій застосували Рекомендаційні роз’яснення, які не мають статусу нормативно-правового акта, тому не є обов’язковими під час прийняття рішення органами АМКУ, але суддів Верховного Суду цей аргумент не переконав. Бо й справді — навіщо було завантажувати своїх співробітників роботою й писати документ, положення якого потім самому ж ігнорувати.

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі

Юридична практика

Реформа в органах прокуратури та її судові наслідки

Опубліковано

on

Анастасія НІКОЛЕНКО,
юрист GOLAW, адвокат

Більше року тому була розпочата реформа органів прокуратури, першим кроком якої стала атестація її працівників. Її наслідок — понад тисяча звільнених працівників Генеральної прокуратури України та регіональних прокуратур звернулися з позовами до своїх колишніх роботодавців із вимогами про поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.

На сьогодні проходить третя хвиля атестації прокурорів місцевих прокуратур, а отже, кількість таких позовів лише збільшуватиметься. Хоча вже й зараз за результатами розгляду цієї категорії спорів ми вже можемо підбити певні підсумки проведеної реформи та проаналізувати напрацьовану судову практику.

Перша ластівка Верховного Суду

Двадцять шостого листопада 2020 року в справі № 200/13482/19-а Верховний Суд уперше висловив свою позицію щодо застосування норм права у справі про поновлення на посаді звільненого в ході реформи прокурора. КАС ВС залишив без змін судові рішення судів першої та апеляційної інстанції, які поновили трудові права незаконно звільненого працівника регіональної прокуратури. Справа стосувалася прокурора, якого не допустили до проходження атестації та звільнили через невідповідність поданої ним заяви про переведення. Вирішувалося питання: чи правомірним є звільнення позивача з посади у зв’язку з поданням заяви про переведення за формою, що не відповідає вимогам Порядку проходження прокурорами атестації (далі — Порядок). Верховний Суд висловився однозначно: заява прокурора про переведення відповідає вимогам закону, якщо містить у собі відомості про переведення на посаду прокурора в обласну прокуратуру; про намір пройти атестацію; про надання згоди на обробку персональних даних, на застосування процедур та умов проведення атестації. Саме ці відомості передбачені Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури» № 113-ІХ (далі — Закон № 113-ІХ). Порядок проходження прокурорами атестації — це відомчий підзаконний нормативним акт, який не повинен суперечити закону. Важливий також і висновок судів про те, що подання прокурором заяви, яка не відповідає вимогам Порядку, не можна ототожнюватися з неподанням такої заяви взагалі.

У будь-якому разі підставою для звільнення прокурора з посади є саме неподання у встановлений строк заяви про переведення та про намір у зв’язку із цим пройти атестацію.

Зазначена постанова Верховного Суду має позитивний вплив на формування єдиної правозастосовної практики. Це особливо важливо під час перегляду справ, у яких суди першої інстанції відмовляли в поновленні на посадах прокурорів через те, що подані ними заяви про переведення та намір пройти атестацію не містили передбачених Порядком та Законом № 113-ІХ вимог. Під час судового розгляду до змісту цих заяв відтепер прикута особлива увага.

Що враховують в апеляції?

Наразі в Єдиному Державному реєстрі судових рішень міститься 21 постанова судів апеляційної інстанції, де питання протистояння «звільнений внаслідок реформи прокурор vs органи прокуратури» вирішено на користь працівників. Апеляційні суди підтримують доводи позивачів про відсутність факту ліквідації, реорганізації або скорочення кількості прокурорів органів прокуратури.

Там констатують: відбулося лише перейменування Генеральної прокуратури на Офіс Генерального прокурора, а регіональних прокуратур — на обласні. Отже, посилання в наказі про звільнення на п. 9 ч. 1 ст. 51 Закону України «Про прокуратуру» є безпідставним, а звільнення — незаконним. Крім того, зазначення лише пункту, частини та номера статті закону без зазначення конкретної підстави для звільнення, породжує для позивачів негативні наслідки у вигляді стану юридичної невизначеності щодо підстав такого звільнення.

