Законодавство
Вітчизняна енергетика виходить на європейський рівень прозорості
Набрала чинності постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг «Про затвердження Порядку збору та передачі даних щодо функціонування ринку електричної енергії для оприлюднення на платформі прозорості ENTSO-E» від 19 червня 2018 р. № 459.
Порядком охоплюється діяльність:
- операторів системи передачі та розподілу електричної енергії (далі – ОСП та ОСР відповідно),
- суб’єктів господарювання, що провадять діяльність з виробництва електричної енергії, зі встановленою потужністю одиниці генерації 1 МВт та більше (далі – Виробники),
- на споживачів з встановленою потужністю одиниць споживання 100 МВт і більше (далі – Споживачі)
- оператора ринку.
Що ж таке платформа прозорості ENTSO-E?
Це централізований ресурс Європейської мережі операторів системи передачі електричної енергії (European Network of Transmission System Operators for Electricity), який забезпечує вільний доступ до фундаментальних даних та інформації щодо виробництва, передачі, розподілу та споживання на ринках електричної енергії країн ЄС та Договірних сторін Енергетичного Співтовариства.
Так, ОСП здійснює збір та обробку даних, отриманих від власників первинних даних (власники визначені в додатку до цього Порядку) на основі розробленої ОСП Інструкції щодо подання та публікації даних на ринку електричної енергії, та готує на їх основі набори даних згідно з додатком до цього Порядку з метою подальшої передачі на платформу прозорості ENTSO-E.
В Інструкції, яку розробляє ОСП, мають бути відомості щодо детального опису даних та форми їх подання, строків подання, тощо.
Власники первинної інформації можуть подавати дані і безпосередньо до платформи через надавачів даних, які діють від їх імені, але при погодженні такого з ОСП шляхом укладення договору щодо цього.
Щоб укласти такий договір, власник первинних даних звертається із запитом відповідно до Інструкції до ОСП, який має містити:
- інформацію про власника первинних даних;
- найменування та контактні дані надавача даних, який подаватиме дані на платформу ENTSO-E від імені власника первинних даних;
- обсяг інформації, що буде передаватися надавачем даних.
ОСП протягом 2-х місяців проводитиме «тест на сумісність» надавача даних, після успішного проходження якого, він реєструється на платформі та з ним укладається договір.
За текстом постанови № 459, ОСП мають розробити Інструкції протягом 3-х місяців, а з дня її оприлюднення та протягом 2-х місяців власники первинних даних мають забезпечити на постійній основі подання та оновлення відповідної інформації.
Разом з тим, ОСП мають забезпечити видачу енергетичних кодів ідентифікації (кодів EIC), збір, обробку та збереження наборів даних. ДП «Енергоринок» та ОСП повинні протягом 1 місяця вжити заходи щодо передачі функції місцевого органу видачі енергетичних кодів ідентифікації (кодів EIC) ENTSO-E до суб’єкта господарювання, що здійснює господарську діяльність з передачі електричної енергії.
Водночас втратила чинність постанова Національної комісії від 30 серпня 2016 р. № 1492.
You must be logged in to post a comment Login