І прийде день, коли закінчиться війна... - LexInform: Правові та юридичні новини, юридична практика, коментарі
Connect with us

Законодавство

І прийде день, коли закінчиться війна…

Дата публікації:

Про вибори й амністію на деокупованих територіях

Кабінет Міністрів України пропонує законодавчо зафіксувати, що вибори на деокупованих територіях проводяться лише за відсутності втручання Росії у виборчий процес, можливості забезпечити свободу передвиборної агітації та безпеку проведення голосування.

Про це йдеться в урядовому законопроекті «Про засади державної політики перехідного періоду» (№ 5844), внесеному до парламенту Прем’єр-міністром Денисом Шмигалем 9 серпня. У документі використовуються такі поняття, як «перехідний період», «конфліктний період», «постконфліктний період», «реінтеграція», «сталий мир» тощо. Наприклад, дата деокупації населеного пункту (району) є днем завершення конфліктного та початку постконфліктного періоду там, а дату відновлення територіальної цілісності України встановлює Президент.

Читайте також: Відновлення правосуддя на деокупованих територіях. ВРП підтримала законопроект

Найважливіші юридичні новини. Підписуйтесь на LexInform в Telegram

Факт відсутності окупаційних сил РФ на території населеного пункту (району) та встановлення повного контролю України там встановлюють міністр оборони, голова Служби безпеки України та міністр внутрішніх справ шляхом спільного подання Президенту, який виключно на такій підставі приймає рішення про визнання деокупації населеного пункту. На тимчасово окупованих територіях ані загальнодержавні вибори, ані місцеві вибори, ані референдуми не проводяться. Як вказується в законопроекті, загальнодержавні вибори та всеукраїнські референдуми на деокупованих територіях можуть бути проведені лише за умови дотримання вимог Конституції та законодавства України, а місцеві вибори – ще й одночасно з черговими місцевими виборами, місцеві референдуми – не раніше, ніж після проведення місцевих виборів. Притому вибори й референдуми на деокупованих територіях проводяться з обов’язковим додержанням стандартів Організації з безпеки і співробітництва в Європі та Ради Європи щодо виборів та референдумів.

Пункт 5 статті 16 визначає, що вибори на деокупованих територіях проводяться лише в разі можливості забезпечити:

1) недопущення протиправного втручання у виборчий процес, в тому числі з боку Російської Федерації;

2) дотримання принципів політичного плюралізму та багатопартійності, рівності прав і можливостей участі у виборчому процесі;

3) дотримання виборчих прав внутрішньо переміщених осіб;

4) свободу передвиборної агітації, рівні можливості доступу до засобів масової інформації та відновлення українського теле- та радіомовлення, вільного обігу українських друкованих ЗМІ на деокупованих територіях;

5) безпечні умови діяльності та безперешкодну участь у виборчому процесі офіційних спостерігачів, зокрема від Бюро з демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ, інших міжнародних організацій та іноземних держав.

Верховна Рада Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування на деокупованих територіях формуються за результатами місцевих виборів. Особи, які своїми рішеннями, діями чи бездіяльністю підривали основи національної безпеки і оборони України або порушували права й свободи людини, або ж сприяли таким діям, обмежуються в праві бути обраними на місцевих виборах та займати посади. Не можуть бути обраними на місцевих виборах чи займати посади особи, які були в складі окупаційних сил та окупаційних адміністрацій РФ. Виняток – ті, хто забезпечував життєдіяльність тимчасово окупованих територій і не завдав шкоди життю та здоров’ю громадян, а також ті, хто був у складі окупаційних сил чи адміністрацій із примусу.

Читайте також: Визначено правові засоби реінтеграції окупованих територій Донецької та Луганської областей

Окрім того, Кабмін окреслив коло тих, хто міг би потрапити під амністію після деокупації. Так, Кабінет Міністрів пропонує Верховній Раді гарантувати, що після деокупації територій України буде звільнено від покарання тих осіб, які не вчиняли злочинів на тимчасово окупованих територіях. Зокрема, стаття 9 законопроекту передбачає, що «не допускається переслідування та покарання осіб, які не вчиняли правопорушень на тимчасово окупованих територіях». Особа, яка, перебуваючи в складі окупаційних сил чи окупаційних адміністрацій Російської Федерації, вчинила кримінальне правопорушення у зв’язку з тимчасовою окупацією, не може бути звільнена від кримінальної відповідальності (крім випадків, передбачених Кримінальним кодексом України) і до неї не може бути застосована амністія, якщо вона вчинила злочин:

  • який підпадає під юрисдикцію Міжнародного кримінального суду в межах, визнаних Україною;
  • визначений статтею I Конвенції про незастосування строку давності до воєнних злочинів і злочинів проти людства або статтею 1 Європейської конвенції про незастосування строків давності до злочинів проти людяності та воєнних злочинів;
  • склад якого включає діяння, визначене частиною першою статті 1 Конвенції проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження і покарання;
  • що спричинив смерть людини або заподіяння тяжких тілесних ушкоджень;
  • який є умисним тяжким або особливо тяжким злочином проти життя та здоров’я особи, проти волі, честі та гідності особи, проти статевої свободи та статевої недоторканності особи або проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку;
  • злочини проти основ національної безпеки України з боку судді, прокурора, народного депутата України, депутата Верховної Ради АР Крим, депутатів місцевої ради, міських, сільських, селищних голів або військовослужбовців.

