Законодавство
Порядок розгляду заяв про визнання особою без громадянства
Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Деякі питання визнання особою без громадянства» від 24 березня 2021 р. № 317, якою затверджено Порядок, що визначає процедуру визнання особою без громадянства, яка проводиться ДМС.
Так, право на звернення із заявою про визнання особою без громадянства має особа, яка не може отримати паспортний документ у зв’язку з тим, що вона не розглядається як громадянин будь-якою державою в силу дії її закону, незважаючи на законність чи незаконність її перебування на території України.
Особи, яких визнано особами без громадянства іншими державами та які мають документ, виданий уповноваженим органом іноземної держави або статутною організацією ООН, що посвідчує особу без громадянства, надає право на в’їзд або виїзд з держави і визнається Україною, проходження додаткової процедури визнання особою без громадянства в Україні не потребують, а особи, які перебувають за кордоном, право на звернення із заявою про визнання особою без громадянства в Україні не мають.
Заява про визнання особою без громадянства подається за формою, затвердженою цією постановою:
- повнолітньою дієздатною особою (далі – заявник) – особисто;
- повнолітньою недієздатною або обмежено дієздатною особою – її законним представником.
Відомості про дитину наводяться у заяві про визнання особою без громадянства одного із її законних представників. Заява дитини, розлученої із сім’єю, подається одним з її законних представників. У разі звернення до ДМС дитини, яка розлучена із сім’єю та не має законного представника, працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС невідкладно звертається до органів опіки і піклування з клопотанням щодо забезпечення дитини законним представником.
Заява та додані до неї документи подаються заявником або його законним представником особисто територіальному органу/територіальному підрозділу ДМС за місцем проживання особи.
Під час отримання заяви працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС роз’яснює заявнику або його законному представнику процедуру визнання особою без громадянства, а також право на звернення щодо отримання безоплатної правової допомоги до центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги або до територіального органу юстиції відповідно до Закону України «Про безоплатну правову допомогу».
Рішення про визнання особою без громадянства або про відмову у визнанні особою без громадянства приймається протягом шести місяців з дня подання заяви та визначених цим Порядком документів. Строк розгляду такої заяви може бути продовжено до 12 місяців.
Також затверджено:
- зразок заяви про визнання особою без громадянства;
- зразок довідки про звернення за визнанням особою без громадянства.