Connect with us

Законодавство

Хто є військовополоненим?

Опубліковано

Набрав чинності наказ Міністерства оборони України «Про затвердження Змін до Інструкції про порядок виконання норм міжнародного гуманітарного права у Збройних Силах України» від 10 жовтня 2018 р. № 514. Змінювана інструкція затверджена наказом Міноборони від 23 березня 2017 р. № 164.

З Інструкції виключено норму, яка вказувала, що при встановлені актами України більш суворих обов’язків суб’єктів застосування норм міжнародного гуманітарного права (далі – МГП) щодо заборони чи обмеження використання певних засобів і методів ведення військової боротьби, ніж передбачені МГП, застосовуються акти законодавства України.

Новою редакцією п. 8 глави 2 розділу І встановили, що військовополоненими є особи, які потрапили в полон до супротивника й належать до однієї з таких категорій:

  • особовий склад збройних сил сторони конфлікту, а також члени ополчення або добровольчих загонів, які є частиною цих збройних сил;
  • члени інших ополчень та добровольчих загонів, зокрема члени організованих рухів опору, які належать до однієї зі сторін конфлікту й діють на своїй території або за її межами, та інші.

Новим п. 14 гл. 2 розд. І визначили, що шляхом укладання угоди між сторонами міжнародного або неміжнародного збройного конфлікту з метою захисту від ураження далекобійною зброєю військових чи цивільних поранених та хворих, а також персоналу, створюються госпітальні зони та місцевості. Здійснювати напад та застосовувати зброю проти цих зон заборонено.

За новим п. 26 гл. 2 розд. І для додаткового спеціального захисту поранених і хворих та цивільних осіб а також об’єктів, необхідних для виживання цивільного населення, та установок і споруд, що містять небезпечні сили, можуть створюватись зони безпеки, які також заборонено піддавати нападу.

Спростили визначення терміну «комбатант» до якого віднесені особи, які можуть брати безпосередню участь у воєнних діях та входять до складу збройних сил сторін. При тому, до комбатантів можуть бути віднесені жителі території, що не була окупована, які при наближенні ворога добровільно взялися за зброю для того, щоб чинити опір військам, що вторглися, але не мали часу самоорганізуватися (якщо вони відкрито носять зброю і дотримуються законів і звичаїв війни).

Нейтралізованою зоною визначено місцевість, яка призначена для захисту від наслідків війни поранених та хворих комбатантів або некомбатантів, цивільних осіб, які не беруть участі в бойових діях, та, перебуваючи в зонах, не виконують жодної роботи воєнного характеру. Будь-яка сторона конфлікту може звернутися до протилежної сторони з пропозицією про створення в районах, де відбуваються бойові дії, нейтралізованих зон (новий п. 38 гл. 2 розд. І).

Також введено поняття санітарних та безпечних зон, які створюються з метою захисту від далекобійної зброї певних категорій цивільного населення (наприклад поранені, особи з інвалідністю, хворі та особи похилого віку, діти до 15 років, вагітні жінки та матері з дітьми до 7 років).

Розширено перелік об’єктів, що знаходяться під захистом МГП, на які заборонено напад, зокрема додано:

  • установки і споруди, що містять небезпечні сили;
  • об’єкти, необхідні для виживання цивільного населення;
  • місцевості, що не обороняються;
  • нейтралізовані зони;
  • госпітальні зони та місцевості;
  • санітарні та безпечні зони;
  • природне середовище.
Продовжити читання →
Натисніть, щоб прокоментувати

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Про затвердження Змін до Інструкції про порядок виконання норм міжнародного гуманітарного права у Збройних Силах України
||
№ Документа: 514
Дата прийняття: 10.10.2018
Дата набрання чинності: 27.11.2018
Дата реєстрації в Мінюсті: 30.10.2018
Номер реєстрації в Мінюсті: 1233/32685
Внутрішній номер документа: Немає

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.

Про затвердження Змін до Інструкції про порядок виконання норм міжнародного гуманітарного права у Збройних Силах України
||
№ Документа: 514
Дата прийняття: 10.10.2018
Дата набрання чинності: 27.11.2018
Дата реєстрації в Мінюсті: 30.10.2018
Номер реєстрації в Мінюсті: 1233/32685
Внутрішній номер документа: Немає