Законодавство
Викривачів корупції звільнено від відповідальності
Президент підписав Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання корупції» щодо викривачів корупції» від 17 жовтня 2019 р. № 198-ІХ.
Законом визначено правовий статус викривачів, тобто фізичних осіб, які за наявності переконання, що інформація є достовірною, повідомила про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень. Встановлено права цих осіб, зокрема на анонімність, конфіденційність та винагороду, гарантії та механізми захисту цих осіб та осіб, прирівняних до них.
Крім цього, закон встановлює умови для розкриття інформації про корупцію, зокрема шляхом:
- впровадження механізмів заохочення та формування культури повідомлення про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень;
- визначення внутрішніх процедур і механізмів прийняття та розгляду повідомлень, обов’язкового створення та забезпечення функціонування внутрішніх та регулярних каналів повідомлення про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень.
Законом унормовується порядок розкриття інформації викривачем корупції, зокрема викривач самостійно визначає, які канали використовувати (внутрішні, зовнішні, регулярні). Повідомлення має містити фактичні дані, що підтверджують можливе вчинення корупційного або пов’язаного з корупцією правопорушення, інших порушень цього Закону, які можуть бути перевірені. Повідомлення підлягають попередній перевірці у строк не більш як 10 робочих днів.
За результатами перевірки особа, відповідальна за її проведення, приймає одне з таких рішень:
- призначити проведення внутрішньої (службової) перевірки або розслідування інформації у разі підтвердження фактів, викладених у повідомленні, або необхідності подальшого з’ясування їх достовірності;
- передати матеріали до органу досудового розслідування у разі встановлення ознак кримінального правопорушення або до інших органів, уповноважених реагувати на виявлені правопорушення в порядку, передбаченому Кримінальним процесуальним кодексом України;
- закрити провадження у разі непідтвердження фактів, викладених у повідомленні.
Законом передбачено звільнення від юридичної відповідальності викривачів корупції за розкриття інформації про корупційне або пов’язане з корупцією правопорушення, крім випадку здійснення завідомо неправдивого повідомлення.
У разі неумисного повідомлення викривачем недостовірної інформації вона підлягає спростуванню у порядку, визначеному Цивільним кодексом України.
Отримання та розгляд повідомлень, здійснення співпраці з викривачами, забезпечення їх правового та іншого захисту, віднесено до повноважень Національного агентства з питань запобігання корупції.
You must be logged in to post a comment Login