Законодавство
Кому слід отримати сертифікат про знання української мови?
Набрав чинності Закон України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» від 25 квітня 2019 р. № 2704-VIII.
Ним встановлено, що статус української мови, як єдиної державної, передбачає обов’язковість її використання під час здійсненні повноважень органами державної влади/місцевого самоврядування та в інших публічних сферах суспільного життя.
Разом з цим, Закон не зобов’язує розмовляти виключно державною мовою у сферах приватного спілкування чи під час здійснення релігійних обрядів.
Кожен українець повинен володіти державною мовою, а тому Урядом буде забезпечено право на її вільне вивчення шляхом неформальної та інформальної освіти. Державою буде організовано безкоштовні курси з вивчення рідної мови.
Для того, щоб працювати на певних посадах, необхідно буде підтвердити рівень володіння державною мовою.
Зокрема державним сертифікатом підтверджуватимуть свої знання високопосадовці (Президент, Голови ВРУ, Уряду, СБУ, тощо), державні службовці, прокурори, керівники закладів освіти всіх форм власності, та інші. Документом про повну загальну середню освіту посвідчуються знання мови для адвокатів, службовців НБУ, нотаріусів, мед. працівників і ін.
Шкала рівнів володіння державною мовою визначає 3 загальні рівні навичок: початковий – A, середній – B та рівень вільного володіння мовою – C.
Окрім того, Законом передбачені штрафні санкції, зокрема, у випадку неодноразового порушення суб’єктом господарювання обов’язку здійснювати обслуговування клієнтів та надання інформації державною мовою, Уповноважений із захисту державної мови зможе винести постанову із накладенням штрафу у розмірі від 300 до 400 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Перехідні положення Закону також доповнюють Кодекс України про адміністративні правопорушення новими статтями. Зокрема щодо відповідальності за порушення норм цього Закону та за невиконання вимог Уповноваженого із захисту державної мови під час здійснення ним державного контролю.
Як ми вже писали, у приватному житті Закон не змушує говорити українською
You must be logged in to post a comment Login