Connect with us

Законодавство

«Удосконалення» норм КПК суттєво обмежить права людини

Опубліковано

Комітет Асоціації правників України з кримінального та кримінально-процесуального права направив відкрите звернення членам Комітету Верховної Ради України з питань правоохоронної діяльності з вимогою відхилити проект Закону «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо спрощення та удосконалення діючих норм Закону з метою уникнення покарання винними особами та розвантаження судових органів» № 3303.

Детально проаналізувавши законопроект, правники дійшли висновку, що ним фактично нівелюються принципи верховенства права та суттєво обмежуються права людини, зокрема, на особисту недоторканість, таємницю спілкування, приватне життя та права на захист.

Так, правники звернули увагу на такі небезпеки.

Зміни до ст. 135 КПК України, які передбачають для слідчих право публікувати повістки про виклик у загальнодержавних ЗМІ або на офіційних веб-сайтах органів досудового розслідування можуть призвести до зловживання з боку правоохоронців.

Право для слідства отримувати інформацію від операторів зв’язку на підставі постанови, а не на підставі ухвали слідчого судді (ст. 159 КПК України) – також створює загрозу зловживання цим правом без судового контролю.

Надання слідчому повноважень обирати запобіжний захід. У разі прийняття такої норми, запобіжник у вигляді перевірки обґрунтованості підозри зникне, що суперечитиме сталій практиці ЄСПЛ щодо перевірки такої обґрунтованості.

Обов’язок заставодавця надати документ щодо походження грошових коштів – це фактичне дублювання положень Закону про протидію легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом, згідно з якими функція перевірки походження коштів у разі внесення застави покладається на банківські установи.

Обшук особи та одночасний обшук приміщення із подальшим «узаконенням» доказів поза судовим контролем також призведе до зловживань з боку слідчих.

Право вилучення під час слідчого експерименту речей, які можуть бути доказами у провадженні. «У цьому випадку відбувається підміна понять «слідчий експеримент» і «обшук», — зазначається у відкритому зверненні.

Детальніше ознайомитись з його текстом можна за цим посиланням.

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.