Connect with us

Юридична практика

Зловживання довірою – не просто «несправедливість», це стаття за шахрайство

Станіслав КУЦЕНКО, начальник Головного територіального управління юстиції в м. Києві

На Київщині днями стався скандал з квартирою сироти. Опікуни дочекалися доки дівчині виповниться 18 років і переконали її переписати успадковану нею квартиру на колишню названу бабусю. Це зловживання довірою вже дорослого, але все ще дитини, і навіть органи опіки не можуть допомогти, бо після 18 років не контролюють майно сироти. Дівчина — сирота, єдиних рідних — маму і бабусю — вона втратила ще в школі. У спадок їй залишили двокімнатну квартиру й лежачу прабабусю. Дівчинку взяла під опіку сусідська сім’я, яка після 9 років життя разом вмовила її переписати на них квартиру, та не пускає дівчину тепер і на поріг.

Дії опікунів підпадають під статтю 190 Кримінального кодексу України «шахрайство». Заволодіння чужим майном або придбання права на майно шляхом обману чи зловживання довірою (шахрайство) — карається штрафом до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк до 240 годин, або виправними роботами на строк до 2 років, або обмеженням волі на строк до 3 років.

Шахрайство, вчинене повторно, або за попередньою змовою групою осіб, або таке, що завдало значної шкоди потерпілому, — карається штрафом від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк від 1 до 2 років, або обмеженням волі на строк до 5 років, або позбавленням волі на строк до 3 років. Шахрайство, вчинене у великих розмірах (більше ніж 4 250 грн,) або шляхом незаконних операцій з використанням електронно-обчислювальної техніки, — карається позбавленням волі на строк від 3 до 8 років.

Шахрайство, вчинене в особливо великих розмірах (більше ніж 10 200 грн.) або організованою групою, — карається позбавленням волі на строк від 5 до 12 років з конфіскацією майна.

Предметом шахрайства може бути не тільки майно, а й право на таке майно (наприклад, заволодіння шляхом шахрайства такими документами, що надають право вступити у спадщину, отримати майно за заповітом, вимагати виконання майнових зобов’язань тощо).

Для відмежування шахрайства від інших видів посягань на власність важливо встановити наявність обману або зловживання довірою. Під обманом розуміється повiдомлення неправдивих відомостей або приховування, умовчання певних обставин. Шахрайський обман — це такий вплив на поведінку власника майна або особи, що відає майном чи охороняє його, який здатний ввести цю особу в оману відносно добровільних дій з передачі майна винному. Шахрайський обман передбачає передачу злочинцю майна самим потерпілим або іншою особою.

Обов’язковою ознакою шахрайства є добровільна передача потерпілим майна чи права на нього. Зловживання довірою полягає в тому, що злочинець для заволодіння майном потерпілого використовує близькі, довірчі стосунки з ним. Довіра може породжуватися службовими, родинними стосунками, особливою довірливістю потерпілого.

Які є способи захисту?

Якщо шахрайство полягає у «викраденні» нерухомого майна, найбільш швидким способом вирішення ситуації є відповідне звернення до Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації Міністерства юстиції України. Ця комісія діє в якості постійно діючого колегіального консультативно-дорадчого органу при Міністерстві юстиції України.

У сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Міністерство юстиції України розглядає скарги:

  1. на рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав (крім випадків, коли таке право набуто на підставі рішення суду, а також коли щодо нерухомого майна наявний судовий спір);
  2. на рішення, дії або бездіяльність територіальних органів Міністерства юстиції України.

Рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб’єкта державної реєстрації можуть бути оскаржені до Мінюсту та його територіальних органів протягом 60 календарних днів з дня прийняття рішення, що оскаржується, або з дня, коли особа дізналася чи могла дізнатися про порушення її прав відповідною дією чи бездіяльністю.

Рішення, дії або бездіяльність територіальних органів Міністерства юстиції України можуть бути оскаржені до Міністерства юстиції України протягом 15 календарних днів з дня прийняття рішення, що оскаржується, або з дня, коли особа дізналася чи могла дізнатися про порушення її прав відповідною дією чи бездіяльністю.

Про зміни в Реєстрі нерухомості можна дізнатися через SMS-повідомлення, електронний лист, а також через сповіщення в кабінеті користувача за допомогою спеціального сервісу SMS-Маяк через «Онлайн-будинок юстиції». Контролюючи всі реєстраційні дії щодо свого майна, ви маєте змогу оперативно відреагувати на незаконні дії та зупинити спроби рейдерського захоплення.

Також необхідно звернутися до правоохоронних органів (Національної поліції України чи прокуратури) та подати позовну заяву до суду. Водночас ви повинні пам’ятати, що судовий захист порушених прав це витратний та довготривалий процес, він може затягнутися на декілька років. Однак, такий шлях дає змогу в кінцевому результаті встановити юридичні факти щодо законного власника нерухомого майна. Судове рішення автоматично не поверне «вкрадену» квартиру, будинок чи земельну ділянку. Після отримання відповідного рішення суду, що вступило у законну силу, законному власнику майна необхідно звернутися до суб’єкта державної реєстрації прав або нотаріуса із заявою про внесення змін у Державний реєстр речових прав на нерухоме майно.

Необхідно розуміти, що на сьогоднішній день шахрайство буває різних видів, наприклад:

— телефонне шахрайство (дзвінки від нібито «близьких родичів», «працівників поліції» або повідомлення про виграші великих грошових сум, прохання перечислити велику суму у зв’язку з аварією, в яку потрапив родич тощо);

— інтернет шахрайство. Найпопулярнішими способами є комп’ютерні віруси, обман користувача з метою виманювання персональних даних (наприклад, номера банківської карти тощо), пропозиції високооплачуваної роботи вдома від неперевірених роботодавців. А також інтернет-жебрацтво — в мережі можуть з’явитися оголошення від благодійних організацій, притулків, батьків з проханням про матеріальну допомогу на лікування хворим дітям. Шахраї можуть вигадувати історії про хвороби, ілюструючи фотографіями чужих дітей, або створювати оголошення-дублери реальних благодійних організацій, які є точною копією справжнього, змінюються тільки реквізити для перерахування грошей.

Будьте пильними та обережними, завжди слідкуйте простим правилам захисту від шахраїв та ніколи не розголошуйте свої персональні дані, не перераховуйте в жодному разі гроші на сумнівні картки, не отримавши якісну послугу чи товар, не робіть жодних дій із власним майном, не порадившись із перевіреним адвокатом.

Джерело: Юридичний вісник України

Continue Reading

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2023
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.