Connect with us

Законодавство

Реорганізація Верховного Суду не може суперечити принципам незмінюваності суддів

Опубліковано

Як повідомляється на офіційному сайті Верховного Суду Європейської комісії «За демократію через право» (Венеціанська комісія) затвердила звіт про проект Закону «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законів України щодо діяльності Верховного Суду та органів суддівського врядування» № 3711.

Як зазначається у висновку Венеціанської комісії, за останні роки судова система України зазнала численних змін. Після президентських виборів нова політична влада часто починала нові зміни в судовій системі. За відсутності цілісного підходу було прийнято різні законодавчі акти, які не мали характеру всебічної реформи.

Венеціанська комісія також звернула увагу на те, що за останні роки в Україні відбулись глибокі судові реформи, але впровадження деяких з них залишилися незавершеним.

Водночас, в документі наголошується, що «реформа процесу відбору суддів та нового складу Верховного Суду, який розпочав свою роботу у січні 2018 р., стала помітним покращенням системи, яка існувала раніше. Отже, необхідно забезпечити стабільність та прийняти законодавчі акти із комплексним та послідовним підходом при здійсненні подальших дій зміни до системи, що регулює функціонування судової влади».

Щодо законопроекту № 3711 також було надано низку конкретних рекомендацій. Зокрема, Венеціанська комісія наполягає на тому, що відповідно до європейських стандартів зменшення кількості суддів Верховного суду, яке планувалося українською владою раніше, в будь-якому випадку не може припинити повноваження діючих суддів Верховного суду. Для будь-якої реорганізації Верховного Суду слід дотримуватися основних принципів щодо незмінюваності суддів.

У Комісії привітали спрямованість законопроекту на відновлення складу ВККС з метою забезпечення процедури відбору суддів першої та другої інстанції, а також звернули увагу на те, що запропонований законопроект націлений на підпорядкування Вищої кваліфікаційної комісії суддів Вищій раді правосуддя. Зважаючи на нагальний характер законопроекту та перспективи більш широкої реформи, Венеціанська комісія наполягає на тому, що законопроект повинен обмежуватись лише відновленням ВККС. Жодна нова компетенція не повинна приписуватися ВРП в цьому законі.

Венеціанська комісія позитивно оцінила пропозицію до створення конкурсної комісії по відбору нових членів ВККС за участі міжнародних експертів, рекомендувала скористатися успішним досвідом створення та функціонування конкурсної комісії за участі міжнародних експертів, який було застосовано при створенні Вищого антикорупційного суду.

Повний офіційний звіт Венеціанської комісії буде опублікований найближчим часом.

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.