Connect with us

Юридична практика

Штраф за невчасну реєстрацію накладної: податкова атакує…

Опубліковано

Євген Власов,
адвокат, член комітету
з податкового та митного права Асоціації правників України

Штраф за результатами камеральної перевірки: зменшили його суму, але все одно штрафують по-старому.

Окреслю проблему загалом: 2022 рік, особливо після 15 липня, запам’ятався всім численними блекаутами, змінами податкового законодавства, та перебоями в роботі серверів ДПС тощо. Зрозуміло, що український бізнес, як міг, мовчки воював із цим, допоки не відчув перші наслідки свого мовчання — акти камеральних перевірок за невчасну реєстрацію податкових накладних, тих нечисленних накладних, які волею природи, наполегливістю бухгалтерів, юристів, керівників таки вдавалося зареєструвати.

Читайте також: Відновлено відповідальність за порушення порядку розрахунків за товари

Думаю, депутати почали відчувати невдоволення, яке все гучніше самі чули від платників податків. Як результат, ми отримали Закон «Про внесення змін до розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» від 12.01.2023 р. (норми набули чинності 08.02.2023 р.), яким зменшено штрафні санкції за невчасну реєстрацію податкових накладних, збільшено період для реєстрації податкових накладних, операційні години роботи серверів.

Однак на підприємців чекає нова халепа — логіка податкової служби, бо згідно з роз’ясненням ДПС України штрафні санкції у розмірах, визначених з урахуванням змін, внесених вказаним законом, за порушення граничного терміну реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних застосовуються до податкових накладних/розрахунків коригування із датою складання, починаючи з 16 січня 2023 року.

Чому саме з 16.01.2023 р., а не з дати набуття чинності законодавчих норм (08.02.2023 р.), – невідомо. Це запитання я ставив у ДПС України під час адміністративного оскарження ППР за камеральними перевірками для клієнтів. У відповідь почув щось на зразок: така позиція начальства. Більше того, є норма ПК України, згідно з якою штрафні санкції застосовуються відповідно до чинної норми на момент виявлення порушення, а не його вчинення (див. п. 11 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України).

Наразі вже з’явилася і перша судова практика, зрозуміло, що на рівні судів першої інстанції. Такої, із приблизно 45-ти судових рішень, майже 70% було прийнято на користь платників податків і, відповідно, скасовані штрафні санкції, що були з якогось переляку нараховані згідно зі ст. 120-1 ПК України, а не пункту 90.

Читайте також: Грошову допомогу в разі загибелі або поранення волонтера можуть звільнити від оподаткування

Отож маємо чергову недолугість законодавчої техніки, як на мене. Адже ще під час внесення вказаних змін головне юридичне управління Верховної Ради України звертало увагу, що на практиці матимемо різні штрафи та різні строки, визначені різними нормами ПК України (пп. 89, 90 підрозділу 2 Розділу ХХ ПК України та ст. 120-1, 201 ПКУ), що, однозначно, тільки додасть проблем платникам податків.

Я вже мовчу про порушення принципів сталості податкового законодавства, тлумачення на користь платників податків у разі суперечностей норм, дискримінацію платників податків. Отож бізнесу залишається лише виживати, боротися та перемагати підступного та хитрого «трутня» — податкову.

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.