Суди посилаються на рішення Європейського суду з прав людини «Полях та інші проти України» та проводять аналогію між звільненням осіб на підставі Закону України «Про очищення влади» та звільненням прокурорів за результатами проведеної реформи в органах прокуратури. Як під час люстрації, так і під час реформи звільненню прокурорів з посад не передувала будь-яка індивідуальна оцінка їх роботи, їм не інкриміновано жодних незаконних дій, прорахунків у роботі чи незадовільної поведінки, яка була б несумісною зі статусом прокурора.

У справах за позовами працівників, які не пройшли один з етапів атестації, додатковою підставою для скасування рішень кадрових комісій про неуспішне проходження прокурором атестації слугує їхня невмотивованість. Водночас посилання Офісу Генерального прокурора на знищення матеріалів атестації до закінчення строку на оскарження рішень кадрових комісій критично сприймається судами, а також підтверджує доводи позивачів про безпідставність та необґрунтованість цих рішень.

Замість висновків

Про досягнення мети реформи та ефективність перезавантаження системи органів прокуратури говорити зарано. Наразі очевидними є такі наслідки. Процедура переведення та атестації прокурорів містить суттєві недоліки та порушує гарантовані Конституцією України трудові права працівників. Задля їх поновлення звільнені прокурори вимушені витрачати додаткові зусилля, кошти та час. Крім цього, непідготовлена реформа призвела до надходження значної кількості судових справ до й без того перезавантажених судів. Утім гарні новини в тому, що на сьогоднішній день судова практика формується на користь незаконно звільнених працівників.

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі

Юридична практика

Запорізький титано-магнієвий: кримінальне провадження завершене, господарські тривають

Опубліковано

on

Юрій Котнюк,
ЮВУ

Двадцять восьмого січня Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду цілком прогнозовано залишила без змін виправдувальний вирок Заводського райсуду м. Запоріжжя, винесений ще 29.05.2019 р., колишньому генеральному директору ТОВ «Запорізький титано-магнієвий комбінат» Володимиру Сиваку, якого Спеціалізована антикорупційна прокуратура обвинувачувала в розтраті 492 мільйонів гривень державних коштів. Підсумок даної судової епопеї полягає в тому, що діяльністю цього чоловіка державі, можливо, й були завдані значні збитки, але саме в тому, в чому йому було пред’явлене обвинувачення, складу злочину немає.

Виробництво відродила світова кон’юнктура

Розповідаючи про Запорізький титано-магнієвий комбінат (далі — ЗТМК), яке налічує 3,6 тисяч працівників, усі неодмінно згадують, що дане підприємство — єдиний в Європі виробник титанової губки. Це дійсно так, але з цього ще не витікає, що європейським виробникам готового титану, окрім як у Запоріжжі, ніде більше придбати даний напівфабрикат. До 1991 році в ЗТМК був, так би мовити, гарантований покупець — військово-промисловий комплекс СРСР, після розвалу якого раптом виявилося, що продукція комбінату, за таку ціну і з такою якістю нікому не потрібна — ні всередині країни, ні, тим більше, за кордоном, тому в 1993 році підприємство припинило випуск основного свого виробу — губчастого титану й зайнялося зовсім не тим, для чого будувався цей гігант радянської індустрії.

Проте наприкінці минулого століття попит на титан на світовому ринку почав зростати й виробляти його стало вигідно навіть на Запорізькому ТМК, і з того часу комбінат надовго став дійною коровою для осіб, наближених до «імператорів». До найбільшого ступеню досконалості схема його доїння була доведена за часів Віктора Януковича, який подарував цю годівничку Фірташу. Формально ЗТМК перебував у статусі державного підприємства, але в 2010 році його директором було призначено вже згаданого вище Володимира Сивака, який до того був комерційним директором належного Фірташу акціонерного товариства «Кримський содовий завод».

Цікаво, що далеко не всім представникам оточення Януковича сподобався цей атракціон нечуваної щедрості. Так, у грудні 2012 року не будь-хто, а парламентська газета «Голос України» опублікувала статтю про те, як менеджмент комбінату продає його готову продукцію з великою знижкою підконтрольним Фірташу посередницьким фірмам, які потім збувають її на світовому ринку вже за реальними цінами, внаслідок чого Фірташ має з цього прибуток у десятки мільйонів доларів, а ЗТМК — сотні мільйонів боргів перед постачальниками електроенергії й податковими органами.

