Connect with us

Законодавство

Нова редакція неконституційної статті щодо незаконного збагачення

Опубліковано

У Верховній Раді України зареєстровано законопроект Президента України «Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо відповідальності за незаконне збагачення» від 28 лютого 2019 р. № 10110.

Проектом передбачено, відповідно до останніх подій, виключити неконституційну ст. 368-2 Кримінального кодексу України, яка була визнана такою згідно із рішенням Конституційного Суду від 26 лютого 2019 р. № 1-р/2019, посилання на цю статтю в  кодексі та у Кримінальному процесуальному кодексі України буде замінено на запропоновану ст. 368-5 щодо того ж «Незаконного збагачення».

Новою нормою (тобто доповнення ККУ статтею 368-5) пропонується покарання до 2 років позбавлення волі за «набуття особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, у власність активів у значному розмірі без законних на те підстав за відсутності ознак зловживання владою або службовим становищем чи ознак прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою, а так само передача нею таких активів будь-якій іншій особі».

Можна помітити, що стару норму уточнено вказівкою щодо покарання саме за набуття активів без законних на те підстав за відсутності ознак зловживання владою або службовим становищем чи ознак прийняття пропозиції, обіцянки.

Примітка до ст. 368-5 ККУ вказує, що під активами у значному розмірі розуміються грошові кошти або інше майно, а також доходи від них, якщо їх розмір перевищуватиме 1 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (нині це 17 000 грн), а під передачею активів мається на увазі укладення будь-яких правочинів, на підставі яких виникатиме право власності або право користування на активи, а також надання іншій особі грошових коштів чи іншого майна для укладення таких правочинів.

У пояснювальній записці йдеться, що за запропонованою редакцією статті щодо «незаконного збагачення» обов’язок доведення відсутності законних підстав набуття активів покладатиметься на органи досудового розслідування, що відповідатиме конституційним приписам презумпції невинуватості особи і неприпустимості притягнення особи до відповідальності за відмову давати показання або пояснення щодо себе, членів сім’ї чи близьких родичів.

Окрім того, у ст. 59 КК передбачать, що за вчинення незаконного збагачення, незалежно від його тяжкості, відбуватиметься конфіскація майна.

Нагадаємо, що член КСУ Сергій Головатий висловив Розбіжну думку щодо неконституційності статті 368-2 КК.

Продовжити читання →
Натисніть, щоб прокоментувати

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.