Іноземці та особи без громадянства, які перебуваючи в складі окупаційних сил чи окупаційних адміністрацій РФ, вчинили кримінальні правопорушення у зв’язку з тимчасовою окупацією, не можуть бути звільнені від кримінальної відповідальності (крім випадків, передбачених ККУ) і до них не може бути застосована амністія. Стаття 20 законопроекту також визначає, що особи можуть добровільно й за винагороду здати органам Національної поліції України зброю, боєприпаси, вибухові, інші речовини і предмети, що становлять підвищену небезпеку для оточення, а також інше озброєння, військову техніку та інше військове майно, або вказати на їх місцезнаходження. На контрольних пунктах в’їзду-виїзду здати зброю можна буде постійно, на деокупованих територіях – протягом року з дати деокупації населеного пункту. Розмір винагороди, а також порядок використання зданого чи виявленого майна визначить Кабмін.

Підготував Максим БОНДАР,
спеціально для ЮВУ

Джерело: Юридичний вісник України

Законодавство

Фермерам гірських і поліських районів надаватимуть грошову допомогу

Опубліковано

on

От

Набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання діяльності фермерських господарств» від 24 вересня 2021 р. № 1788-IX, яким, зокрема уточнено, що землі фермерського господарства можуть складатися із:

1) земельних ділянок, що належать громадянам України – членам фермерського господарства на праві власності, користування;

2) земельних ділянок, що належать фермерському господарству на праві власності, користування.

Читайте також: Фермерам відшкодують втрати через надзвичайні ситуації до 4700 грн на 1 га

Найважливіші юридичні новини. Підписуйтесь на LexInform в Telegram

Передбачено, що новоствореним фермерським господарствам у період становлення (перші три роки після його створення), фермерським господарствам, зокрема з відокремленими фермерськими садибами, сімейним фермерським господарствам, фермерським господарствам, які провадять господарську діяльність та розташовані у гірських населених пунктах, на поліських територіях, визначених в установленому порядку Кабінетом Міністрів України, надається допомога за рахунок коштів державного бюджету, у тому числі через Український державний фонд підтримки фермерських господарств, а також може надаватися за рахунок коштів місцевих бюджетів.

Кабінет Міністрів України щороку в проекті Державного бюджету України передбачає кошти на підтримку фермерських господарств, а місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування щороку в проектах місцевих бюджетів можуть передбачати кошти на підтримку фермерських господарств.

Порядок використання коштів Державного бюджету України для надання підтримки фермерським господарствам затверджується Кабінетом Міністрів України.

Фермерським господарствам із статусом сімейних фермерських господарств надається додаткова державна підтримка у порядку, передбаченому Законом України «Про державну підтримку сільського господарства України», в тому числі на сплату єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Фермерському господарству, голова якого має вік до 35 років (включно), надається грошова допомога за рахунок коштів державного бюджету в розмірі та порядку, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Читайте також: Підтримку новостворених фермерських господарств збільшено до 5 000 грн за гектар

Допомога за рахунок коштів державного бюджету через Український державний фонд підтримки фермерських господарств надається фермерським господарствам на безповоротній основі та на конкурсних засадах на поворотній основі для здійснення виробничої діяльності та диверсифікації виробництва в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України, а також спрямовується на забезпечення гарантій, поруки при кредитуванні банками фермерських господарств.

Також визначено, що фермерське господарство має право споруджувати житлові будинки, господарські будівлі та споруди на належних йому, його членам на праві власності земельних ділянках відповідно до затвердженої документації із землеустрою та містобудівної документації у встановленому законом порядку.

На орендованій земельній ділянці фермерське господарство – орендар має право за письмовою згодою орендодавця зводити житлові будинки, господарські будівлі та споруди, а також закладати багаторічні насадження, здійснювати будівництво водогосподарських споруд та меліоративних систем відповідно до затвердженої документації із землеустрою, містобудівної документації та з дотриманням умов цільового використання земельної ділянки у встановленому законом порядку.

Читайте також: Ринок землі. Які проблеми чекають на фермерів і як врятувати середній клас?

Відповідні зміни внесено до ст. 31 Земельного кодексу та Закону «Про фермерське господарство»

Читати далі

Законодавство

Інноваційні лікарські засоби закуповуватимуть без тендеру

Опубліковано

on

От

Набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про публічні закупівлі» та інших законів України щодо закупівель лікарських засобів за договорами керованого доступу» від 21 вересня 2021 р. № 1756-IX.

Читайте також: Сама лише наявність надзвичайної ситуації на території Донецької області не була достатньою підставою для застосування переговорної процедури закупівлі у 2019 р.

