Нацбанк своїм роз’ясненням радше заплутує підприємців - LexInform: Правові та юридичні новини, юридична практика, коментарі
Connect with us

Законодавство

Нацбанк своїм роз’ясненням радше заплутує підприємців

Дата публікації:

Національний банк України розмістив на своєму офіційному сайті публікацію під назвою «Роз’яснення стосовно порядку використання поточних рахунків ФОП». Її автори (їхніх імен під публікацією немає) імовірно вважають, що роз’яснили останні нововведення НБУ (мається на увазі постанова від 27.12.2019 № 162).

Насправді ж «Роз’яснення…» радше ставить нові запитання, аніж відповідає «на найпоширеніші …».

Ось деякі з них.

Запитання. Що саме змінюється для ФОП? 

Найважливіші юридичні новини. Підписуйтесь на LexInform в Telegram

Відповідь НБУ. Як і раніше, ФОП може витрачати кошти з «підприємницького» рахунку лише для здійснення підприємницької/незалежної професійної діяльності. Водночас після сплати всіх податків та зборів вони мають право перерахувати кошти з поточного рахунку, відкритого для здійснення підприємницької/незалежної професійної діяльності, на поточний рахунок, відкритий цією особою для власних потреб.

Незрозуміло: чи повинні тепер підприємці, які сплачують податки раз на квартал (а таких більшість), платити частину податків раніше визначеного Податковим кодексом строку – приміром раз на місяць чи кожного разу, коли схочуть використати (переказати на свій «непідприємницький» рахунок) на власні потреби власні зароблені кошти?

Запитання. Чи справді ФОП для здійснення операцій, пов’язаних з власними потребами, мають перерахувати кошти з рахунку ФОП на власний поточний рахунок фізичної особи, відкритий для власних потреб?

Відповідь НБУ. Так. За поточними рахунками в національній валюті фізичних осіб-підприємців і фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, здійснюються всі види розрахунково-касових операцій, крім операцій пов’язаних із власними потребами. Після сплати податків, зборів та інших платежів, передбачених, зокрема, Податковим та Господарським кодексами України, ФОП мають право перерахувати кошти з таких рахунків на власні поточні рахунки, відкриті для власних потреб. Кошти з рахунку ФОП на рахунок для власних потреб перераховуються після підтвердження про сплату податків та зборів або відсутність заборгованості за ними.

Незрозуміло: як підтверджувати сплату податків та зборів? Для кожного випадку переведення на власний рахунок власних зароблених коштів брати довідку про відсутність податкової заборгованості? Чи тепер треба дві довідки – одну про відсутність заборгованості, а іншу – що підтверджує сплату податків пропорційно переказуваній сумі (як при перерахуванні зарплати)?

Запитання. Для чого внесено такі зміни в розрахунки ФОП?

Відповідь НБУ. НБУ не вносив змін по суті, а лише уточнив норму про порядок використання поточних рахунків ФОП. ФОП мають право після слати податків та зборів отримати чистий дохід як готівкою, так і перераховувати цей дохід на власні поточні рахунки, відкриті для власних потреб.

Запитання. Які санкції передбачені за порушення розрахунків ФОП?

Відповідь НБУ. Контроль за сплатою податків і зборів та застосування передбачених законом штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення податкового законодавства покладено на контролюючі органи, відповідно до ст. 19-1 Податкового кодексу України.

До відома ФОП: Інформація про суб’єктів господарювання, які мають податковий борг, розміщена на сайті Державної податкової служби України.

Незрозуміло: хто має перевіряти відсутність боргу підприємця перш ніж провести його платіжку, якою «чистий прибуток» перераховується на «непідприємницький» рахунок для власних потреб – операціоніст банку? Чи досить відсутності податкового боргу для такого перерахунку?