Попри неоднозначне ставлення до такої практики навіть серед правлячих кіл держави, Януковичу закортіло взагалі подарувати Фірташу це підприємство. За розробленим урядом планом замість Державного підприємства «ЗТМК» створювалося товариство з обмеженою відповідальністю з такою ж назвою, в якому частка розміром 51 відсоток належала державі в особі Фонду державного майна України (далі — ФДМУ або Фонд), а право придбати решту (49%) надавалося приватній структурі, яка виграє конкурс. Його було проведено в кращих традиціях першої приватизації «Криворіжсталі»: за його умовами претендент повинен був довести свою здатність знаходити ринки збуту за кордоном, а головне — джерела сировини в межах України, для чого необхідно було надати копії довгострокових контрактів. Виграти його, звичайно, не міг ніхто, крім Фірташа, який заздалегідь придбав блокуючий пакет акцій одного італійського заводу з виробництва титану, а головне — взяв в оренду два належних державі гірничо-збагачувальних комбінати — Вільногірський та Іршанський, які в Україні видобували левову частку титанових руд.

Оцінку вартості комбінату на замовлення Фонду ДМУ проводила кишенькова структура під назвою Приватне підприємство «Бюро Маркуса», яка видала на гора цифру 1,466 млрд грн, хоча, як запевняли опоненти Фірташа, на відкритому прозорому конкурсі у кращих зразках другої приватизації «Криворіжсталі» його можна було би продати й за 5 млрд грн. Як і слід було очікувати, конкурс виграв один із належних Фірташу кіпрських офшорів — компанія «Толексіс Трейдінг Лімітед», яка відповідно до урядового плану мала внести до статутного фонду половину названої суми, що в перерахунку за тодішнім курсом валют становило 90 мільйонів доларів США.

Приватизацію було проведено, а модернізацію — ні

Таким чином, у державну казну від приватизації половини комбінату не надходило ні копійки — хіба що сподіватися на 51 відсоток дивідендів від майбутніх прибутків новоствореного ТОВ «ЗТМК», проте якби підприємством і надалі б керувала людина Фірташа, на ці прибутки надії не було жодної. Ось тоді, аби попередити вибух невдоволення, в інформаційний простір було запущене гасло про те, що у невдачах винний не підконтрольний олігарху менеджмент, а застаріле обладнання. За великим рахунком це так і було: на момент запуску в експлуатацію в 1956 році на комбінаті було найсучасніше в Радянському Союзі устаткування, порівняно з аналогічними підприємствами галузі, але через півстоліття воно стало найзастарілішим. Аби замінити його новим була придумана стратегічна програма розвитку й технічної модернізації виробництва, в рамках виконання якої фірташевський «Толексіс» повинен був потратити 110 млн $ на будівництво сучасних рудотермічних печей, ректифікаційних колон, електролізних ванн і багато чого іншого. Названа вище сума включала в себе ті $ 90 млн, які мали бути внесені в статутний капітал товариства, до яких необхідно було додати ще 20 мільйонів у тій же валюті суто на модернізацію. Крім того, відповідно до умов договору, підписаного 22.02.2013 р. між ФДМУ і «Толексісом», останнє брало на себе зобов’язання погасити за свій рахунок всі борги за електроенергію, податки й заробітну плату, накопичені попереднім власником — ДП «ЗТМК».

На різноманітні узгодження й погодження пішов без малого рік, тож установчі збори товариства, обрання його керівних органів і призначення В. Сивака директором відбулися аж у листопаді 2013 р., а 110 мільйонів доларів надійшли на рахунки ТОВ «ЗТМК» аж у наступному, 2014-му році. Але цей рік, як відомо, вніс великі корективи в раніше намічені плани. Так, Фірташ з особи, «наближеної до імператора», перетворився на віденського в’язня американської юстиції, яка з усіх українських олігархів саме його призначила на роль свого «ворога номер один». Зате Запорізький ТМК вперше за багато років почав декларувати неабияку прибутковість і платити державі чималі дивіденди: якщо в 2013 році його офіційний прибуток становив лише 9 мільйонів гривень, то в 2014-му аж 350 млн грн, з яких до державного бюджету в рамках виплатити дивідендів було перера хо вано 90 мільйонів.

