Законодавство
Копії судових рішень, у яких певні організації визнано терористичними, мають надсилатися до СБУ впродовж 5 днів
Набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо формування та ведення переліку терористичних організацій (груп)» від 18 грудня 2024 р. № 4156-IX.
Статтю 24 Закону України «Про боротьбу з тероризмом» викладено в новій редакції, в т.ч. змінено її назву:
«Стаття 24. Перелік терористичних організацій (груп)
З метою забезпечення національної безпеки України та попередження, виявлення і припинення терористичної діяльності формується та ведеться перелік терористичних організацій (груп) (далі – Перелік).
Порядок формування та ведення Переліку визначається Службою безпеки України.
До Переліку включаються терористичні організації (групи), які здійснюють терористичну діяльність на території України та/або за її межами та створюють загрозу національній безпеці України, незалежно від наявності чи відсутності в них статусу юридичної особи, їх реєстрації уповноваженими органами України чи іноземних держав.
Включення терористичної організації (групи) до Переліку здійснюється з урахуванням загроз національній безпеці України на підставі:
1) відомостей, сформованих міжнародними організаціями, членом яких є Україна;
2) виявлення факту існування терористичних організацій (груп) або зв’язку з терористичними організаціями (групами) чи терористами:
а) рішень компетентних органів іноземних держав, рішень іноземних судів, які визнаються Україною відповідно до міжнародних договорів України;
б) вироків судів про застосування до юридичної особи, зареєстрованої в установленому порядку на території України, заходів кримінально-правового характеру за вчинення уповноваженою особою від її імені кримінального правопорушення, передбаченого статтями 258-258-6 Кримінального кодексу України;
в) вироків судів про визнання особи винною у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого статтями 258-258-6 Кримінального кодексу України, за умови встановлення причетності такої особи до терористичної організації (групи)».
Читайте також: Надавач платіжних послуг перед укладення договору має інформувати клієнта як реагуватиме на запити поліції щодо підозрілих операцій
Державна судова адміністрація України протягом п’яти робочих днів забезпечує надсилання до Антитерористичного центру при Службі безпеки України електронної копії судового рішення, яке набрало законної сили, в якому наявні відомості щодо організації (групи), визнаної рішенням суду терористичною.
Міністерство закордонних справ України забезпечує надсилання до Антитерористичного центру при Службі безпеки України відомостей, сформованих міжнародними організаціями, членом яких є Україна, про визнання організації (групи) терористичною або пов’язаною з терористичними організаціями (групами) чи терористами; судових рішень, рішень інших компетентних органів іноземних держав про визнання організації (групи) терористичною або пов’язаною з терористичними організаціями (групами) чи терористами, які визнаються Україною відповідно до міжнародних договорів України, протягом п’яти робочих днів з дня отримання таких відомостей (судових рішень).
Включення/виключення організації (групи) до/з Переліку здійснюється Антитерористичним центром при Службі безпеки України:
1) протягом 15 робочих днів на підставі висновку Антитерористичного центру при Службі безпеки України, погодженого із заінтересованими органами державної влади та розвідувальними органами України, про наявність загроз національній безпеці України та підстав, зазначених у пункті 1, підпункті “а” пункту 2 частини четвертої цієї статті, або відомостей про зміну цих підстав;
2) протягом трьох робочих днів з дня отримання відомостей, що містять підстави, зазначені в частині четвертій цієї статті, або відомостей про зміну цих підстав у випадках, передбачених підпунктами “б” і “в” пункту 2 частини четвертої цієї статті.
Дії або бездіяльність щодо включення/виключення організації (групи) до/з Переліку може бути оскаржено в судовому порядку.
У разі отримання суб’єктами боротьби з тероризмом відомостей, що містять підстави для включення/виключення організації (групи) до/з Переліку, такі відомості невідкладно надаються до Антитерористичного центру при Службі безпеки України у встановленому законодавством порядку.
До Переліку не включаються зареєстровані в Україні відповідно до законодавства політичні партії.
Оприлюднення відомостей щодо організації (групи), включеної/виключеної до/з Переліку, здійснюється на офіційному веб-сайті Служби безпеки України та на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних.
Відкритими є такі відомості про терористичну організацію (групу), внесену до Переліку:
1) найменування (за наявності), у тому числі назва її відділень, філій, представництв;
2) прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) керівників, засновників, кінцевого бенефіціарного власника;
3) для юридичних осіб: дата і місце реєстрації, ідентифікаційний код (номер), місцезнаходження, номери банківських рахунків;
4) дата та підстава включення/виключення організації (групи) до/з Переліку;
5) вид застосованих санкцій, заходів кримінально-правового характеру (за наявності);
6) інші відомості, що ідентифікують організацію (групу) (за винятком персональних даних та інформації з обмеженим доступом).
Також зверніть увагу на Правові позиції Верховного Суду щодо кримінальних правопорушень, пов’язаних з війною, та збірник Воєнний стан. Всі нормативні матеріали, алгоритми дій, роз’яснення, корисні ресурси.