Connect with us

Законодавство

Закон про мову не змушує говорити українською

Опубліковано

Верховна Рада України прийняла Закон «Про забезпечення функціонування української мови як державної» від 7 лютого 2019 р. № 5679-VIII.

Ним встановлено, українська мова – єдина державна мова в Україні, яка застосовується в усіх сферах суспільного життя на всій території України.

Відтепер особа, яка має намір набути громадянство України, повинна буде засвідчити певний рівень володіння українською мовою, який визначатиме Національна комісія зі стандартів державної мови, а іспит складатимуть у Центрі української мови.

Вільно володіти державною мовою зобов’язані державні службовці, адвокати, нотаріуси, медичні працівники державних і комунальних закладів охорони здоров’я, інші посадові та службові особи державних і комунальних підприємств, установ і організацій, а також інших суб’єктів господарювання державної та комунальної форм власності.

Важливо, що громадяни не обмежені у виборі мови для спілкування у побутовій сфері, у будь-яких приватних відносинах, тощо.

Законом також врегульовано можливість використання мов національних меншин згідно з Законом «Про національні меншини в Україні».

Національна комісія зі стандартів державної мови здійснюватиме повноваження зі стандартизації української термінології, транскрибування і транслітерації, української мови жестів; з визначення вимог до рівнів володіння державною мовою; з розгляду скарг щодо результатів іспиту на рівень володіння мовою, тощо.

Центр української мови напрацьовуватиме посібники для опанування певних рівнів володіння українською мовою, розроблятиме завдання для проведення іспитів, вестиме реєстр сертифікатів опанування мовою і т.д.

Безстроковий державний сертифікат буде єдиним документом, що підтверджує рівень володіння мовою.

Пори це, для ініціювання внесення змін до Правопису української мови, внормування стандартів української термінології в різних галузях буде створено Термінологічний центр української мови.

За дотриманням вимог Закону слідкуватиме мовний інспектор, який матиме право одержувати документи чи їхні копії та іншу інформацію (також з обмеженим доступом) від органів державної влади / місцевого самоврядування, державних чи комунальних підприємств, установ та організацій, інших суб’єктів господарювання державної чи комунальної форм власності;  безперешкодно відвідувати органи, підприємства, бути присутнім на їхніх засіданнях; а також одержувати документи чи їхні копії та іншу інформацію від громадських об’єднань, політичних партій, юридичних осіб приватного права.

Закон набуде чинності через 2 місяці після його публікування. Разом з набранням чинності, втратить чинність діючий Закон «Про засади державної мовної політики».

Продовжити читання →
Натисніть, щоб прокоментувати

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.