А от з модернізацією виробництва не склалося — аудитори Державної фінансової інспекції потім порахували, що на зведення нових печей, колон і ванн з січня 2014 р. по травень 2015 р. пішло всього на всього 20 млн грн. Саме ця обставина спричинила те, що з одного боку, Спеціалізована антикорупційна прокуратура і Фонд держмайна подали до «Толексісу» спільний судово-господарський позов щодо розірвання договору про заснування ТОВ «ЗТМК» і повернення державі 49 відсотків його майнового комплексу, а з іншого боку Національне антикорупційне бюро почало кримінальне розслідування за фактом розтрати Володимиром Сиваком 492 мільйонів гривень. Детективи порахували, що саме таку суму зловмисник витратив на те, щоб заплатити борги попередника — ДП «ЗТМК» — перед «Запоріжжяобленерго» за електричний струм, перед банком «Надра» за непогашені раніше кредити, та перед іншими особами, хоча всі ці борги мала би погасити власним коштом кіпрська компанія «Толексіс». Тож на думку прокурорів САП, які підтримували обвинувачення в суді, в ці 492 мільйони оцінювався завданий державі в особі Фонду збиток і отримана «Толексісом» неправомірна вигода.

У рамках даного кримінального провадження 23 вересня 2016 року Сивак був затриманий, а ще через два дні Солом’янський районний суд Києва обрав йому запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з можливістю вийти під заставу в сумі 5 мільйонів гривен, які й були за нього сплачені ще через два дні. Що ж до клопотання про відсторонення від посади на час розслідування, то в його задоволенні суд відмовив, зазначивши, що це питання мають вирішувати збори учасників очолюваного ним товариства, тобто Фонд держмайна, якому належить контрольний пакет у розмірі 51%.

Сивак свою вину заперечував, пояснюючи це тим, що не міг вчинити інакше для забезпечення безперебійної роботи ввіреного йому підприємства, специфікою якого є безперервність виробництва. Так, якби він не заплатив за електроенергію, «Запоріжжяобленерго» могло припинити її подачу, що загрожувало техногенною катастрофою, оскільки для безпечного зберігання наявних на комбінаті хімічних речовин, необхідно було підтримувати спеціальний температурний режим. Тобто навіть якщо підприємство нічого б не виробляло, йому все одно потрібно постачати струм, аби не отруїти половину міста. Що ж стосується банку «Надра», то в нього в заставі перебувала велика кількість титанової руди, розпоряджатися якою комбінат не мав права без дозволу банка, який, у свою чергу, вимагав погашення заборгованості. Тож у цьому випадку екологічне лихо Запоріжжю не загрожувало, проте який смисл затівати модернізацію, якщо комбінат може зупинитися через відсутність сировини.

Детективи «перестаралися» з кваліфікацією злочину

Розглядаючи цю справу, обидві судові установи — і Заводський районний суд Запоріжжя, й Апеляційна палата ВАКС зійшлися в тому, що детективи НАБУ «перестаралися» з кваліфікацією, оскільки те, що вчинив Сивак, є не розтратою майна шляхом зловживання службовим становищем, що підпадає під дію ч. 5 ст. 191 Кримінального кодексу України, а більше схоже на нецільове використання коштів. Нагадаємо, що нецільове використання бюджетних коштів карається статтею 164-12 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а теж саме, тільки вчинене в особливо великих розмірах, — статтею 210 ККУ. Проте в даному випадку обвинувачений оперував не бюджетними коштами, а коштами, належними ТОВ «ЗТМК», на які не поширювався передбачений бюджетним законодавством принцип цільового використання. Цікаво, що в ході судового слідства представник Фонду держмайна, якому САП відвела роль потерпілого, заявив, що претензій до обвинувачення не має і цивільний позов про стягнення завданих йому збитків не подавав. Виходячи з цього суди обох інстанцій визнали Володимира Сивака невинуватим у вчиненні інкримінованих йому злочинів.

