Connect with us

Законодавство

За роботу з високим рівнем нефізичного навантаження – підвищена оплата

Опубліковано

Кабінет Міністрів схвалив проект Закону, яким пропонується врегулювати питання щодо визначення на рівні угод і колективних договорів переліку важких та небезпечних робіт, які передбачають підвищену оплату праці, чітко визначити складові заробітної плати, які не враховуються під час встановлення її мінімального розміру.

Читайте також: Три мінімальні зарплати – посадовий оклад педагогічного працівника найнижчої категорії

В проекті деталізовано перелік складових, які не враховуються для забезпечення розміру мінімальної заробітної плати:

  • суми, на які підвищується оплата праці відповідно до ст. 100 Кодексу законів про працю, – незалежно від способу встановлення такого підвищення (доплата, надбавка, підвищення окладу тощо);
  • доплати за суміщення посад, виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника;
  • сума індексації заробітної плати;
  • сума компенсації втрати частини доходів у зв’язку з порушенням строків виплати заробітної плати.

Також пропонується розширити перелік видів робіт, на яких працівникові може здійснюватись підвищена оплата праці, зокрема доповнити їх роботами з високим рівнем нервово-емоційного та інтелектуального навантаження, а також в умовах підвищеного ризику для здоров’я.

Читайте також: Нові підходи до оплати праці держслужбовців запроваджує НАДС

«Захист прав працівників – одне з пріоритетних завдань для Мінекономіки. На жаль, сьогодні деякі недобросовісні роботодавці використовують законодавчі прогалини і штучно занижують заробітну плату або збільшують норми праці без відповідного збільшення її оплати. Запропоновані законодавчі зміни дозволяють зафіксувати мінімальний розмір плати, а всі доплати за несприятливі умови будуть нараховуватись додатково. Це сприятиме прозорості  встановлення розміру оплати праці, пов’язаної з несприятливими умовами праці, та дозволить підвищити реальний рівень доходу таких працівників. Особливо це стосується осіб, які працюють на мінімальну заробітну плату», – прокоментувала заступниця Міністра економіки України Світлана Глущенко.

Нагадаємо, вина загиблого не є підставою для відмови у задоволенні позову про відшкодування моральної шкоди, завданої його смертю від нещасного випадку на виробництві

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.