Законодавство
Для повернення кожної депортованої дитини розроблятимуть індивідуальний план
Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 14 травня 2024 р. № 551, якою визначено механізм взаємодії між суб’єктами, які беруть участь у пошуку, поверненні, забезпеченні соціального захисту та реінтеграції дітей, депортованих або примусово переміщених, і таких, які перебувають під ризиком депортації або примусового переміщення внаслідок збройної агресії російської федерації проти України.
До суб’єктів, які беруть участь у пошуку, поверненні, забезпеченні соціального захисту та реінтеграції дітей, належать представники центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, СБУ, державного підприємства «Український національний центр розбудови миру», яке згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 17 березня 2022 р. № 228 виконує функції Національного інформаційного бюро, громадських об’єднань, благодійних фондів.
Координатором взаємодії зазначених суб’єктів є Мінреінтеграції.
Інші заінтересовані юридичні та фізичні особи можуть бути залучені до здійснення заходів з повернення дітей у випадках і порядку, що визначені законодавством.
Зокрема передбачено індивідуальний план заходів з повернення дитини – розроблений Мінреінтеграції із залученням громадських об’єднань та благодійних фондів, уповноваженого законного представника дитини та інших уповноважених органів комплекс заходів з пошуку, повернення, забезпечення соціального захисту та реінтеграції депортованих або примусово переміщених дітей, дітей, які перебувають під ризиком депортації або примусового переміщення з території російської федерації, республіки білорусь, тимчасово окупованої території України, або з виїзду їх в треті безпечні країни.
Читайте також: Відповідальність за ухилення від батьківських обов’язків тепер стосується й малолітніх дітей
Індивідуальний план розробляється з урахуванням потреб дитини відповідно до її віку, статі, стану здоров’я, особливостей розвитку, місця перебування та місця повернення, її культурної та етнічної приналежності та забезпечує її повноцінну реінтеграцію і можливість повернення до місця постійного проживання в Україні або інтеграції її на новому місці проживання в Україні.
Зазначений план включає:
– формування особистої справи дитини, що містить інформацію, необхідну для пошуку та ідентифікації дитини;
– розроблення переліку послідовних заходів з повернення дитини (складення індивідуального маршруту, визначення переліку необхідних документів, логістики та інших заходів, зокрема пов’язаних із забезпеченням потреби в оренді житла), що здійснюються законним представником дитини або уповноваженою ним особою;
– забезпечення супроводу під час вчинення нотаріальних дій (у разі звернення);
– супроводження під час оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон (у разі потреби);
– забезпечення дитини, її законного представника або уповноваженої ним особи проїзними документами;
– здійснення орієнтовного розрахунку добових, вартості проживання дитини, законного представника дитини або уповноваженої ним особи під час поїздки, пов’язаної з поверненням дитини на територію України;
– забезпечення дитини речами після її повернення в Україну згідно з переліком речей першої необхідності, визначеним Мінреінтеграції.
Форма індивідуального плану затверджується наказом Мінреінтеграції з урахуванням медичних, освітніх потреб, соціального супроводу та психологічного стану дитини.
Також зверніть увагу на Правові позиції Верховного Суду щодо кримінальних правопорушень, пов’язаних з війною, та збірник Воєнний стан. Всі нормативні матеріали, алгоритми дій, роз’яснення, корисні ресурси.