Законодавство
До вилучення донорських органів залучатимуть судмедексперта
Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 9 червня 2023 р. № 580, якою визначено механізм залучення судово-медичного експерта до процедури вилучення анатомічних матеріалів, підстави для обґрунтованих заперечень судово-медичного експерта щодо вилучення анатомічних матеріалів у донора-трупа у випадках, коли смерть мозку було діагностовано в осіб з підозрою на насильницьку смерть, а також організацію супроводу транспортними засобами Національної поліції транспортних засобів, залучених до перевезення анатомічних матеріалів людини та/або реципієнтів, та/або бригади вилучення анатомічних матеріалів людини.
Як пояснили у Міністерстві охорони здоров’я України, у разі підозри на насильницьку смерть донора, в якого діагностували смерть мозку, представники Національної поліції України залучатимуть до процедури вилучення органів судмедексперта. При цьому судово-медичний експерт має право висловити обґрунтовані заперечення на вилучення того чи іншого органу донора-трупа.
Читайте також: У закладах дошкільної освіти дозволено кейтеринг
Підставами для обґрунтованих заперечень судово-медичного експерта щодо вилучення анатомічних матеріалів у донора-трупа є:
1) діагностовані прижиттєво фізичні або хімічні ушкодження органів/тканин, які планується вилучити;
2) підозра на інтоксикацію сполуками, що елімінуються з організму людини печінкою (для вилучення печінки);
3) підозра на інтоксикацію сполуками, що елімінуються з організму людини нирками (для вилучення нирок).
У разі виникнення ризику значного погіршення стану реципієнта та/або вилученого донорського органу поліція, на безоплатній основі, долучатиметься до супроводу автомобілів із командами трансплантологів.