Новим п. 3-4 розд. X Закону «Про публічні закупівлі» встановлено, що до 31 грудня 2023 р. дія цього Закону не поширюється на випадки, якщо предметом закупівлі є оригінальні (інноваційні) лікарські засоби, що підлягають закупівлі за договорами керованого доступу, які укладаються відповідно до закону центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я, або за його дорученням особою, уповноваженою на здійснення закупівель у сфері охорони здоров’я, з власником реєстраційного посвідчення на оригінальний (інноваційний) лікарський засіб або уповноваженим ним представником.

Інформація про міжнародну непатентовану назву (за наявності), торговельну назву, форму випуску та дозування лікарського засобу, щодо якого укладено договір керованого доступу, а також про заявника, уповноваженого представника заявника (за наявності), строк дії договору керованого доступу оприлюднюється в електронній системі закупівель протягом трьох робочих днів з дня укладення відповідного договору керованого доступу. Щорічний звіт за результатами моніторингу договору керованого доступу оприлюднюється в електронній системі закупівель протягом трьох робочих днів з дня проведення моніторингу.

Найважливіші юридичні новини. Підписуйтесь на LexInform в Telegram

Читайте також: Коли природний газ купуватимуть, минаючи публічні закупівлі?

Також змінами до ст. 79-1 Основ законодавства України про охорону здоров’я передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я, за власною ініціативою або за його дорученням особа, уповноважена на здійснення закупівель у сфері охорони здоров’я, та/чи за ініціативою власника реєстраційного посвідчення на оригінальний (інноваційний) лікарський засіб/або уповноваженого ним представника має право укладати договори керованого доступу із заявником з метою забезпечення доступності таких лікарських засобів для пацієнтів за бюджетні кошти.

Перелік лікарських засобів, що закуповуються за договорами керованого доступу, затверджується Кабінетом Міністрів України, а для визначення доцільності укладення договору керованого доступу проводиться державна оцінка медичних технологій щодо лікарського засобу, який може постачатися відповідно до такого договору.

Нагадаємо, як організувати закупівлі харчування в закладах освіти? Нові рекомендації.

Читати далі

Законодавство

Премії працівникам Бюро економічної безпеки не мають перевищувати 30 % окладу

Опубліковано

on

От

Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Деякі питання організації діяльності Бюро економічної безпеки України» від 6 жовтня 2021 р. № 1068, якою затверджено:

– Положення про Бюро економічної безпеки України;

– Умови та розміри оплати праці і грошового забезпечення працівників Бюро економічної безпеки.

Читайте також: Бюро економічної безпеки: як зміниться взаємодія держави з платниками податків?

Найважливіші юридичні новини. Підписуйтесь на LexInform в Telegram

Згідно з постановою основними завданнями БЕБ є:

1) виявлення зон ризиків у сфері економіки шляхом аналізу структурованих і неструктурованих даних;

2) оцінювання ризиків і загроз економічній безпеці держави, напрацювання способів їх мінімізації та усунення;

3) подання пропозицій щодо внесення змін до нормативно-правових актів з питань усунення передумов створення схем протиправної діяльності у сфері економіки;

4) забезпечення економічної безпеки держави шляхом запобігання, виявлення, припинення, розслідування кримінальних правопорушень, що посягають на функціонування економіки держави;

5) збирання та аналіз інформації про правопорушення, що впливають на економічну безпеку держави, та визначення способів запобігання їх виникненню в майбутньому;

6) планування заходів у сфері протидії кримінальним правопорушенням, віднесеним законом до його підслідності;

7) виявлення та розслідування правопорушень, пов’язаних з отриманням та використанням міжнародної технічної допомоги;

8) складення аналітичних висновків і рекомендацій для державних органів з метою підвищення ефективності прийняття ними управлінських рішень щодо регулювання відносин у сфері економіки.

Читайте також: Бюро економічної безпеки матиме доступ до всіх реєстрів і баз даних

Передбачено, що:

– особам, які мають спеціальні звання БЕБ, виплачується щомісячна надбавка за вислугу років у розмірі: за наявності стажу роботи до п’яти років – 25 відсотків, більше п’яти років – 30 відсотків, більше 10 років – 35 відсотків, більше 15 років – 40 відсотків, більше 20 років – 45 відсотків, більше 25 років – 50 відсотків посадового окладу;

– премії працівникам БЕБ встановлюються у розмірі не більше 30 відсотків посадового окладу;

– працівникам БЕБ виплачується щомісячна доплата за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці, у розмірі залежно від ступеня секретності інформації: відомості та їх носії, що мають ступінь секретності «особливої важливості» або «цілком таємно», – 10 відсотків посадового окладу; відомості та їх носії, що мають ступінь секретності «таємно», – 5 відсотків посадового окладу.

Читати далі

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

В тренді

© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2021
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.

Вже йдете? Перш ніж Ви підете ...

Запрошуємо до нашого каналу Telegram

Не варто пропускати жодної актуальної новини ;)
close-link