А головне що незрозуміло: чому НБУ під виглядом «уточнення порядку використання поточних рахунків» (не змінюючи їх по суті, як написали «роз’яснювачі») береться регулювати податкові відносини та вводити нові обов’язки для платників податків – чи то платити податки частіше встановлених строків, чи то довідки збирати для кожного платежу, чи то перевірятися на сайті ДФС чи не має бува підприємець податкового боргу?

Повний текст «Роз’яснення…» – на сайті НБУ.

Леонід Лазебний

Законодавство

Збільшити обсяг освітньої субвенції просить Асоціація міст України

Опубліковано

on

От

Асоціація міст України звернулася до Голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука та Голови Комітету з питань бюджету Юрія Арістова щодо  прискорення розгляду проекту Постанови «Про звернення Верховної Ради України до Кабінету Міністрів України щодо необхідності збільшення обсягу видатків на 2022 рік за бюджетною програмою 2211190 «Освітня субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам» та внесення змін до формули розподілу освітньої субвенції між місцевими бюджетами» № 6520 і включення її до порядку денного для ухвалення.

Читайте також: У разі відмови випускника від виконання умови відпрацювати за направленням заклад освіти може стягнути з нього всі витрати на освіту, зокрема і стипендію

«Питання вирішення проблеми дефіциту коштів місцевих бюджетів на оплату праці педагогічних працівників закладів середньої освіти у 2022 році потребує якнайшвидшого реагування», – кажуть в АМУ.

Нагадаємо, Міносвіти підготувало довідки по освітній субвенції на 2022 р.

Найважливіші юридичні новини. Підписуйтесь на LexInform в Telegram
Читати далі

Законодавство

Права дітей захищатиме новоутворена Державна служба

Опубліковано

on

От

Кабінет Міністрів прийняв постанову, якою утворено Державну службу України у справах дітей як центрального органу виконавчої влади зі спеціальним статусом, який забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері усиновлення та захисту прав дітей.

Читайте також: Збільшено допомогу на дітей з тяжкими хворобами, яким не встановлено інвалідність

«Відсутність єдиного центрального органу виконавчої влади, діяльність якого спрямовувалась би на врегулювання питань захисту прав дітей (наразі такими питаннями прямо чи опосередковано займаються шість міністерств), та відповідної єдиної державної політики призводить до виникнення системних проблем у цій сфері», – зауважили у Міністерстві соціальної політики.

Читати далі

Законодавство

Національний план дій з відновлюваної енергетики можна обговорити

Опубліковано

on

От

Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження опублікувало для обговорення проект Національного плану дій з розвитку відновлюваної енергетики на період до 2030 р., у якому визначено індикативну ціль споживання енергії з відновлюваних джерел у 2030 р. на рівні 27 %, у тому числі у секторах:

– електроенергетики – 25 %;

– опалення та охолодження – 35 %;

– транспорту – 14 %.

Найважливіші юридичні новини. Підписуйтесь на LexInform в Telegram

Читайте також: У разі ліквідації або виведення з експлуатації підприємств проводитимуть екологічний аудит

Національним планом також передбачено заходи задля збалансованого розвитку відновлюваної електроенергетики, теплоенергетики та споживання відновлюваних джерел на транспорті, зокрема:

– забезпечення сталості генерації об’єктів відновлюваної генерації, підвищення надійності енергопостачання, перенесення сезонних змін попиту на електроенергію;

– стимулювання виробництва «чистої» електроенергії на ринкових засадах;

– удосконалення умов підтримки енергетичних кооперативів та приватних домогосподарств;

– запровадження механізму видачі гарантії походження електроенергії;

– стимулювання використання енергоносіїв з ВДЕ у транспортному секторі.

Зауваження та пропозиції до проекту приймаються до 20 лютого 2022 р. на електронну адресу: [email protected].

Нагадаємо, інформацію про стан довкілля зібрано на Єдиній екологічній платформі

Читати далі

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

В тренді

© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2022
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.

Вже йдете? Перш ніж Ви підете ...

Запрошуємо до нашого каналу Telegram

Не варто пропускати жодної актуальної новини ;)
close-link