Про що тепер не можна питати експерта-почеркознавця? | LexInform - Правові новини, юридична практика, коментарі
Connect with us

Lexinform™ - платформа важливої правової інформації.

Для правників усіх спеціалізацій - свіжі новини про найважливіші нормативні акти і законопроекти з погляду їх значущості, показові та прецедентні рішення судів, коментарі до цих рішень, юридичний аналіз правових позицій, зокрема – рішень Верховного Суду.

Правові новини охоплюють події в Україні, а також світові юридичні новини, які справляють вплив на нашу правову дійсність, в тому числі – на розвиток вітчизняного законодавства та правової системи в цілому.

Репортажі та фахові звіти про найцікавіші заходи в царині права дадуть можливість не лишити поза увагою жодної значної події, а календар прийдешніх науково-практичних конференцій, форумів, круглих столів, експертних нарад та інших зібрань, присвячених нагальним юридичним проблемам, - допоможе не пропустити майбутніх заходів.

Тут постійно накопичуються варіанти розв’язання складних правових питань, неординарні юридичні висновки, аналітичні матеріали з практики правозастосування, досудового розв’язання спорів, зокрема арбітражу і медіації.

Автори - досвідчені адвокати, знані фахівці з різних галузей права пропонують власне тлумачення норм права та випробувані практичні прийоми, переможні правові аргументи для судового спору.

Законодавство

Про що тепер не можна питати експерта-почеркознавця?

Опубліковано

on

Набрав чинності наказ Міністерства юстиції України «Про внесення змін до наказу Міністерства юстиції України від 08 жовтня 1998 року № 53/5» від 10 січня 2019 р. № 83/5.

Зміни внесено до Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень та до Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень.

До основних видів експертизи віднесли судово-ветеринарну та гемологічну (нові пп. 1.2.10 та 1.2.11 п. 1.2). Отже методичні рекомендації доповнено розділами X «Судово-ветеринарна експертиза» та XI «Гемологічна експертиза».

Новою редакцією п. 1.3 визначено, що на договірних засадах експертами для юридичних та фізичних осіб проводяться експертні дослідження, що потребують спеціальних знань та використання методів криміналістики і судової експертизи. Стара редакція передбачала проведення експертиз за дорученням правоохоронних органів, посадових осіб ДПА, ДМС, ДВС, на замовлення адвокатів, тощо.

У новій редакції п. 1.8 зазначено, що окрім процесуального документа про призначення експертизи, вона може проводитися на підставі договору з експертом чи експертною установою, укладеним за письмовим зверненням особи з обов’язковим зазначенням реквізитів, переліку питань, що підлягають вирішенню, а також об’єктів, що підлягають дослідженню.

Також у новій редакції викладено п. 1.13, зокрема, строки проведення експертизи визначили у межах 10, 30, 60 календарних днів, тоді як раніше допускалось проведення експертизи і понад 60 та 90 календарних днів.

Попереднє вивчення матеріалів під час проведення простих та середньої складності досліджень не має перевищувати 5 чи 10 робочих днів відповідно; а термін щодо складних та особливо складних досліджень – 15 чи 20 робочих днів відповідно.

У Методичних рекомендаціях серед орієнтовного переліку вирішуваних питань почеркознавчої експертизи виключено формулювання «чи перебувала особа у незвичайному стані?» та «чи виконано рукописний текст навмисно зміненим почерком?» (п. 1.1 глави 1 розділу І).

Експерт має зазначити у документі, що є підставою для проведення експертизи, документи, у яких містяться вільні чи умовно-вільні зразки почерку та / або підпису особи (п. 1.4).

Новим п. 1.13 глави 1 розділу І вказано, що достатність та якість наданих зразків почерку (підпису) особи визначаються експертом у кожній конкретній експертній ситуації, де критерієм достатності вважається надання матеріалів у такій кількості, за якою можливо виявити індивідуальність, варіаційність та стійкість ознак в досліджуваному об’єкті і зразках почерку певного виконавця.

Відповідно до нової глави 23 розділу І, перед експертами можуть ставити запитання щодо обставин і механізму техногенних вибухів, зокрема:

 • Де розташовувався епіцентр техногенного вибуху?
 • Що було першопричиною виникнення техногенного вибуху?
 • Який механізм виникнення техногенного вибуху? Тощо.

Поміж тим, згідно із новими главами 15 та 16 розділу ІІ, перед експертними установами можуть ставити запитання щодо електротранспортної експертизи, де об’єктами є трамваї, рейкові колії, тролейбуси, та щодо технічного стану ліфтів.

