Законодавство
Не всі договори оренди державного чи комунального майна потребуватимуть нотаріального посвідчення
13 вересня 2019 р. Верховна Рада України прийняла за основу законопроект №1055-1 «Про оренду державного та комунального майна».
Метою нормативного акту є підвищення ефективності орендних відносин, спрощення та осучаснення процедури оренди державного та комунального майна, забезпечення конкурентоспроможності державного та комунального майна у відносинах оренди та пожвавлення економічного розвитку процесів, залучення додаткових інвестицій, посилення захисту прав орендарів тощо.
Законопроектом запроваджуються нові механізми передачі майна орендарю шляхом проведення електронного аукціону, встановлюються засоби запобігання зловживанням при передачі державного та комунального майна в оренду.
Відтепер, у сфері господарювання, за договором оренди у користування передається єдиний майновий комплекс підприємства, його структурний підрозділ, нерухоме та інше окреме індивідуально визначене майно, що не втрачає у процесі використання своєї споживчої якості (неспоживна річ). З переліку об’єктів оренди виключено умову, щодо відокремленої земельної ділянки, на якій розміщений об’єкт.
Тепер, Кабінет Міністрів України, здійснюючи управління об’єктами державної власності, визначає порядок передачі майна в оренду, замість порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна.
Проведення оцінки майна є обов’язковим у разі обміну, страхування державного майна, майна, що є у комунальній власності, а також повернення цього майна на підставі рішення суду; а у разі приватизації, оренди та іншого відчуження обов’язкова оцінка проводиться у випадках, встановлених законами.
Договір найму будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини), предметом якого є майно державної або комунальної власності, не підлягає нотаріальному посвідченню у разі, якщо він укладений за результатами електронного аукціону строком більше ніж на п’ять років.
Право користування нерухомим майном, яке виникає на підставі договору найму будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини), укладеного на строк не менш як три роки, предметом якого є майно державної або комунальної власності, не підлягає державній реєстрації у разі його укладення за результатами електронного аукціону.
Державний орган з питань банкрутства позбувся повноважень щодо забезпечення формування і реалізацію державної політики у сфері функціонування електронної торгової систем.
Державні інформаційні ресурси або інформація з обмеженим доступом, вимога щодо захисту якої встановлена законом, повинні оброблятися в ЕТС, яка відповідає вимогам стандарту ISO/IEC 27001, що підтверджується сертифікатом відповідності, а не лише в системі із застосуванням комплексної системи захисту інформації з підтвердженою відповідністю.