Законодавство
НАЗК роз’яснило хто ж такі «викривачі корупції»
Національне агентство з питань запобігання корупції надало відповіді на поширені запитання про викривачів корупції.
Нагадаємо, що Закон України «Про внесення змін до закону України «Про запобігання корупції» щодо викривачів корупції» набрав чинності 1 січня 2020 р.
Хто такий викривач? Викривач – фізична особа, яка за наявності переконання, що інформація є достовірною, повідомила про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону України «Про запобігання корупції» вчинених іншою особою, якщо така інформація стала їй відома у зв’язку з її трудовою, професійною, господарською, громадською, науковою діяльністю, проходженням нею служби чи навчання або її участю у передбачених законодавством процедурах, які є обов’язковими для початку такої діяльності, проходження служби чи навчання.
Крім того, відповідно до змін, внесених до Кодексу України про адміністративні правопорушення, викривач є свідком у справах про адміністративні правопорушення, пов’язані з корупцією (ч. 3 ст. 272).
Разом з тим, згідно зі змінами до Кримінального процесуального кодексу України змінами викривач – фізична особа, яка за наявності переконання, що інформація є достовірною, звернулася із заявою або повідомленням про корупційне кримінальне правопорушення до органу досудового розслідування та є заявником (п.п. 16-2 та 25 ч. 1 ст. 3).
Права та гарантії захисту викривачів поширюються на близьких осіб викривача (ч. 3 ст. 53-3 Закону України «Про запобігання корупції»).
Згідно з приміткою до ст. 53 Закону України «Про запобігання корупції» близькими особами викривача є особи, зазначені в абз. 4 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції».
Коли виникають права та гарантії захисту викривача? Права викривача виникають з моменту повідомлення інформації про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону України «Про запобігання корупції».
На який строк набувається статус викривача? Законом України «Про запобігання корупції» не визначено строк, на який фізична особа набуває статус викривача.
Чи втрачає викривач передбачені Законом України «Про запобігання корупції» права та гарантії захисту у разі непідтвердження наведених у його повідомленні фактів? Згідно із Законом України «Про запобігання корупції» підтвердження викладеної у повідомленні фізичної особи інформації про порушення вимог цього Закону не визначено умовою набуття статусу викривача.
Таким чином, у разі не підтвердження наведених у повідомленні фактів викривач не втрачає права та гарантії захисту, передбачені Законом України «Про запобігання корупції».
Ознайомитись з повним текстом роз’яснення НАЗК можна за посиланням.
You must be logged in to post a comment Login