Законодавство

До 1 липня 2019 р. треба зареєструвати акцизні склади

Опубліковано

on

Державна фіскальна служба України нагадала, що суб’єкти господарювання, які з 1 липня 2019 р. відповідатимуть визначенню «платник акцизного податку», згідно з підрозділом 5 Перехідних положень Податкового кодексу України зобов’язані:

 • до 1 червня 2019 р. зареєструвати усі акцизні склади, розпорядниками яких такі платники податку будуть станом на 1 липня 2019 р. у системі електронного адміністрування реалізації пального;
 • до 1 липня 2019 р. зареєструватися платниками податку та зареєструвати в системі реалізації пального склади, розпорядниками яких такі платники податку будуть станом на 1 липня 2019 р.;
 • починаючи з 1 липня 2019 р., протягом 20 календарних днів платники податку мають подати до контролюючого органу акт проведення інвентаризації обсягів залишків спирту етилового станом на початок дня 1 липня 2019 р із зазначенням:
  • адрес об’єктів, на яких зберігаються відповідні обсяги залишків спирту етилового,
  • переліків резервуарів, в яких зберігаються обсяги залишків спирту етилового,
  • їх технічних параметрів (фізична місткість, що відповідає технічним паспортам),
  • правовстановлюючих документів на відповідні об’єкти,
  • документів, що засвідчують правові підстави експлуатації таких об’єктів.

Читати далі

Законодавство

Працівникам дипслужби оплатять навчання дітей

Опубліковано

on

Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку оплати витрат, пов’язаних із здобуттям дітьми працівників дипломатичної служби, направлених у довготермінове відрядження, дошкільної та загальної середньої освіти» від 27 березня 2019 р. № 322.

Видатки, пов’язані із здобуттям освіти (дошкільної чи загальної середньої) дітьми, віком від 1 до 18 років, батьки яких є працівниками дипломатичної служби, направленими у довготермінове відрядження, чи другий(а) з подружжя, що перебуває разом з таким працівником, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, передбачених для функціонування закордонних дипломатичних установ України.

Оплата здійснюється шляхом відшкодування, працівникові служби, фактично сплачених коштів  за надання освітніх послуг, підтвердженням яких є оригінали розрахункових документів з деталізацією витрат на освітні послуги.

Розмір відшкодування дошкільної освіти становить 50% фактично сплачених коштів, але не більше граничної суми витрат для оплати вартості навчання за навчальний рік на одну дитину.

Якщо дипломатичну службу проходять двоє з подружжя, то розмір відшкодування становить 25%.

Також встановлено 75% відшкодування фактично сплачених коштів за здобуття загальної середньої освіти, у разі одного працюючого з подружжя у дипломатичній службі, та 37,5% – за умови проходження служби сімейною парою.

Якщо у дитини наявні особливі освітні потреби і якщо дані про це включені до реєстру дітей, які пройшли комплексну оцінку і перебувають на обліку в інклюзивно-ресурсних центрах, то розмір відшкодування витрат, пов’язаних із здобуттям дошкільної та/або загальної середньої освіти, становить 100%.

Встановлено також розмір відшкодування за придбання підручників та посібників, який не може перевищувати 15%.

Водночас визначені послуги, щодо яких не здійснюватиметься відшкодування, зокрема за придбання шкільної форми, проведенням медичного огляду дітей, перебування  дітей у групах подовженого дня, навчанням понад обсяг обов’язкової освітньої програми, тощо.

Читати далі

Законодавство

Спори про об’єднання територіальних громад – за скороченою процедурою

Опубліковано

on

Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України повідомляє, що Кабміном схвалено законопроект щодо внесення змін до Закону «Про добровільне об’єднання територіальних громад» та Кодексу адміністративного судочинства України.

Запропоновано позови про оскарження добровільного об’єднання або приєднання громад до ОТГ (Об’єднані територіальні громади) віднести до категорій термінових адміністративних справ, які розглядатимуться в місячний термін за скороченою процедурою.

Цими змінами спробують припинити практику навмисного затягування процесу об’єднання громад.

Мінрегіонрозвитку відзначає, що законопроектом пропонується:

 • визначити чіткий процесуальний механізм оскарження рішень сільських, селищних, міських рад (рада) про схвалення проекту рішення, а також остаточних рішень місцевих рад про добровільне об’єднання територіальних громад або добровільне приєднання до об’єднаної територіальної громади;
 • віднести справи про оскарження відповідних рішень до категорій термінових адміністративних справ, а саме справа за заявою щодо оскарження таких рішень вирішуватиметься судом протягом 5 днів після відкриття провадження у справі; апеляційна скарга розглядатиметься в 2-денний строк після закінчення строку на апеляційне оскарження;
 • чітко визначити суб’єктів, які мають право на оскарження, а саме це громадяни України, місце проживання яких зареєстроване на території адміністративно-територіальної одиниці, що входить до складу відповідної територіальної громади, або рада, яка ініціювала або надала згоду на добровільне об’єднання територіальних громад;
 • рішення про добровільне об’єднання/приєднання може бути оскаржене зазначеними суб’єктами у 10-денний строк з дня його прийняття.

Читати далі

В тренді

Про внесення змін до наказу Міністерства юстиції України від 08 жовтня 1998 року № 53/5
||
№ Документа: 83/5
Дата прийняття: 10.01.2019
Дата набрання чинності: 08.02.2019
Дата реєстрації в Мінюсті: 24.01.2019
Номер реєстрації в Мінюсті: 89/33060
Внутрішній номер документа: Немає
 

Підпишись на нашу розсилку.

Юридичні новини 1 раз на день у твоїй поштовій скринці.