Законодавство
Заяву про звільнення від плати за харчування в дитсадку можна подати в е-формі

Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 7 липня 2025 р. № 816, якою визначено розмір плати батьків (інших законних представників дитини) за харчування вихованців у державних і комунальних закладах дошкільної освіти, до яких вони зараховані на навчання, звільнення від плати за харчування або зменшення розміру плати за харчування.
Відповідно до затвердженого Порядку розмір плати батьків (інших законних представників дитини) за харчування вихованців у закладах освіти встановлюється засновником (засновниками) закладу освіти один раз на рік відповідно до норм харчування з урахуванням режиму (кратності) харчування.
За кошти засновника (засновників) закладу освіти згідно із ч. 7 ст. 19 Закону України «Про дошкільну освіту» здійснюється безоплатне харчування вихованців із числа:
Читайте також: ФОП і декретна відпустка: як оформити і на які виплати можна розраховувати?
1) дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;
2) дітей з особливими освітніми потребами та дітей з інвалідністю;
3) дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям»;
4) дітей із числа осіб, визначених ст. 10 і 10-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а саме загиблих, померлих (тих, що пропали безвісти) ветеранів війни, Захисників і Захисниць України;
5) дітей із сімей, сукупний дохід яких на кожного члена сім’ї за попередній квартал не перевищував рівень забезпечення прожиткового мінімуму (гарантованого мінімуму), який встановлюється законом про Державний бюджет України на відповідний рік.
Засновник (засновники) закладу освіти може (можуть) приймати рішення про безоплатне харчування вихованців закладів освіти інших категорій, визначених законодавством та/або рішенням органу місцевого самоврядування.
Для звільнення від плати за харчування батьки (інші законні представники дитини) звертаються до закладу освіти із заявою в паперовій або електронній формі, до якої додають:
1) для звільнення дітей, зазначених у пп. 1 п. 3 цього Порядку, – копію рішення органу опіки та піклування про надання статусу дитини-сироти чи дитини, позбавленої батьківського піклування, або витяг з обліково-статистичної картки дитини-сироти чи дитини, позбавленої батьківського піклування;
2) для звільнення дітей, зазначених у пп. 2 п. 3 цього Порядку, – висновок інклюзивно-ресурсного центру про комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку особи або копію медичного висновку про дитину з інвалідністю віком до 18 років;
3) для звільнення дітей, зазначених у пп. 3 п. 3 цього Порядку, – довідку органу соціального захисту населення про призначення сім’ї допомоги відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям»;
4) для звільнення дітей, зазначених у пп. 4 п. 3 цього Порядку:
– копію свідоцтва про смерть батька (матері) або витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію смерті батька (матері);
– копію посвідчення члена сім’ї загиблого (померлого) ветерана війни або посвідчення члена сім’ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України встановленого зразка;
– копію рішення суду про визнання батька (матері) безвісно відсутнім або витягу з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин;
5) для звільнення дітей, зазначених у пп. 5 п. 3 цього Порядку, – довідку про сукупний дохід кожного члена сім’ї за попередній квартал, довідку про зареєстрованих у житловому приміщенні осіб або витяг з реєстру територіальної громади, або витяг про місце проживання.
Додаткові пільги з оплати харчування вихованців із числа інших категорій громадян, які потребують соціальної підтримки, встановлюються засновником (засновниками) закладів освіти в межах відповідних бюджетних призначень на такі цілі.
Плата за харчування вноситься батьками (іншими законними представниками дитини) щомісяця не пізніше 10 числа в установленому законодавством порядку.
Керівник закладу освіти може робити запит до установ та організацій, які видали документи, зазначені в п. 4 цього Порядку, щодо їх достовірності.
У разі виявлення факту недостовірності інформації, зазначеної у документах, що дали право батькам (іншим законним представникам дитини) на звільнення від плати за харчування або зменшення розміру плати за харчування, з них справляється плата за харчування в повному обсязі з урахуванням періоду звільнення від плати або зменшення розміру плати, але не більш як за 12 місяців, що передують місяцю припинення звільнення від плати за харчування або зменшення розміру плати за харчування.
Нагадаємо про 56 днів щорічної відпустки для педагогів дошкільної освіти
Батьки (інші законні представники дитини) вносять плату за харчування лише за дні відвідування вихованцем закладу освіти. За дні, в які вихованець не відвідував заклад освіти, плата за харчування не справляється. Залишок коштів як оплата за харчування за дні, в які вихованець не відвідував заклад освіти, враховується у розмір плати за харчування за наступні місяці.
З батьків (інших законних представників дитини), які не подали необхідних документів щодо звільнення від плати за харчування або зменшення розміру плати, плата за харчування справляється в розмірі, визначеному засновником (засновниками) закладу освіти.
Звільнення від плати за харчування здійснюється з місяця, що настає за місяцем подання заяви батьками (іншими законними представниками дитини) про звільнення від плати за харчування з підтвердними документами.
Внесено й зміни до постанов від 2 лютого 2011 р. № 116 «Про затвердження Порядку надання послуг з харчування дітей у дошкільних, учнів у загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладах, операції з надання яких звільняються від обкладення податком на додану вартість» та від 3 листопада 2021 р. № 1131 «Про затвердження Порядку проживання та утримання учнів у пансіонах закладів освіти», а також визнано такою, що втратила чинність, постанову від 26 серпня 2002 р. № 1243 «Про невідкладні питання діяльності дошкільних та інтернатних навчальних закладів».
Також зверніть увагу на Правові позиції Верховного Суду щодо кримінальних правопорушень, пов’язаних з війною, та збірник Воєнний стан. Всі нормативні матеріали, алгоритми дій, роз’яснення, корисні ресурси.