Законодавство
Демонтаж електронних комунікаційних мереж пропонують заборонити до кінця війни
Комітет з питань цифрової трансформації рекомендував Верховній Раді прийняти за основу проект Закону № 9593, яким пропонується заборонити розібрання (демонтаж) електронних комунікаційних мереж чи їх частин в умовах надзвичайних ситуацій, надзвичайного та воєнного стану, окрім як за рішенням постачальника електронних комунікаційних мереж та/або послуг чи за рішенням суду.
Читайте також: Медіа зобов’яжуть виробляти суспільно корисну, позитивну та мотиваційну інформацію
У пояснювальній записці до законопроекту зазначається, що існують непоодинокі випадки, коли постачальники електронних комунікаційних мереж та/або послуг скаржаться на невиконання власниками (володільцями) інфраструктури об’єкта доступу вимог Закону про доступ, які, в т.ч. відмовляються укладати договори з доступу та вдаються до погроз здійснити, або, навіть, фактичного демонтажу електронних комунікаційних мереж та засобів електронних комунікацій з використанням яких забезпечується надання електронних комунікаційних послуг.
Так, у листопаді 2022 р. працівники обленерго в Чернівецькій області, виявивши відсутність маркування лінії, порізали на опорах в окремих населених пунктах Сторожинецького району Чернівецької області волоконно-оптичні лінії зв’язку, які належали постачальнику електронних комунікаційних послуг.
В липні 2023 р. представники обленерго у Сумській області демонтували електронні комунікаційні мережі, які розміщені на їх опорах та з використанням яких забезпечується надання електронних комунікаційних послуг, в т.ч. послуг доступу до Інтернету, абонентам на території Сумської області. Внаслідок цього, постачальник електронних комунікаційних послуг поніс додаткові витрати, пов’язані з відновленням зв’язку, а абоненти під загрозою припинення надання електронних комунікаційних послуг на певний період.
Читайте також: За умисне пошкодження телемережі – до 8 років тюрми
І такі негативні випадки мають місце не лише в діях представників обленерго, а й в діях інших власників (володільців) інфраструктури об’єктів доступу.
Отже, законопроект покликаний усунути небезпеку демонтажу електронних комунікаційних мереж чи їх частин в умовах надзвичайних ситуацій, надзвичайного та воєнного стану, оскільки наслідком таких дій може бути припинення надання електронних комунікаційних послуг населенню, органам влади, в т.ч. регіональним, органам місцевого самоврядування, на об’єкти критичної інфраструктури тощо.
Відповідні зміни передбачається внести до ст. 115 Закону України «Про електронні комунікації».