Більш результативним для САП був судовий процес по лінії господарського судочинства за вже згаданим вище позовом її тодішнього керівника Назара Холодницького до «Толексісу» про розірвання договору про заснування ТОВ «ЗТМК» і повернення державі 49 відсотків його майнового комплексу. Так, Господарський суд Запорізької області визнав, що відповідач порушив умови договору і власним коштом не погасив борги ДП «ЗТМК», а відтак рішенням від 9.07.2018 р. задовольнив позовні вимоги. З цим рішенням повністю погодився Центральний апеляційний господарський суд, який своєю постановою від 12.12.2018 р. залишив його без змін, але в суді касаційної інстанції позивача спіткала прикра невдача: суддя Верховного Суду Ганна Вронська, погодившись із тим, що з боку «Толексісу» мало місце порушення умов договору, разом із тим дійшла висновку, що суди попередніх інстанцій не встановили істотність цього порушення, що, відповідно до положень статті 651 Цивільного кодексу України є обов’язковою умовою для розірвання подібних договорів. Тобто, на її думку, позивач мав ретельно порахувати, яку шкоду було завдано державі непогашенням «Толексісом» боргів ДП «ЗТМК», а суди мали перевірити правильність цих розрахунків і встановити, що шкода була значною, а порушення істотним. Виходячи з цього постановою ВС від 22.03.2019 р. рішення судів попередніх інстанцій були скасовані, а справа направлена на новий розгляд до Господарського суду Запорізької області.

Найцікавішим у цій історії була поведінка керівництва Фонду держмайна. В ході кримінального процесу воно не мало претензій до керівника ТОВ «ЗТМК» Сивака, але, разом із тим, погодилося виступити в ролі другого позивача у справі за позовом САП до «Толексісу». Проте, вигравши справу в судах перших двох інстанцій, воно не поставило питання про заміну Сивака іншим, менш лояльним до Фірташа й більш відповідальним за інтереси держави менеджером. Володіючи контрольним пакетом комбінату в розмірі 51 відсоток, ФДМУ мав повну можливість зробити це, але в тому то й справа, що Сивак цілком його влаштовував, оскільки попри невиконання стратегічної програми модернізації комбінат отримував прибутки й платив дивіденди. Але це тривало недовго. Як уже було згадано, в 2014 році прибутки ТОВ «ЗТМК» сягнули 350 млн грн, з яких державі було сплачено 90 млн грн дивідендів. Але це був пік, після якого почався спад: так, у 2015 році прибутки зменшилися до 113 млн грн, у 2016 — до 6 млн грн, у 2017 — до 2,6 млн грн, а у 2018-му і 2019-роках комбінат взагалі пішов у мінус, оскільки збитки становили, відповідно, 787 млн грн і 656 млн грн.

За даними журналістських розслідувань, причиною таких результатів господарювання було те, що Сивак, як і раніше, продавав продукцію комбінату підконтрольним Фірташу посередникам за цінами нижчими за ринкові, про що керівництво Фонду держмайна прекрасно знало, але нічого не робило, оскільки вважало, що так і треба.

Ситуація змінилася лише після того, як у 2019 році було обрано нового Президента України, сформовано новий склад Кабінету Міністрів і призначено нового голову ФДМУ. В останнього не одразу дійшли руки до Запорізького титано-магнієвого комбінату, але навесні 2020 року ним нарешті було проведено збори учасників ТОВ «ЗТМК», на яких замість Володимира Сивака його керівником було призначено Сергія Лубенникова. Правда, рішенням Господарського суду Запорізької області від 9.11.2020 р., ухваленим за підсумками розгляду позову компанії «Толексіс», це призначення було визнано недійсним, але оскільки даний вердикт оскаржено в суді апеляційної інстанції, то чинності він поки що не набрав.

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Facebook

TWITTER

Календар юриста

В тренді

© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2020
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.

Telegram